To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory żelowe i pochodne i ich ładowanie - Dynamo Axa 5v USB Rower

d1k - Śro 24 Sie, 2022
Temat postu: Dynamo Axa 5v USB Rower
Cześć, mam takie pytanie otóż zrobiłem sobie ładowanie na rowerze z dynama Axa-Duo 5 Volt - 3 Watt do tego podłączyłem maleńką przetwornice stepdown 5v-24 i ładowanie z usb działa wszystko ładuje itd. Natomiast gdy podłaczam PowerBanka pod ładowanie z informacją o prądzie wyskakuje że ładuje 4,8 volt 0,3 Amper a na gniazdku usb w komputerze tego PowerBanka mi ładuje 4,5 volt i 0,6 Amper a szybkie łądowanie z gniazdka łąduje 4,5 Volt i 1,5 Amper. Moje pytanie jest dlaczego tak mało Amper jest z Dynama w rowerze? Gdzie może być problem bo ładować łąduje ale nie tak szybko jak powinno, nadmieniam że PowerBanka w 3 godziny mi naładowało 30% takiej jazdy średniej mniejszej z częstymi postojami. A z gniazdka ładuje mi go w 2,5 godziny całego. Pytam w czym może być problem bo nie wiem jak to sprawdzić itd. Czy to możliwe że mam duże straty na przetwornicy albo dynamie? Proszę o pomoc.
zeeltom - Czw 25 Sie, 2022

Bardzo niejasno opisałeś całą sytuacje. Co robi w tej sprawie powerbank? Chcesz go ładować z dynama w czasie jazdy z prądnicy? Co ma do tego przetwornica 5/24V? Prądnica nie daje ci ciągle 5V. Masz przerwy a napięcie w czasie jazdy niekoniecznie osiąga ciągłe 5V.
andypip - Czw 25 Sie, 2022

To dynamo może oddać prąd o natężeniu do 0,5 A. Dorzuć do tego połaczenia przewodów, przetwornica też coś na cieplo zamieni i masz odpowiedź. Musiałbyś kilka godzin nonstop jechać z prędkością pow.25 km/h żeby jakiś konkret był z tego ładowania. Dodatkowo jeśli do powerbanka podasz 100W energii nie oznacza to, że taka ilość została zmagazynowana. Sprawność ładowania to najczęściej 70-90%. W twoim przypadku dochodzi problem przeniesienia napędu z opony na dynamo. trochę wilgoci, kurzu, słaby docisk i masz straty. Dynama w przedniej piaście są zdecydowanie wydajniejsze
WojtekErnest - Pią 26 Sie, 2022

Dodaj duzy kondensator np 1000 uF na przynajmniej 16V. Może cos to da.
d1k - Sob 27 Sie, 2022

Okej dzięki za odpowiedź. Nawet jak prowadze rower to ciągle jest 4,5 - 4,8 volt i tak cały czas nawet gdy szybko jade około 35 km/h. Ładuje powerbanka z dynama przez przetwornice. Przetwornica jest po to aby na wyjsciu był port usb i dodatkowa zabespiecza przed uszkodzeniem urządzenia w czasie ładowania. Nie wiedziałem że te dynama mają do 0,5 amper to wszystko jasne dlaczego tak mało.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group