To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Spuchniete Turnigy

cristo - Śro 31 Sie, 2022
Temat postu: Spuchniete Turnigy
Koledzy,
Czy takie spuchniete LiPo Turnigy 5Ah otwierajace obudowy Hard Case jak na zalaczonych foto to nadaja sie tylko do natychmiastowej utylizacji?

Jezdze na tym aku 6-ty sezon, pakiet 16s3p, sterownik 45A, zrobione ok 200 cykli
Nie sprawdzalem napiec na pojedycznych ogniwach ale caly pakiet laduje sie o dziwo wciaz z niewielka strata jak na ten wiek do ok 66,5V po balansowaniu vs 67,2V nominalne
Zasieg niemal bez zmian

Co sądzicie? obleci jeszcze kilka cykli zrobic z ladowaniem na powietrzu pod nadzorem? czy natychmiast w kubeł?

zeeltom - Czw 01 Wrz, 2022

Spuchnięte ogniwa zazwyczaj nie trzymają pojemności i ja wywalam takie na złom.
nanab - Pią 02 Wrz, 2022

Jak trzymają pojemność to bym zostawił, ew. upuścił nadmiar gazów.
zeeltom - Sob 03 Wrz, 2022

Chyba cię pogięło :P Nadmiar gazu, to możesz sobie upuścić... wiesz jak. Napuchnięte ogniwa to złom.
WojtekErnest - Sob 03 Wrz, 2022

Poza niebezpieczenstwem, nie tylko nie trzymają pojemności, mają podwyższone RW ale i sie samorozladowuja. Więc do pakietów ebajkowych się nie nadają. Jak Ci jeszcze żal wrzucić/utylizowac, to podlacz na dworze do np lampki solarnej.
Ps. Jeśli ogniwo "pachnie" acetonem to do utylizacji

zeeltom - Sob 03 Wrz, 2022

Wojtek, odpal sobie moje forum. Tam są prawidłowe podpowiedzi co do działania baterii i innych spraw ;)
nanab - Sob 03 Wrz, 2022

zeeltom napisał/a:
Chyba cię pogięło Nadmiar gazu, to możesz sobie upuścić... wiesz jak. Napuchnięte ogniwa to złom.

Chętnie przyjmę taki złom jak działają. Bo będą działać jeszcze wiele lat.

zeeltom - Sob 03 Wrz, 2022

Nie ma sprawy. Takich napuchniętych mam trochę, po ile liczysz sztukę?
nanab - Sob 03 Wrz, 2022

Poza spuchnięciem w marę trzymają parametry? Ile zwykle dostajesz za nie na złomie?
zeeltom - Nie 04 Wrz, 2022

Spuchnięcie jest dla mnie wyznacznikiem uszkodzenia i takich napuchniętych nigdzie nie stosuję. Przyjeżdża ekipa i zabierają taki złom za darmo.
nanab - Nie 04 Wrz, 2022

To dam 10x tyle plus zgrzewkę piwa i koszty wysyłki jak w miarę trzymają parametry i masz tego trochę :D
andypip - Nie 04 Wrz, 2022

Spuchnięte=zdegradowane. Przeca to nie żarówki, że się przepalą i koniec. Po podwórku można próbować na nich jeździć ale dalej to ryzyko dymania do domu z buta.
nanab - Pon 05 Wrz, 2022

Niespuchnięte tez są zdegradowane już sekundę po produkcji. Kwestia o ile procent zdegradowane.
zeeltom - Wto 06 Wrz, 2022

Wyraźnie chcesz naciągnąć fizykę pod swoje wyobrażenia. Tak się nie da. Napuchnięte, w świecie realnym, to złom. Akurat turnigy nie mam. Mam inne, torebkowe, pryzmatyczne i te napuchnięte wędrują do utylizacji. Nikomu bym nie proponował ich dalszego użytkowania.
nanab - Śro 07 Wrz, 2022

Stwierdzam tylko fakty zgodne z obowiązującą fizyką. Używam takich spuchniętych i nie ma żadnego problemu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group