To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Parametry zgrzewania

fandaner31 - Wto 31 Sty, 2023

Witam, mam pytanie odnośnie zgrzewarki na transformatorze od mikrofali. Zrobiłem sobie właśnie swoją zgrzewarkę na trafo 800E i 3 zwoje przewodu grubości 10,5mm w środku 9mm oraz własny sterownik na transoptorze el3041 + dodatkowy pc817 do synchronizacji impulsu i to wszytko sterowane przez procesorem 89c2051 i triakiem bta41. Możliwość ustawiania pre-impulsu i impulsu właściwego. Na razie testuję to tylko na blaszkach by nie zrobić dziur w ogniwach, wszytko działa i nawet zgrzewa, impuls ustawiony na 35ms dla cienkiej blaszki, czasem jak źle ustawię elektrody to strzela i robi się dziura , może za duży nacisk albo za słaby sam nie wiem czy to normalne? Czy elektrody powinny być grubsze 3-5mm? Czasem po zgrzaniu elektroda mi się przylepia do blaszki co to może być za przyczyna?
noel841106 - Wto 31 Sty, 2023

Blaszka przykleja się, bo elektroda jest ze złego materiału. Jak wypala otwór przez blaszkę to ta elektroda miała za mały docisk. Albo styk był zły, bo elektroda była brudna, czy pokryta resztkami materiału wyrwanego po potrzednim zgrzewie. Docisk musi być w miarę taki sam na obu elektrodach i same elektrody muszą być zawsze czyste
fandaner31 - Wto 31 Sty, 2023

A strzelanie czym jest spowodowane?
noel841106 - Wto 31 Sty, 2023

Słaby kontakt elektryczny pomiędzy elektroda, a zgrzewaną blaszką
fandaner31 - Wto 31 Sty, 2023

Jakie by były najlepsze elektrody?
noel841106 - Wto 31 Sty, 2023

Teraz mam takie i się bardzo dobrze sprawdzają
67,10 zł 50%OFF | DIY Spot Welding Machine for 18650 Battery Handheld Spot Welding Pen Automatic trigger Weld Machine Accessory tools spot welder
https://a.aliexpress.com/_EzHiBvR
Tylko te płaskowniki miedziane w drukowanej rączce mają spory luz, więc ja u siebie wsadzilem tam paski z tworzywa ok 0,5mm grubosci.
Wcześniej miałem zaostrzone końcówki prądowe od migomatu i też zgrzewalo. Ale często trzeba było je ostrzyć.

fandaner31 - Wto 31 Sty, 2023

A dają zapasowe elektrody ?
noel841106 - Wto 31 Sty, 2023

Jak znajdziesz ofertę z zapasowymie elektrodami to tak.
fandaner31 - Pią 10 Lut, 2023

Zgrzewarka już w obudowie... Mam pytanie, jak załączam to obudowa wibruje i nawet głośno słychać taki warkot, czy to normalne?
noel841106 - Pią 10 Lut, 2023

Generalnie tak. Rozcinałeś rdzeń transformatora?
fandaner31 - Pią 10 Lut, 2023

Transformator dostałem bez tego uzwojenia już, jedynie nawinąłem tylko tym grubym przewodem. A co miałem rozcinać ?
noel841106 - Pią 10 Lut, 2023

Niektórzy do nawijania uzwojenia rozcinają trafo. Sam jeden tak zrobiłem. Łatwiej jest nawinąć. Tylko później trzeba zespawać.
fandaner31 - Pią 10 Lut, 2023

Może te wibracje też są większe bo mała obudowa i blacha obudowy też wchodzi w rezonans.
nanab - Pią 10 Lut, 2023

Transformator to wielki elektromagnes, blacha będzie wibrować przy okazji kradnąc trochę mocy.
fandaner31 - Pią 17 Lut, 2023

Zrobiłem taki uchwyt do zgrzewarki z aluminium, czy nie będzie spadku mocy na wyjściu na tych aluminiowych profilach? Kable dać blisko elektrod?

Edit.1
Dałem kable jak na nowych fotkach i działa dobrze... chyba? :)
Czy zgrzew wygląda na prawidłowy ?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group