To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - skrzynki

Perszing1800 - Pon 13 Cze, 2016

Wszystko fajnie zrozumiałe ale wytłumaczcie takiemu laikowi jak ja jak dobrze i równo te krawędzie przyciąć i czym taki laminat tniecie po krawędzi?
Szaczek - Pon 13 Cze, 2016

Perszing1800 napisał/a:
Wszystko fajnie zrozumiałe ale wytłumaczcie takiemu laikowi jak ja jak dobrze i równo te krawędzie przyciąć i czym taki laminat tniecie po krawędzi?


Bardzo dobrze tnie się szlifierką, ja np używałem dremela z małą tarczką.

Yin - Pon 13 Cze, 2016

Przy cieciu szlifierka / dremelem pamiętaj koniecznie o ochronie na oczy i drogi oddechowe. Do tego dobrze zabezpieczyć się samemu przed pyłem bo jest mocno gryzący.
Ebisef - Nie 11 Wrz, 2016

Powiedzcie czy można zrobić obudowę pomijając etap z nakładaniem szpachli?
Kopyto wykonane ze styroduru, owinięte streczem i na to tkanina rowingowa oraz żywica poliestrowa.

Na tym obrazku nie widać warstwy szpachlówki:

Mobil - Nie 11 Wrz, 2016

Szpachle nakładasz po to żeby wyrównać powierzchnie pod lakieowanie... jak masz grubo kryjący lakier, żelkot lub będzie coś innego na wierzchu to nie musisz ale chyba warto się pobawić bo to prosta sprawa.
tas - Nie 11 Wrz, 2016

Zamiast szpachli była folia + taśma klejąca pakowa, można
kriston - Pią 07 Lip, 2017

Tas popraw swój poradnik odnośnie proporcji żywica+utwardzacz bo ja zielony w temacie zrobiłem tak jak napisałeś i zywica po dwóch tygodniach jeszcze jest miękka.
ZŁE podałeś proporcje,wg twojego poradnika na 125gram żywicy 1ml.utwardzacza to błąd,bo masz wtedy 1do100 a trzeba mieszać jeden do dziesięciu lub dwunastu.
Czyli właściwe proporcje żywicy do utwardzacza 10x100 lub 1x10
Być może używałeś innej żywicy ale EPIDIAN wymaga właśnie takich proporcji.

tas - Pią 07 Lip, 2017

Mam w poradniku żywicę poliestrową, a Ty wybrałeś z jakiegoś powodu epoksydową, którą trzeba wygrzewać dlatego nie wiąże.
Wychodzi na to, że opis mam dobry :P

Dlugas - Pią 07 Lip, 2017

kriston napisał/a:
Tas popraw swój poradnik odnośnie proporcji żywica+utwardzacz bo ja zielony w temacie zrobiłem tak jak napisałeś i zywica po dwóch tygodniach jeszcze jest miękka.
ZŁE podałeś proporcje,wg twojego poradnika na 125gram żywicy 1ml.utwardzacza to błąd,bo masz wtedy 1do100 a trzeba mieszać jeden do dziesięciu lub dwunastu.
Czyli właściwe proporcje żywicy do utwardzacza 10x100 lub 1x10
Być może używałeś innej żywicy ale EPIDIAN wymaga właśnie takich proporcji.

Jeśli trzeba wygrzewać to spróbuj postawić przed jakimś grzejnikiem elektrycznym typu słoneczko byle nie było za gorąco dla kopytka które masz pewnie ze styropianu. Powoli małymi kroczkami wygrzejesz ją na tyle by była w miarę twarda - by móc ją ściągnąć z kopytka i później wygrzewać w całości. Może słońce dopisze na tyle by móc zostawić właśnie w pełnym słońcu. Nie wiem jakie tam masz wytyczne wygrzewania co do temperatury ale na pewno się uda.

kriston - Sob 08 Lip, 2017

Dzięki kolego za podpowiedź,ale ja tą warstwę o złych proporcjach zaraz wywaliłem i zrobiłem nastepną która po nocy jest twarda jak skała. Tamta o złych proporcjach zachowuje się jakby była bez utwardzacza
Dzjohnyj - Pon 27 Lis, 2017

Czy laminowanie bez kopyta zda egzamin (czyli jedna strona, obrót)? Chcę zrobić wszystko za jednym razem i tylko taką mam możliwość.
niegodny - Wto 28 Lis, 2017

Da się to zrobić, choć jest z tym więcej roboty, babrania się podczas odwracania jeszcze nie związanej żywicy. Chyba, że masz dużo czasu i będziesz czekał jak zwiąże z jednej strony i potem odwrócisz.Pamiętaj, warstwy powinny być kładzione na zakładkę, raz z jednej strony raz z drugiej.
henio - Śro 17 Sty, 2018

Od momentu powstania tego tematu minęło 5 lat ( pół dekady ) Czy wszytko jest w nim nadal aktualne? Czy zmieniły się jakoś technologie?

Jestem na etapie budowy skrzynki:
https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=7903&start=30
i chce wybrać jak najlepiej. Mam już styrodur i będę robił metodą "pozytywną" czy jak jej tam.

W temacie wyczytałem, że laminaty epoksydowe są najlepsze. Bo nie mają szkodliwego STYRENU, schną lepiej, nie są tak egzotermiczne, nie mają przykurczów, większą wytrzymałość mają itp.

Dobrze wybiorę jak pójdę tą drogą? Gdzie jest dobre źródło zakupów epoksy? Ile tego będą potrzebował na skrzynkę? Tak wygląda rama:

https://zapodaj.net/73ac994cf12b0.jpg.html

Bardzo proszę o wskazówki.
Z góry dziękuję :)

henio - Śro 17 Sty, 2018

Epoksy trzeba wygrzewać? Czy jak dam więcej utwardzacza to też zwiąże?
Czyli bez szpachlowania? Sama tylko strecz folia na kopyto? I ostatnia warstwa też owinięta strecz folią dla gładkości i by lepiej związało? Czyli tkanina 150, nie mata i 5 warstw i mało żywicy.

To jeśli bez szpachli, to kopyto ciut większe. Nie 5 mm mniejsze od wymiary docelowego, tylko ile przy 5 warstwach?

Temat bardzo istotny, a na forum ciężko się do niego dokopać. Może gdzieś go umieścić w bardziej widoczny miejscu. Zwłaszcza dla początkujących bardzo przydatny.

noisue - Czw 18 Sty, 2018

Z epoksydem będziesz musiał pracować w ciepłym pomieszczeniu, bo jakbyś chciał to robić na dworze w temperaturach bliskich 0*C to będzie wiązało wieki. Utwardzacz dodawaj w takich proporcjach jakie zaleca producent.
Tkanina będzie Ci się lepiej układać na promieniach niż mata. Żywicy tyle aby przesączyć tkaninę i związać warstwy, pełni ona tylko rolę lepiszcza. Jak mówił mój kierownik modelarni "klej najlepiej trzyma jak go prawie nie ma" :)
Czy uda się bez szpachli, to wątpię. Możesz owinąć folią, i model przycisnąć deską, wtedy powierzchnie boczne będą równe.

Osobiście wybrał bym na skrzynkę żywice poliestrowe. O wytrzymałość się nie martw to tylko skrzynka. Co do styrenu, to możesz to robić na dworze , żywica i tak zwiąże. Skurcze nie są jakieś wielkie. Przewaga to cena, jak Ci nie wyjdzie za pierwszym razem skrzynka to wyrzucisz bez żalu, szpachlówki też są tańsze. Tylko dobrze trzeba zabezpieczyć XPS co by go nie stopiło.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group