To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Przechowywanie LiPo

kryniek44 - Pią 20 Gru, 2013

Nie wiem skąd bierzecie takie wiadomości , że niby przechowywać w 60% rozładowane..., kontrolować stan baterii co 15 dni...? Producenci zalecają aby w okresie zimowym, w którym baterie leżakują, doładowywać je nie rzadziej niż co 2-3 miesiące. Też zalecają aby jak najszybciej po każdym rozładowaniu je ładować. Producenci nie mają racji???
Anonymous - Pią 20 Gru, 2013

Do używania dobrze je ładować od razu. Do leżakowania najlepiej się przechowują w stanie częściowego rozładowania. Ot, taki wybryk litu ;)
borsuk - Pią 20 Gru, 2013

kryniek44 napisał/a:
Nie wiem skąd bierzecie takie wiadomości , że niby przechowywać w 60% rozładowane..., kontrolować stan baterii co 15 dni...? Producenci zalecają aby w okresie zimowym, w którym baterie leżakują, doładowywać je nie rzadziej niż co 2-3 miesiące. Też zalecają aby jak najszybciej po każdym rozładowaniu je ładować. Producenci nie mają racji???


Jak nie znasz faktycznej pojemności swojej baterii, to bezpieczniej jest stosować się do zaleceń producentów. To samo, jak masz na składzie wiele różnych baterii.
Większość kolegów na forum całkowicie rozładowuje swoje baterie i może dokładnie określić kiedy mają 60%, ale "zwykły" użytkownik nie ma o tym pojęcia i stąd te zalecenia.

Pykacz - Pią 20 Gru, 2013

Po tym co zobaczyłem w celach z pakiedu Turnigy Hard pack 4s20c przysłanych mi przez jednego z forumowiczów (dziura w owijce, folii celi że mały palec można było włożyć by pomacać lit i polimery czy co to tam w środku jest ) to już się nie boję tego typu cel zasilania.
Sam postanowiłem poświęcić na stratę i przetestować swoją jedną celę Li-ion pryzmatyczną i jedną z pakietu Turnigy . Po przedziurawieniu na wylot gwoździem jednego i drugiego ogniwa nie stało się nic . Po odczekaniu chwilki i podejściu by zbadać to to (a dziurawiłem kijaskiem z gwoździem na końcu ) stwierdziłem że obie cele stały się tylko ledwo ciepłe i nic więcej żadnego dymu , skwierczenia , puchnięcia cel i ognia . Totalnie nic poza odrobiną ciepełka . Napięcie na celach w granicy 4V . Doprawdy nie wiem co robią z nimi ludkowie że im się zapalają , wybuchają itp.

Saku - Wto 24 Gru, 2013

Rozladowuja do zera a pozniej je laduja i uzywaja dalej nie wiedzac ze taki lipol po takim rozladowaniu jest juz do d...py i staje sie bomba zegarowa.
Po takim zabiegu jego parametry ida ostro w dol i latwo go przeciazyc i robi sie katastrofa.

rarek - Czw 13 Mar, 2014

3,73-3,85v dla Lipoly w okresie przechowywania >2miesiące


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group