To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Napęd rolkowy, przyczepki pchające itp. - Z czego rama?

Anonymous - Pią 31 Sty, 2014
Temat postu: Z czego rama?
Przymierzam się do pojazdu z napędem słonecznym i proszę o porady z czego zrobić ramę tego pojazdu. Kątownik, czy kształtownik kwadratowy? Jeśli tak, to jakie wymiary? Zależy mi na jak najmniejszych przekrojach. Ciężar sumaryczny pojazdu z kierowcą jakieś 250 kg. Ze względu na brak spawarki do aluminium w grę wchodzi tylko stal. Długość całości do 4 metrów, szerokość 90 cm.
Jarek-LT - Pią 31 Sty, 2014

HEJ
Tylko i wyłącznie kształtownik zamknięty - może być kwadrat , jednak lepszy był by
prostokąt o wyższych ściankach pionowych. Trzeba by to przeliczyć i znać zarys konstrukcji
ale z doświadczenia wiem , że gr. przynajmniej 3mm przy zwykłej stali przy elementach głównej konstrukcji a może główna rama z 4mm.

Na 250kg starczy przekrój 40x40 - 40x60mm .

Jarek-;LT

Anonymous - Pią 31 Sty, 2014

Zarys ramy to prostokąt 90cm x 200 cm i z jednej strony zwężenie z 90 cm do 10 cm na długości około 100 cm, czyli razem jakieś 3 metry długości. Mniej więcej.
To podstawa całej ramy. Na niej będzie mocowana cała reszta.
40x40 mm nie będzie za wielkie? A gdyby dać 20x40 mm? Chodzi mi o wagę, bo zrobi się to ciężkie.
Odkształcenia będą raczej w pionie największe, na boki niekoniecznie.

Szczygiel - Pią 31 Sty, 2014

Filmik o różnych pojazdach z panelami fotowoltaicznymi, może będzie jakąś konstrukcyjną inspiracją: https://www.youtube.com/watch?v=7qofO9bNfHc
tas - Pią 31 Sty, 2014

Jakby to jednak zrobić z aluminium? Zlecić to komuś do pospawania. Sam stelaż to parę profili, a zyska się bardzo dużo na wadze.
JerzyZ - Pią 31 Sty, 2014

To mi się podoba:
https://www.youtube.com/watch?v=ERv2dFjnJoA

Adam Wysokiński - Pią 31 Sty, 2014

Profile zamknięte koniecznie a nie kątowniki. Jak najcieńsze scianki a jak największe przekroje. Żeby to miało ręce i nogi, towaru dużo to każdu potrafi narzucić. Może rurki, bo da się cienkościenne kupić? Zeeltom, nie bój sie aluminium. Jak się zdecydujesz to przyjedź i pospawamy. Tam gdzie kupowales silnik od kolegi z forum.
wwojciech - Pią 31 Sty, 2014

Bez spawarki do alu też się da, robię rowery z alu z połączeniami laminowanymi. Byle tylko było w miare ciepłe pomieszczenie i można sobie samemu sklecić fajną lekką ramke:) mój 3 metrowy poziomy tandem jest na profilu 60x60x3mm z tym, że do Twojej konstrukcji wystarczyły by węższe profile. Użyj jakiegoś programu do analizy mechanicznej 2D np. frame 2d. prosty program, a można mieć pogląd jakie mniej więcej użyć profile.
Anonymous - Sob 01 Lut, 2014

Ta... mów do mnie jeszcze :D Ja jestem z tych, co to biorą elektrodę w łapę i spawają nie patrząc nawet na miejsce spawania :D Choć jakoś moje spawy jeszcze nigdy się nie rozpadły, ale...
Ponieważ jest to prototyp, to wszystko przede mną. Skłaniam sie z racji doświadczenia na profile prostokątne 20x40 mm, o ile dostanę takowe w Żyrardowie. Amelinium, to później, o ile się wszystko uda ;)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group