To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - awaria kontrolera silnika roweru

adam - Czw 06 Mar, 2014
Temat postu: awaria kontrolera silnika roweru
Rowerek antec 36V ładnie pracował do wizyty u kolegi elektryka. Chcąc naprawić prędkościomierz potarł magnesem czujnik na widełkach i od tego momentu jest awaria napędu.Silnik próbuje szarpać do przodu i do tyłu jak włączę zasilanie i rower idzie ciężej niż bez zasilania.Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w tej materii.
Anonymous - Czw 06 Mar, 2014

Daj jakieś fotki.
Adam Wysokiński - Czw 06 Mar, 2014

Co ma piernik do wiatraka? Czyżby licznik był połączony z regulatorem? Ja by posprawdzał wszystkie kabelki (złączki). Może pośniedziały albo przerwany przy wtyczce.
adam - Czw 06 Mar, 2014
Temat postu: Re: awaria kontrolera silnika roweru
adam napisał/a:
Rowerek antec 36V ładnie pracował do wizyty u kolegi elektryka. Chcąc naprawić prędkościomierz potarł magnesem czujnik na widełkach i od tego momentu jest awaria napędu.Silnik próbuje szarpać do przodu i do tyłu jak włączę zasilanie i rower idzie ciężej niż bez zasilania.Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w tej materii.
Nie wiem jaki jest związek między szybkościomierzem a kontrolerem, faktem jest że bezpośrednio po potarciu magnesem przestał kręcić a silnik stawiał .opór
bartek - Pią 07 Mar, 2014

1. Skoro czujnik prędkości jest podłączony do kontrolera to odepnij go i sprawdź czy silnik zadziała.
2. Odepnij przewody fazowe silnika z kontrolera ( 3 grube, zazwyczaj koloru żółty/zielony/niebieski ) i sprawdź czy silnik też stawia opór.
- Jeśli TAK to masz zwarcie na przewodzie idącym od silnika do kontrolera.
- Jeśli NIE to prawdopodobnie jest uwalony jakiś tranzystor mocy w kontrolerze.
Szczerze powiedziawszy to jakoś naciągana ta historia z tym otarciem magnesu. Czy byłeś przy Koledze elektryku jak to się stało?

adam - Sob 08 Mar, 2014

adam napisał/a:
Rowerek antec 36V ładnie pracował do wizyty u kolegi elektryka. Chcąc naprawić prędkościomierz potarł magnesem czujnik na widełkach i od tego momentu jest awaria napędu.Silnik próbuje szarpać do przodu i do tyłu jak włączę zasilanie i rower idzie ciężej niż bez zasilania.Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w tej materii.

zdjecie kontrleraOdpiąłem czujnik szybkościomierza rower dalej hamuje, wyjąłem te trzy grube kable, póżniej tylko niebieski i silnik ani nie hamuje ani nie ciągnie a przy koledze byłem jak machał magnesem przed czujnikiem i właśnie od tego momentu silnik hamuje.Rower był u niego dwa tygodnie ponoć co wiedział posprawdzał i nie znalazł przyczyny.

Nostusek - Sob 08 Mar, 2014

chyba masz zwarcie na sterowniku... Jak odepniesz przewody między silnikiem i sterownikiem (grube) i nie będzie oporu to znaczy ze jest zwarcie w sterowniku...
Adam Wysokiński - Nie 09 Mar, 2014

Należało by posprawdzać tranzystory. Może któryś dostał przebicia.
adam - Wto 11 Mar, 2014

Tranzystory sprawdzone są ok.Brak mi pomysłu co jeszcze sprawdzić żeby rower ruszył,może ktoś mi podpowie,będę bardzo wdzięczny.
Adam Wysokiński - Wto 11 Mar, 2014

Czy tan silnik hamuje podłączony do sterownika jak sterownik ma zasilanie czy jak jest go pozbawiony to też?
adam - Śro 12 Mar, 2014

Hamuje tylko wtedy jak jest włączone zasilanie i jak podniosę koło z napędem to szarpie do przodu i tyłu gdy próbuję kręcić koło ręką a chwilami na bardzo krótko kręci się prawidłowo.
Anonymous - Śro 12 Mar, 2014

Wygląda mi to na problemy z fazami. Musisz koniecznie sprawdzić hallotrony i połączenia.
Adam Wysokiński - Śro 12 Mar, 2014

Jeśli hamuje jak jest zasilany to są włączone niektóre tranzystory. Nie jest to problem z hallami a raczej ze sterowaniem mońcówkami mocy. Niestety to może być cokolwiek. Jak są dobre połaczenia, silnik sprawny i hallotrony to trzeba sprawdzac elektronikę na plytce.
adam - Czw 13 Mar, 2014

Wydaje się że nie czyta położenia magnesów w silniku a nie wiem co za to odpowiada i jak to wygląda, po prostu słabo się na tym znam.
Adam Wysokiński - Czw 13 Mar, 2014

Spróbuj dać do jakiegoś zakładu rtv. Posprawdzają elementy, te co się da. Może jakiś znajomy...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group