To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Tester pojemności aku li-ion

buckowina - Pią 02 Maj, 2014
Temat postu: Tester pojemności aku li-ion
Witam,

W związku z tym, że mam sporo aku li-ion do sprawdzenie (pojemność) to szukam jakiegoś sposobu aby zrobić to możliwie szybko, gdyż niestety moją ładowarką imax b6 idzie to strasznie dlugo, gdyż mogę ładować i rozładowywać jednocześnie 1 ogniwo. Czy macie jakieś sprawdzone sposoby testowania pojemności aku na większą skalę?

Szukam gotowych urządzeń w przystępnej cenie lub sprawdzonych projektów, może być coś na atmedze, ale niestety projektowanie układów od podstaw średnio mi idzie, więc szukam raczej gotowców do wytrawienia, zaprogramowania i złożenia.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrower :)

tas - Pią 02 Maj, 2014

Byłooooo ;)
http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=2111

Dobraku - Pią 02 Maj, 2014

Mam coś takiego. zbudowałem to na atmedze 8

6 kanałów, chłodzenie płynnie reguluje procek w zależności od temeperatury - obciązenia. Sygnalizacja ledami, buzzer, wyniki i parametry na lcd. (16x2)

Rozładowywane żródłami prądowymi na lm 317 ( prąd ~1,3A) Niestety to jest najwiekszą bolączka tego urządzenia, One niestety nie trzymaja idelanego prądu. Ja to skorygowałem programem ale i tak mam dokładność na poziomie 5%.

Podłączamy naładowany aku i procek sam to wykrywa, zaczyna rozładowywać co sygnalizuje piknięciem i odblokowaniem ekranu odpowiadającego danemu kanałowi. Wszystko idzie w ciepło.

Odsprzedam to w cenie 200zł. Jeżeli bedziesz zainteresowany to daj znać. Jak będziesz chciał fotki to najwcześniej wieczorem.
Używałem tego kiedyś jak rozbierałem laptopówki, teraz juz się tym nie zajmuję więc leży niepotrzebne. Zbudowanie tego zajęło mi 5 popołudni :) , ale wszystko od zera, łącznie z wsadem

WojtekErnest - Pią 02 Maj, 2014

Fajne i przydatne urządzenie do wielu pojedynczych ogniw.
W przypadku ogniw laptopowych które "w przyrodzie" najczesciej występują jako x2 lub x3 rownolegle
przydalby się większy prąd bo 1, 3A dla ich oceny moze byc niewystarczajacy .

buckowina - Pią 02 Maj, 2014

mam ogniwa 3,3ah, może i prąd nie jest jakiś duży ale powinno wystarczyć aby oszacować ich pojemność.
WojtekErnest - Pią 02 Maj, 2014

Takim 6-cio kanalowym urządzeniem mozesz oszacowac w ciągu godz 6 pojedynczych ogniw.
Ich napięcie będzie prawdopodobnie ok 3, 7 - 3, 8 V a to pozwoli na segregowanie lepszych i gorszych, podobnych do siebie.

buckowina - Pią 02 Maj, 2014

jak już robić to porządnie, z określeniem pełnej pojemności, przynajmniej będę znał ich stan. jeśli nie znajdę innego pomysłu to prawdopodobnie kupię to urządzonko :)
Dobraku - Pią 02 Maj, 2014

Ok wlasnie wrocilem do domu podbije troche jakies napotkane akumulatorki (program jest tak napisany że rozładowanie rusza tylko dla naładowanych ogniw >4.1V )żeby nie mierzyć częściowo rozładowanych ogniw a te co znalazłem przed chwilą mają po 3,7 :)
Skręcę jakis filmik jak to dziala.

Pod krokodylki idą akumulatorki , pod banany idzie zasilanie ( ~12V stabilizacja jest na płycie)

narazie mogę wam pokazać fotki

Dobraku - Pią 02 Maj, 2014

OK coś tam mam. Na lektora się kompletnie nie nadaję ale tak wiadomo o co chodzi :lol:

https://www.youtube.com/w...ayer_detailpage

MixhaL - Pią 02 Maj, 2014

Musisz udostępnić film, na obecną chwilę jest prywatny, zrób go niepubliczny.
Dobraku - Pią 02 Maj, 2014

Przepraszam , niedopatrzyłem
buckowina - Pią 02 Maj, 2014

W momencie gdy napięcie spadnie poniżej 3V to odłączane jest obciążenie? Przyznam, że jestem zainteresowany
Dobraku - Pią 02 Maj, 2014

Tak nie rozładowywuje go dalej. Wartości widnieje dopóki nie odłączysz akumulatora. Wtedy automatycznie się wszstko zeruje i można podłączać kolejny akumulatorek .

Ja na filmiku podłączałem pary, ale możesz spokojnie pakować pojedyńczo.

buckowina - Pią 02 Maj, 2014

poszło pw :)
ev-drive.eu - Sob 03 Maj, 2014

Dobraku , zrobił byś takie coś ale wydajność x10 ? I prąd rozładowania pary to 2,2A


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group