To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - Szeregowe łączenie zasilaczy/ładowarek/BMSów

tas - Wto 17 Cze, 2014
Temat postu: Szeregowe łączenie zasilaczy/ładowarek/BMSów
Prosto z mostu:
Czy mogę połączyć szeregowo 5szt identycznych zasilaczy 12V celem uzyskania 60V?

Tzn zrobić tak mogę, to wiem, ale mam wątpliwość co do tego, że każdy z tych zasilaczy ma w środku na wyjściu kondensator 16V. Nie będzie to przeszkodą? Nic mi nie wybuchnie w twarz? :P

Mechano - Wto 17 Cze, 2014

Jak dla mnie to śmiało możesz. Wydaje mi się, że różnica potencjałów będzie równa 16V, ale tego nie jestem pewny. Wiesz nie spróbujesz to nie będziesz wiedział. :D
Anonymous - Wto 17 Cze, 2014

Na każdym kondensatorze będzie 12V. Pod warunkiem, że wszystkie zasilacze są identyczne. Tak samo, jak z szeregowym łączeniem akumulatorów.
W połączeniu szeregowym kondensatorów zwiększa się napięcie maksymalne do sumy napięć tych kondensatorów, a pojemność wypadkowa maleje.

tas - Wto 17 Cze, 2014

Dobra wiadomość :)

No to teraz kolejne trudne pytanie - czy coś zabrania mi połaczenia szeregowo 2 ładowarek LiIon 36V i ładowania pakietu 72V?

Takież samo szeregowe łączenie BMSów (przy zadbaniu o odpowiedni dobór tranzystorów) też wydaje się zupełnie możliwe i nawet proste w realizacji.

Anonymous - Wto 17 Cze, 2014

Teoretycznie nie, ale jeśli są połączone szeregowo, to lepiej będzie ładować je w dwóch pietrach po 36V na każde.
WojtekErnest - Wto 17 Cze, 2014

Przy łaczeniach szeregowych trzeba uważać na masę aby sie nie okazało że obudowa albo zacisk minus jest na masie..
gienek333 - Wto 17 Cze, 2014

Jeżeli są to ładowarki modelarskie to nie mogą być zasilane z tego samego zasilacza. Co do łączenia zasilaczy to należy sprawdzić czy nie ma połączenia strony wtórnej do przewodu tzw. ochronnego (żółto-zielony), a jeżeli jest to usunąć (zasilacze od x-boxa tak ponoć mają). Ja ładuję akumulatory 84V dwiema ładowarkami (zasilaczami z ograniczeniem prądu :wink: ) połączonymi szeregowo.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group