To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Napęd z silnikiem poza kołem - Przekładnia w rowerze.

Mechano - Śro 20 Sie, 2014
Temat postu: Przekładnia w rowerze.
Witajcie!
Dzisiaj przeglądałem ES i wszedłem do tego wątku:
http://endless-sphere.com...hp?f=28&t=44657
Tam trafiłem na to zdjęcie:

Jestem ciekawy jak to konkretnie działa i czy w domu w miarę tanio dało by radę coś takiego zbudować.

delaa - Śro 20 Sie, 2014

W domowych warunkach ;-) raczej zapomnij...
Mechano - Pią 22 Sie, 2014

Widziało ten temat prawie 100 osób i nikt nic nie powie? Nikt mi nie wyjaśni jak taka przekładnia działa?
tas - Pią 22 Sie, 2014

Działa tak, jak każda inna tego typu:

Opcja 1. Oba zestawy zębatek są odsunięte od siebie o np 10mm, w szczelinę miedzy zębatkami wsuwane jest dodatkowe małe kółko zębate na prowadnicy zazębiając poszczególne przełożenia.

Opcja 2. wszystkie zębatki są zazębione ale zasprzęglone i wewnątrz osi goni sobie taki wihajster który wyprzęga 1 zębatkę zależnie które przełożenie chcesz.

Obie wersje są prawdopodobne, sugerując się zdjęciem.

Nostusek - Pią 22 Sie, 2014

Plik z opisem patentu z Endless.

Widać wyraźnie że zębatki mają stałe zazębienie a przełączane są wewnątrz jednej kasety ruchomym zamkiem.

JerzyZ - Pią 22 Sie, 2014

To rozwiązanie, i wiele innych podobnych, znajdziesz wpisując do Googla "gearbox bike" - po przełączeniu na grafikę zobaczysz obrazek, z którego widać trochę więcej.
Mechano - Pią 22 Sie, 2014

Już rozumiem! Wyobraziłem to sobie i czaje jak to działa. Muszę to sobie narysować w 3D...
Adam Wysokiński - Sob 23 Sie, 2014

Nie pamiętam w którym jednośladzie widziałem takie rozwiązanie skrzyni. Na jednym wałku są zębatki na stałe a na drugim kręcą się luźno. Wewnątrz jest pręt ze zgrubieniem, który jest przesuwany żeby zmienić bieg. Kółka są blokowane na wałkach prze kulki wysuwane zgrubieniem na pręcie przez otwory w wałku. Mam nadzieję, że nic nie pomyliłem. :smile:
leoxxx - Wto 26 Sie, 2014

Czy taka przekładnia jak w 1 poście wpływa na wydajność? Czy tylko ciekawy sposób napędzania roweru.
Mechano - Wto 26 Sie, 2014

W jakim sensie na wydajność?
tas - Wto 26 Sie, 2014

A no takim, że samo poruszenie tej całe maszynerii może wymagać np 30W i to z twoich nóg.
Rozrysuj sobie ile tam jest przełożeń, ile elementów się rusza, to nie jest prosty 1 łańcuch i 2 kółka zębate.
No i przy wadze ponad 4kilo... to jest 1/3 wagi całego bajka.

Jariko - Pią 05 Wrz, 2014

zrobienie dobrych kół zębatych przy produkcji jednostkowej do takiej przekładni będzie droższe niż rower z rohloffem 14 biegowym. Jak chcesz zbudować coś podobnego to wykorzystaj piastę 8 biegową. Ja zrobiłem z 3 biegowej rolkę napędową do swojego gazowca.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group