To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - Miniatura pojazdu słonecznego SOLAR POWER ;)

Anonymous - Pon 16 Mar, 2015

48 ogniw. Być może wina słońca, dlatego też nie piszę, że coś jest pewne. Niemniej, żeby ładować dwa akumulatory, to potrzebuję napięcia w granicach 29V, a tyle ten panel nie da. Dlatego będę musiał dać przetwornicę. Niech ładuje nawet 1 - 2A, ale ciągle ;)
gienek333 - Pon 16 Mar, 2015

Może pakiet 6s litowych :wink:
Adam Wysokiński - Pon 16 Mar, 2015

gienek333 napisał/a:
Może pakiet 6s litowych

to już jest świństwo :mrgreen:

Anonymous - Wto 17 Mar, 2015

Kontroler mi odetnie przy 21V :)
gienek333 - Wto 17 Mar, 2015

Pewnie trzeba wymienić jeden rezystor, żeby odcinał przy 18V :idea: PS czasem trochę poświńtuszyć :oops:
Anonymous - Wto 17 Mar, 2015

Sprawdziłem panel, chyba jest OK. 16:30 słońce już dość nisko nad horyzontem, niebo leciutko zamglone. Prąd zwarcia na poziomym panelu 2A, a pochylonym w kierunku słońca niecałe 6A. To by się mniej więcej zgadzało. Jeśli chodzi o prąd, bo napięcie jest maksymalnie 22V. Pozostaje więc przetwornica step-up.
Niestety, musiałem zrobić małą przeróbkę i akumulatory przeniosłem na przód. Był za lekki i przednie koło podskakiwało na nierównościach, jak piłeczka :D Jutro je połączę i sprawdzę, jak teraz będzie się sprawował.

honda104 - Śro 18 Mar, 2015

Ja bym jednak zrobił do tego panelu jakąś nawet małą regulacje pochylenia, a przynajmniej na boki 10-15°.
Anonymous - Śro 18 Mar, 2015

I co zakręt będę go przestawiał? :D
Nie jeżdżę długimi, prostymi drogami ;)
Przełożyłem akumulatory na przód. Trochę stabilniej, ale nie za bardzo :)
Nic więcej już nie poradzę. Jeszcze tylko tylne błotniczki i czekam na ofertę przetwornicy step-up i na tym kończę zabawę w budowę.


maniakev - Czw 19 Mar, 2015

Zrobiłbym to inaczej z pomocą przetwornicy odwracającej napięcie (Buck–boost converter):

Moc przetwornicy zależy tylko od napięcia które chcesz dodać, a sprawność jest drugorzędna.
Dioda jest na wypadek wyłączenia przetwornicy. PS na aledrogo albo słabo szukałem albo nie ma takowej.

Anonymous - Czw 19 Mar, 2015

Nie bardzo rozumiem, jak to działa :)
gienek333 - Czw 19 Mar, 2015

Działa jak dodatkowe źródło napięcia zasilane z ogniw słonecznych.
maniakev - Czw 19 Mar, 2015

Dokładnie tak, można też użyć przetwornicy o izolowanym wyjściu obniżającej napięcie ale taka musi być droższa.
maniakev - Czw 19 Mar, 2015

Jutro zaćmienie słońca :)
Anonymous - Czw 19 Mar, 2015

Sugerujesz coś? :D
maniakev - Czw 19 Mar, 2015

Chwilowe wstrzymanie prac z powodu wygaszenia słońca :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group