To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Tematy elektryczne - Mocowanie baterii w fabrycznym pojemniku

wibi - Pon 09 Lut, 2015
Temat postu: Mocowanie baterii w fabrycznym pojemniku
Jak w temacie.Szukam sprawdzonego i pewnego rozwiązania mocowania baterii z ogniw 18650 w aluminiowej,fabrycznej obudowie.Mocowanie baterii wewnątrz aluminiowej "rury" gdy ogniwa nie są umieszczone w "koszykach" wydaje mi się, że jest pewnym problemem gdyż bateria narażona jest na ciągłe drgania a to może prowadzić do przetarcia izolacji i ew.zwarcie.Sam mam ten problem i trudno znaleźć jakieś solidne rozwiązanie w internecie dlatego zwracam się z prośbą o podsunięcie jakiegoś rozwiązania, widziałem już mocowanie jakimś klejem ale gdy szczelina między obudową a baterią jest rzędu 10mm ten sposób nie jest zbyt pewny.
Nostusek - Pon 09 Lut, 2015

Kup sobie uszczelki okienne w postaci paska pianki i naklej na ogniwa. Ew. poszukaj uszczelek piankowych bez kleju i przyklej je na taśmę dwustronnie klejącą. Ja tak podkejałem miejsce pod akumulatorami żelowymi u siebie oraz ucho wewnątrz kuferka które trzyma akumulatory. Do tej pory nic nie odlazło a trzyma się już ze 3 lata...
wibi - Pon 09 Lut, 2015

Takie rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku akumulatora żelowego który stoi na podłożu kuferka a paski pianki zabezpieczają przed obijaniem się o boki,co innego aluminiowa "tuba" ustawiona prawie pionowo, gdzie bateria ma miejsce na przemieszczanie się góra-dół,uszczelka wówczas nic nie zabezpiecza.
Anonymous - Pon 09 Lut, 2015

Tarcie o ścianki rury na pewno będzie mniejsze, bo gąbka uszczelki, albo guma nie pozwoli na przedmieszczanie się wzdłuż rury. Pod warunkiem, że taka uszczelka będzie ciasno upakowana.
Można poszukać jakiejś rurki gumowej, która obejmie ogniwo i wlezie do rury ;)

Rakieta - Pon 09 Lut, 2015

Witam , są uszczelki okienne w różnych kształtach i wymiarach jeśli chodzi o grubość i szerokość
JerzyZ - Pon 09 Lut, 2015

Jeżeli ogniwa w "paczce" nie są sklejone na sztywno, to połączenia między nimi (zwykle wykonywane srebrzanką) nie powinny być sztywne, lecz np. z załamaniem lub pokarbowane, aby nie odrywały się przy wstrząsach.
Jako opaski "paczki" można użyć fragmentów butelki PET (np. po Coli) - zaciśnięte na gorąco opalarką.

WojtekErnest - Pon 09 Lut, 2015

Uszczelki samoprzylepne nie wydaja sie zlym pomyslem ale jako wstepne unieruchomienie ogniw wzgledem siebie. Potem staranne lutowanie. Ponieważ potem taki pakiet lub moduly trzeba ciasno wsunąć do metalowego pojemnika to oslona z sliskiego tworzywa typu PET lub analogicznej folii z arkuszy jakich uzywa sie np przy bindowaniu druków, sprawdza sie w praktyce..
tas - Pon 09 Lut, 2015

A ja mam pomysł :P
Układamy baterię w kształt obudowy i wszystko psikamy pianką montażową (w środku też). Potem tylko obcinamy w kształt skrzynki i wsuwamy do środka.
Tadaaa. Pianka jest fajna :)

WojtekErnest - Pon 09 Lut, 2015

Przy tej metodzie jakikolwiek problem, podejrzenie ze jest slabszy segment i mamy problem serwisowy...
wibi - Pon 09 Lut, 2015

Przyznaję,że pomysł kol. JerzyZ z butelką PET bardzo mi się spodobał. Myślę, że butelka po 2litrowej wodzie będzie bardzo dobra gdyż można wykorzystać również dno butelki a ono (dno) może już śmiało spoczywać na plastykowym zakończeniu obudowy z nożowymi wtykami baterii.Wówczas uszczelki samoprzylepne do okien jako usztywnienie mogą rozwiązać sprawę.Szukałem rękawa termokurczliwego ale taki można kupić na portalu aukcyjnym,w odpowiednich rozmiarach głównie w całych rolkach a nie np.1 metr.
sannis - Wto 10 Lut, 2015

WojtekErnest napisał/a:
Przy tej metodzie jakikolwiek problem, podejrzenie ze jest slabszy segment i mamy problem serwisowy...

Piankę można psiknąć nie bezpośrednio na baterię ale do woreczka foliowego. Coraz częściej spotykana forma wypełnienia w przesyłkach.

wibi - Wto 10 Lut, 2015

sannis napisał/a:
..Piankę można psiknąć nie bezpośrednio na baterię ale do woreczka foliowego. Coraz częściej spotykana forma wypełnienia w przesyłkach.


Wow,to też doskonały pomysł.Jednak co kilka głów to nie jedna a temat prawie, że banalny ale wcale nie łatwy technicznie



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group