To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Ładowanie pojedynczego Lifepo4 10a

Szaliq - Wto 03 Mar, 2015
Temat postu: Ładowanie pojedynczego Lifepo4 10a
Cześć ludziska!

Czy mogę naładować Lifepo4 ładowarką od smartwona 5v 2a.
Czy uszkodzę ogniwo? A jeśli nie, to czym naładować?

Pykacz - Wto 03 Mar, 2015
Temat postu: Re: Ładowanie pojedynczego Lifepo4 10a
Szaliq napisał/a:
Cześć ludziska!

Czy mogę naładować Lifepo4 ładowarką od smartwona 5v 2a.
Czy uszkodzę ogniwo? A jeśli nie, to czym naładować?


Absolutnie nie . Możesz naładować to jakimkolwiek zasilaczem z ograniczeniem prądowym o napięciu 3,6V ale to napięcie też zależy od typu ogniwa (ile producent przewidział) bo jest kilka typów LiFePo4.

Mibars - Śro 04 Mar, 2015

Szaliq napisał/a:
Czy mogę naładować Lifepo4 ładowarką od smartwona 5v 2a.
Nie.
Szaliq napisał/a:
Czy uszkodzę ogniwo?
Tak jest. Przy czym jest spora szansa, ze pierwsza zaprotestuje ładowarka, która będzie na początku widzieć niemal zwarcie na wyjściu.

Szaliq napisał/a:
A jeśli nie, to czym naładować?

Dobre pytanie, jak nie masz dedykowanej ładowarki. Użycie zwykłego zasilacza laboratoryjnego to zły pomysł, one potrafią się bardzo źle zachować przy pracy z baterią (np mogą zadziałać jak zwarcie, jak wykryją, że na wyjściu jest większe napięcie, niż nastawione, wliczając w to wyłączenie zasilacza - upaliłem kiedyś kabelek ładująć aku żelowy...)

Adam Wysokiński - Śro 04 Mar, 2015

Ładowarki od takich sprzętów to tak na prawdę nie są ładowarki tylko zasilacze impulsowe. Cała elektronika kontrolująca ładowanie jest w tym sprzęcie i akumulatorze.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group