To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - Łódź solarna

Anonymous - Czw 26 Mar, 2015

Panele są na poziomo, wiatr nie powinien specjalnie przeszkadzać. Wagowo, to wychodzi dobrze ponad 120 kg. Ale trzeba brać pod uwagę, że to jest katamaran, a nie pojedynczy kadłub. Będzie dużo trudniej go przewrócić.
pajak_111 - Czw 26 Mar, 2015

Mi się też wydaje że ten dach w niektórych przypadkach zadział jak żagiel. Jak to zobaczyłem to pomyślałem sobie, jak bym pływał po dużym jeziorze przy sporym wietrze i ustawiam to bokiem do sporej fali. Duży ciężar tego dachu który jest zamontowany dość wysoko przy większym pochyleniu mocno przeniesie środek ciężkości, no i do tego większy podmuch wiatru w ten spód dachu który się pokazał jak łódka się przechyliła :shock: Dlatego pierwsze pytanie jakie mi przyszło do głowy to
Przy jakim wietrze będzie tym można pływać :grin: ale nie uzyskałem odpowiedzi :wink:

Anonymous - Czw 26 Mar, 2015

Oj tam, oj tam. Chłopaki dorzucą jeszcze wiatraki i będzie dobrze też na wietrze ;) Nie zawsze świeci słońce, a wiaterek też naładuje ;)
maran_hand - Czw 26 Mar, 2015

Kiedys plynalem rowerem wodnym ze zjezdzalnia :) Mimo, ze powierzchnia tej zjezdzalni stanowila 1/3 powierzchni roweru i byla regulowana tzn. mozna bylo ja podniesc do poziomu to gdy zawial wiatr to z zatoki wypchnelo mnie na morze i naprawde zrobilo sie malo przyjemnie. Taka powierzchnia dachu jak w powyzszym projekcie bedzie stanowila problem.
Anonymous - Czw 26 Mar, 2015

Statki i inne kutry mają duuuużo większą powierzchnię boczną i jakoś nikt nie narzeka. Płyną gdzie chcą ;)
maran_hand - Czw 26 Mar, 2015

Tak ale maja bardziej wydajne zrodla zasilania co bezposrednio przeklada sie na moc napedu
Adam Wysokiński - Czw 26 Mar, 2015

Pożyjemy zobaczymy. Nie marudźcie :wink:
maran_hand - Czw 26 Mar, 2015

Jak bym zone slyszal... ;) nie marudzimy, analizujemy i dzielimy sie swoimi spostrzezeniami :)
Adam Wysokiński - Czw 26 Mar, 2015

Ja nie widzę tych problemów. Na pewno jak będzie wiatr to gorzej ale silnik sobie poradzi. Przechylanie raczej nie nastąpi. Pływaki są szeroko a łódź bedzie ważyć ponad 500 kg
pajak_111 - Czw 26 Mar, 2015

Statki działają jak spławik w wodzie dopiero jak nabiorą wody, albo ktoś źle załaduje na nie ładunek to toną. A ta konstrukcja ma środek ciężkości wysoko nad lustrem wody a to że się od razu nie przewróci to dzięki temu że jest szeroka na 2,5m. Ale jak ją przechylimy do jakiegoś poziomu to już łatwiej będzie ja przewrócić no i jeszcze będzie łatwo ja rozbujać na boki . Wydaje mi się że nawet niewielka fala o określonej częstotliwości będzie w stanie to rozbujać dość mocno.
Anonymous - Czw 26 Mar, 2015

Skąd wiedza o środku ciężkości tego obiektu? 120 kg nad głową, a na dole pozostałe 380 kg plus ciężar pasażerów. Nie da się w prosty sposób przechylić katamaranu na bok. Nawet przy silnym wietrze będzie po prostu płynął z wiatrem.
gienek333 - Czw 26 Mar, 2015

Z mojej wiedzy wynika, że do kąta 45° siła od wiatru będzie działała poziomująco na dach.
Mam inne pytanie czy na takie coś nie potrzeba "homologacji"?

maran_hand - Czw 26 Mar, 2015

Zignorowanie sily wiatru na wodzie moze skonczyc sie bardzo zle i dla ludzi i dla lodzi. Takie panele maja duza sile nosna. Widze dwa rozwiazania. 1. Mozliwosc natychmiastowego demontazu paneli. 2. Awaryjny silnik spalinowy.
Anonymous - Czw 26 Mar, 2015

Inni robią i się nie przejmują biciem piany ;)









maran_hand - Czw 26 Mar, 2015

No i tym sposobem zamknales ciekawa dyskusje ! ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group