To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Składowanie LiPo - Turnigy

Tomas - Śro 08 Kwi, 2015
Temat postu: Składowanie LiPo - Turnigy
Hey.

Mam pytanko jak długo mogą leżakować NOWE (nieużywane) pakiety żeby im nie zaszkodziło ?
Połowa sztuk z mojego zestawu ma napisane na opakowaniu Battery Checked 29/08/2014. Druga połowa nie ma takiej naklejki na opakowaniu. W związku z tym że zestaw będę składał za ~2 miesiące pytam jak wyżej :smile:

.

maciex93 - Śro 08 Kwi, 2015

Przy napięciu na celę w granicach 3,9-3,7V mogą leżeć i leżeć ;) Za 2 miesiące nic im się nie stanie.
Zmierz ile mają obecnie, i zapisz sobie. Za miesiąc znowu zmierzysz i porównasz, będziesz miał od razu informację czy czasem jakaś cela nie schodzi z napięcia, co oczywiście nie powinno się wydarzyć, ale sprawdzić nie zaszkodzi.

Tomas - Śro 08 Kwi, 2015

Wyczytałem gdzieś że rok składowania to jest dużo dla baterii tylko to dotyczyło chyba Lion a w przypadku LiPo będzie inaczej ?
maciex93 - Śro 08 Kwi, 2015

Nie wiem dokładnie jakie jest ograniczenie czasowe odnośnie "nie używania" li-ion i li-po, ale 2-3 miesiące to jest nic i na pewno mogą sobie poleżeć. Tak jak wspominałem napięcie na cele 3,9-3,7V jest zalecane przez producentów do przechowywania i transportu.
Zalecana jest też niższa temperatura dla długotrwałego przechowywania i oczywiście suche pomieszczenie, ale to powyżej 3 miesięcy.

WojtekErnest - Śro 08 Kwi, 2015

Tomas napisał/a:
Wyczytałem gdzieś że rok składowania to jest dużo dla baterii tylko to dotyczyło chyba Lion a w przypadku LiPo będzie inaczej ?

Dobre nowe ogniwa Li-ion maja po roku nieznaczacy spadek napięcia i pojemności jesli są przechowywane w niższej niz pokojowa temeperaturze i napięciu ok 3,8V.

gienek333 - Śro 08 Kwi, 2015

Ja sprawdzam średnio co 3 lata (mam nie używane aku z 2003r).
atomek1000 - Śro 08 Kwi, 2015

Po długim czasie(rok) nieużytkowania warto zrobić jeden spokojny cykl takim bateriom żeby się znowu wdrożyły do pracy, tak samo jak po otrzymaniu baterii z fabryki kilka pierwszych cykli zalecane jest zeby wykonac bez duzych prądow
PiotrW - Śro 08 Kwi, 2015

atomek1000 - caly czas trzymasz swoje lipole na szafie?

Ja swoje sprawdzalem po 1mc lezakowania i napiecie na celach nie spadlo wiecej niz o 0,01V wiec mozna powiedziec ze to blad miernika.

atomek1000 - Śro 08 Kwi, 2015

Tak :mrgreen: nie dotykam i są narazie spokojne
Tomas - Pią 10 Kwi, 2015

maciex93 napisał/a:
Zmierz ile mają obecnie, i zapisz sobie


Hmm czy ja dobrze mierze sprawdzając standardowym miernikiem stykając jego elektrody z grubymi przewodami baterii (czarny i czerwony), bo pokazuje mi 15,5V ?

.

bloodyopel - Pią 10 Kwi, 2015

No tak, mierzysz 4s czyli 15,5V to średnio 3,875V na celę. Lepiej gdybyś mierzył osobno każdą z cel czyli po 2 sąsiednie piny we wtyczce balansującej
Tomas - Pią 10 Kwi, 2015

Dzięki.
A jakie kolory są dla której celi kolejno od celi 1 do 4 ?
Chyba że nie jest określone odgórnie która cela jest która :mrgreen:

Czy to będzie tak:

czerwony - biały: cela 1
biały - żółty: cela 2
żółty - zielony: cela 3
zielony - czarny: cela 4

.

atomek1000 - Pią 10 Kwi, 2015

Jeszcze minus ostatni żeby mieć do czego pierwsza/ostatnia cele do czego mierzyć.
maciex93 - Pią 10 Kwi, 2015

Dokładnie tak, mierzysz napięcie pomiędzy:
czerwony - biały i zapisujesz, potem biały - żółty, żółty - zielony, i zielony - czarny.
Każdy pakiet tak sobie opisujesz i jest gitara ;)
Za miesiąc znów zmierzysz i porównasz, zapodasz info chociaż by tu w temacie.

Tomas - Pią 10 Kwi, 2015

atomek1000 napisał/a:
Jeszcze minus ostatni żeby mieć do czego pierwsza/ostatnia cele do czego mierzyć.


Minus ostatni ?

.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group