To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - zlozenie roweru elektrycznego

Anonymous - Wto 25 Mar, 2008

Końcówki z szynka i paliwem nie zrozumiałem zupełnie... :) ale co sie tyczy napędu to wiem na czym polega odzyskiwanie energii. Mam pracę badawczą polegającą właśnie na próbie odzysku energii z takiego silnika. Czy to się opłaca - mam zamiar sprawdzić - puki co fundusze na projekt mam :D Forum traktuję jako alternatywne źródło wiedzy. W poprzednim poście chodziło mi głównie o to, czy NIE MA KTOś POMYSłU SKąD WZIąść SCHEMAT UKłADU STEROWANIA umożliwiającego odzysk energii. Byłoby to cennym uzupełnieniem tego co już mam. Być może znalazł się jakiś "chłupniczy" :) energoelektronik, który wymyślił coś lepszego lub prostrzego od standardowych układów. Liczyłem na konkretne linki lub materiały....
Lisciasty - Śro 26 Mar, 2008

cyblex napisał/a:
Końcówki z szynka i paliwem nie zrozumiałem zupełnie... :)

Wyobraźnia to podstawa przy pracach konstrukcyjnych. Musisz nad tym popracować :]
Rower napęd : kręcisz nogami, "zużywasz" mięśnie. Odzysk : rower kręci nogami,
generuje się mięso (szynka).
Samochód napęd : paliwo ->silnik. Odzysk -> paliwo generuje się w baku :]

cyblex napisał/a:

ale co sie tyczy napędu to wiem na czym polega odzyskiwanie energii. Mam pracę badawczą polegającą właśnie na próbie odzysku energii z takiego silnika. Czy to się opłaca - mam zamiar sprawdzić - puki co fundusze na projekt mam :D Forum traktuję jako alternatywne źródło wiedzy. W poprzednim poście chodziło mi głównie o to, czy NIE MA KTOś POMYSłU SKąD WZIąść SCHEMAT UKłADU STEROWANIA umożliwiającego odzysk energii. Byłoby to cennym uzupełnieniem tego co już mam. Być może znalazł się jakiś "chłupniczy" :) energoelektronik, który wymyślił coś lepszego lub prostrzego od standardowych układów. Liczyłem na konkretne linki lub materiały....

Masz pracę badawczą i wiesz na czym polega odzysk ale chcesz konkretne materiały?
To ja tu czegoś nie rozumiem...

Anonymous - Pon 14 Kwi, 2008

Witam,
Nie chciałem zakładać tematów,więc pytam tu. Planuje zbudować rower elektryczny,kupiłem już silnik MY 1016 250obr.min 250w 24V,teraz stoję przed dylematem jaką przekładnie zastosować.Czy można zrobić tak jak na tym zdjęciu http://arbiter.pl/zdjecie/10801
tylko że z silnika 11zębów, bezpośrednio na zębatkę 82zęby na kole.
P.S Jak się uda to będzie to mój pierwszy pojazd elektryczny. :grin:

Emil - Pon 14 Kwi, 2008

Silnik 250W jest zbyt małej mocy dla tego przełożenia.
Przetestowałem w praktyce. Rower 26'' bardzo powoli przyspieszał. Silnik 250W mocno się grzał. Taka jazda była mało efektywna.

Trudno Ci będzie zrealizować inne przełożenia przy pomocy jednostopniowej przekładni z powodu braku zębatek o ilości zębów powyżej 82z na łańcuch 1/4''.

Dla tej mocy silnika proponuję zastosować napęd rolkowy bezpośrednio na oponę.
Takie rozwiązanie będzie znacznie mniej kłopotliwe i tanie (silnik już masz, wystarczy założyć rolkę na oś silnika, docisnąć to do opony i gotowe).

Jeśli jednak masz zamiar uzyskać przyzwoite osiągi musisz zastosować silnik szczotkowy o mocy przynajmniej 450W (np. taki) i odpowiednią 2-stopniową przekładnię łańcuchową,
LUB silnik bezszczotkowy (np. "ekonapędy") wpleciony w koło.

Wybór należy do Ciebie i Twojego portfela ;)

Zbyszek Kopeć - Pon 14 Kwi, 2008

Można też użyć silnik szczotkowy wplatany w koło z INTERBIKE.
Anonymous - Śro 16 Kwi, 2008

Chyba zdecyduje sie na napęd rolkowy, bezpośrednio na koło.
W związku z tym mam kilka pytań:
-Z czego wykonać rolkę?
-Czy rolkę można umiejscowić bezpośrednio na ośce silnika?
-Jak ze sprawnością takiego napędu?

Natanoj - Śro 16 Kwi, 2008

http://forum.arbiter.pl/v...hp?t=93&start=0
Tutaj masz e-rower eAndre, była dosyć długa dyskusja o sprawności i o tym z czego zrobić rolkę. Jest jeszcze Black Monter Maruchy.

http://ev.arbiter.pl/galeria/black.monster
http://ev.arbiter.pl/galeria/BikeRoll



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group