To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - dziwna praca silnika

lkuc18 - Wto 28 Kwi, 2015
Temat postu: dziwna praca silnika
Witam,
ostatnio zauważyłem że podczas rozpędzania silnik nie pracuje tak gładko jak kiedyś a co 1 obrót czuję tak jakby coś przeskakiwało lub jakby w tym momencie silnik nie przyspieszał... hmm, tak jakby jedna faza szwankowała. Wrzucam filmik żebyście mogli to zobaczyć i ocenić. Z tym że na filmiku nie widać tego tak dobrze, to bardziej czuć.
https://youtu.be/Y0XP_jmLBHw

Dla mnie coś tu nie gra tak jak powinno. Kiedyś przyspieszał tak fajnie gładko i przyjemnie a teraz to nie jest to co samo.

Anonymous - Wto 28 Kwi, 2015

Musisz dokładnie sprawdzić napięcia na hallach kręcąc wolniutko kołem.
Miałem podobny przypadek i okazało się po rozebraniu silnika, że wysunął się lekko jeden z hallotronów ze swojego gniazda w silniku, a że magnesy nie były idealnie równo ułożone po obwodzie, to w jednym miejscu nie łapało go pole magnetyczne. Sprawdź też ewentualnie, po rozebraniu silnika czy któryś z magnesów się nie wysunął na bok w stosunku do innych.

lkuc18 - Wto 28 Kwi, 2015

No właśnie u mnie niestety 1 lub 2 magnesy były pęknięte. Zajrzę do silnika bo bardzo mnie to niepokoi.
Anonymous - Wto 28 Kwi, 2015

Jak są pęknięte, to je wyjmij, wyczyść powierzchnię i wklej je na cieniutką warstwę poxipolu.
lkuc18 - Wto 28 Kwi, 2015

Ok, ostatnio przyklejałem na kropelkę, może coś puściło...
Poxipol mam to coś zadziałam.

lkuc18 - Pią 01 Maj, 2015

Rozebrałem silnik, nie widzę nic niepokojącego.
Test czujników halla też pozytywny.

Sam już nie wiem co to może być...

Anonymous - Sob 02 Maj, 2015

Magnesy są idealnie równo po obwodzie?
Halle reagują prawidłowo na pełnym okrążeniu koła?
Koło kręci się bez żadnych otarć?
Szprychy dociągnięte?

tas - Sob 02 Maj, 2015

Zobacz, czy od wewnętrznej strony pokryw nie ma takich charakterystycznych łukowatych otarć na aluminium lub na żebrach. Mogłoby to wskazywać na poluzowanie się jakiegoś kabelka, który ocierając o obudowę zakłócałby pracę silnika dokładnie o 1 obrót. Co prawda zazwyczaj sterownik wywala wtedy błąd synchronizacji i i się po prostu wyłącza, ale warto sprawdzić.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group