To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - 3000W vs 3000W

tas - Śro 29 Kwi, 2015
Temat postu: 3000W vs 3000W
Przewijało się w PM kilka próśb o porównanie niektórych silników, więc z gatunku tych mocarnych i pozostałych na placu boju:

RHR205-50 (24x3) vs Mxus XF40 45H (21x3)

- Ten sam przedział cenowy
- Ta sama moc nominalna
- Te same (prawie) parametry kV


Mxus po prawej. Obudowa: 4.2kg, 'środek': 4.8kg.
RHR po lewej:. Obudowa: 5.2kg, 'środek': 5.2kg


Przewody zasilające.
Mxus poprawej.
RHR po lewej.


Mxus po prawej: M14
RHR po lewej: M16


Mxus po prawej: szerokość: 45mm
RHR po lewej: szerokość: 50mm


Mxus po prawej
RHR po lewej


Mxus po prawej: szerokość magnesów 45mm
RHR po lewej: szerokość magnesów 50mm


Mxus po prawej.
RHR po lewej.

To nie są silniki zamienne i w normalnych warunkach przeznaczone są do różnych konstrukcji przeróbka vs custom z uwagi na różny drop out 145 vs 165mm oraz pozostałe szczegóły budowy miedzy nimi.

Eryk1000 - Śro 29 Kwi, 2015

Fajne porównanie, myślałem że w RHR205-50 jest aluminiowy stojan a tu niespodzianka :roll: , zatrzymali się na konstrukcji stojanu z RH205C :D Czyli różnic w stosunku do Cromotor jest więcej :P
maniekrox - Czw 14 Maj, 2015
Temat postu: Re: 3000W vs 3000W
tas napisał/a:

To nie są silniki zamienne i w normalnych warunkach przeznaczone są do różnych konstrukcji przeróbka vs custom z uwagi na różny drop out 145 vs 165mm oraz pozostałe szczegóły budowy miedzy nimi.


Zaciekawiło mnie to, mógłbyś rozwinąć temat? Ciekawy mnie ten Mxus 10x6 - dość wolne uzwojenie z większym momentem, ale rated power większa od swojego kuzyna 9c 10x6;) Ma się rozumieć, że w takim uzwojeniu Mxus ma po prostu grubsze druty uzwojenia?

tas - Czw 14 Maj, 2015

No miedzy 9c 10x6 i Mxus 10x6 to są duże różnice w mocy maksymalnej, ale jakbyś oba silniki zasilił podobnym prądem to różnicy (prawie) nie będzie. :)
Ale ile to jest moc maksymalna? Nie pytaj, każdy przeciąża silniki jak chce i ile uważa.

maniekrox - Czw 14 Maj, 2015

Nie będzie różnicy? A to że w 9c magnes ma 30mm a w Mxusie 45mm? Przecież F=I*B*L, więc zwiększając indukcję magnetyczną motor musi lepiej ciągnąć;) i to różnica w szerokości wynosi 50%;)
tas - Czw 14 Maj, 2015

Ah, tak, zapomniałem, na 1kW mocy elektrycznej mamy z Mxusa 1200w mocy mechanicznej? :D Bo biedny 9c ma tylko 800W :P
maniekrox - Czw 14 Maj, 2015

Ale tutaj nie mowa o mocy w watach a momencie obrotowym i efektywności na niskich obrotach. Przecież sam tak pisałeś na swoim blogu o starym i nowym 9c, cytuję:

"Szersze magnesy, szerszy stojan – powiększono z 27mm aż do 30mm szerokość tych elementów bez powiększania obudowy. Jest to poprawa o 10% względem poprzedniej wersji. Zatem silnik zyskuje na momencie obrotowym oraz efektywności w dolnym zakresie obrotów."

tas - Czw 14 Maj, 2015

Nooo takkk, ale nie staje się przez to ani mocniejszy ani jakoś wyraźnie efektywniejszy w całym zakresie. Ma jedynie (albo aż) większą efektywność ale to głównie w niskim zakresie obrotów :)

Dla przykładu Ci powiem, że na 80A oba silniki na trasie testowej miały:
RHR: 110st
Mxus: 127st
9c: wydymił by pewnie po 200m :P
Choć oczywiście takie porównanie nie powinno być prowadzone, bo oba silniki nie są zamienne miedzy sobą i nie są najczęściej swoimi alternatywami.

maniekrox - Czw 14 Maj, 2015

To do czego się bardziej nadaje RHR, a do czego Mxus?:P Właśnie w tym pytanie, dlaczego nie są zamienne?
tas - Czw 14 Maj, 2015

Bo Mxusa, a biedą, ale upchniesz w rowerze (dropout 145 max), a RHR już nie (no chyba, że jesteś Pykaczem i masz ramę z żeliwa to ją ponaginasz, wyklepiesz i już) :P
Jak masz już w customie wahacz na 165 to nie zamontujesz Mxusa bo on ma taką cała oś.
Mxus "ma przerzutki", RHR nie ma itp itd.
No nie da się po prostu ich stosować zamiennie.

Eryk1000 - Czw 14 Maj, 2015

Czyli reasumując Mxusa idzie upchnąć do zwykłej ramy rowerowej i wykorzystać rowerowy osprzęt z RHR już to nie przejdzie :P
tas - Czw 14 Maj, 2015

Dokładnie. Coś za coś :)
Pykacz - Czw 14 Maj, 2015

Czyli dobrze wybrałem . :twisted:
Tomas - Czw 14 Maj, 2015

Vmax - MXUS (10x6) względem 9C (10X6) przy tym samym napięciu jest taka sama ?
maniekrox - Czw 14 Maj, 2015

Z tego co wiem to nie. Mxus 10x6 ma kV=~6, a 9c znacznie wyższy.
Mxus 16x4 ma podobne kV do 9C 10x6.

Możecie sobie sprawdzić na:
http://www.ebikes.ca/tools/simulator.html



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group