To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - 'Termiczne' ograniczenie mocy

tas - Czw 11 Cze, 2015
Temat postu: 'Termiczne' ograniczenie mocy
Jak prosto i tanio zrobić dodatkowe zabezpieczenie termiczne w silniku.

Prócz wyłącznika termicznego na 150st obok można zamontować taki sam wyłącznik, ale na 120 lub 130st. Na przykład zamiast czujnika temperatury - jeśli takiego pomiaru nie prowadzimy.
Przepuszczamy przez niego sygnał z manetki, a równolegle wpinamy potencjometr 10k.

Jeśli temperatura nie przekracza granicznej - wyłącznik termiczny zwiera wspomniany potencjometr i sygnał sterownik - manetka przechodzi bez modyfikacji - mamy pełną moc do dyspozycji.

Jeśli temperatura przekroczy graniczną - wyłącznik termiczny się otwiera i cały sygnał z manetki przechodzi przez potencjometr ustawiony np na 30%. Obcina moc silnika i umożliwia jazdę, ale zabezpiecza przed uszkodzeniem. Dopiero jeśli nadal katujemy i temperatura wzrośnie niebezpiecznie to się rower wyłączy.

Oczywiście można to przepuścić dodatkowo (szeregowo) przez sterownikowy wyłącznik, a nawet ten montowany w akumulatorze (szczególnie dla składanych z 18650), które słabo znoszą wyższe prądy.

Mamy za 10zł całkiem fajną funkcjonalność.

PiotrW - Wto 16 Cze, 2015

Pomysl bardzo fajny, ale dla normalnego uzytkownika. Ja osobiscie wole monitoring temperatury na zywo + oczywiscie zabezpieczenie ostateczne.

Ograniczenie mocy przy b. mocnych bike'ach moze byc uciazliwe, kiedy stanie sie to w najmniej oczekiwanym momencie, wyprzedzanie np. wolniejszego auta, szybki manewr w korku.

tas - Wto 16 Cze, 2015

No przecież to chroni przed takimi katastrofalnie groźnymi sytuacjami jak wyłączenie się silnika podczas wyprzedzania/szybkiego manewru w korku :P
Choć przyznam, w życiu nie miałem takiej sytuacji, żeby mi się rower wyłączył i było to uciążliwe ponad to, że zmuszało do pedałowania ;)

Tektronic - Nie 21 Cze, 2015

A może zamiast ograniczać moc, nie dopuszczać do zagotowania sterownika ?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group