To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - odklejone magnesy w Nine Continent

lkuc18 - Śro 01 Lip, 2015

Takie rzeczy się dzieją jak silnik jest rozgrzany (ciągle jest bez 4 magnesów): https://www.youtube.com/w...ature=youtu.be.

Nie wiem co to słychać, już kilka razy go rozbierałem i nic nie obciera w środku... Kiedy jest zimny wszystko jest ok.
Co tym sądzicie?

tas - Śro 01 Lip, 2015

Przecież to brzmi jak tarcie tarczy o zacisk góra dół - miałem to samo w swoim i brzmiało to identycnznie :P
lkuc18 - Śro 01 Lip, 2015

Ale u mnie nawet nie ma zacisku ;)

Patrzyłem czy coś ociera i nic. Nawet tak jak mówiłem wcześniej rozbierałem silnik kilka razy. A już tym bardziej można odrzucić tę możliwość kiedy wiadomo że ten efekt występuje tylko wtedy gdy silnik jest dosyć mocno rozgrzany. Jak jest zimny wszystko jest w porządku - nic nie słychać.

Eryk1000 - Śro 01 Lip, 2015

A jaki masz przebieg na tym silniku? Może łożyska już są wyjechane i nie trzymają silnika w osi. Jak będziesz go ponownie rozbierał to popatrz czy gdzieś nie widać w środku otarć.
syntony - Śro 01 Lip, 2015

Mam nowszy silnik i podobny problem. Jak się rozgrzeje wydaje prawie taki sam dźwięk, z tą różnicą że nic nie szarpie. Jeszcze go nie rozkładałem, ale stawiałbym na łożyska.
lkuc18 - Śro 01 Lip, 2015

Hmm, kupiłem używkę z 500km przebiegiem, u mnie myślę że drugie tyle przejeździł. Ale sądzisz że łożyska byłoby tak słychać kiedy są gorące? Dodam że przy każdym zgrzycie silnik spowalnia (tak jakbym podczas każdego zgrzytu naciskał hamulec).
atomek1000 - Śro 01 Lip, 2015

Głupie pytanie, ale czy na pewno nie zwieraja ci się fazy albo rozlaczaja? Ostatnio miałem bardzo podobne przypadki i jedna faza się poluzowala
lkuc18 - Śro 01 Lip, 2015

To o czym piszesz miałem wcześniej. Podczas każdego obrotu w jednym położeniu silnika była niechęć do przyspieszania (ale tylko w momencie kiedy pchałem prąd w silnik, kiedy nie używałem manetki silnik leciał na spoko) i prawie dwukrotnie większe zużycie energii. Teraz mam z tym spokój ale mam taki problem. W sumie może i to o łożyska chodzi, bo teraz niezależnie od tego czy pcham prąd czy nie, cały czas jest taki efekt, z tym że tylko wtedy kiedy silnik jest gorący. Zna ktoś i może podać wymiary łożysk do silnika Nine Continent RH280x (stary typ na wolnobieg, czarny)?

Edycja:
już znam wymiary: http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=2703

MixhaL - Śro 01 Lip, 2015

Podczas jazdy bez prądu tez stawia większy opór?
barmal - Śro 01 Lip, 2015

Sprawdzałeś hale?
lkuc18 - Śro 01 Lip, 2015

MihaL, tak, nie ma znaczenia czy wciskam manetkę czy jadę na luzie.

Barmal, nie, wiem że któryś jest zjarany, ale jeżdżę w trybie sensorless więc to chyba nie ma znaczenia. Wymienię je jak będę przekładał silnik w nową obręcz 20" :D .

barmal - Śro 01 Lip, 2015

Ok. Silnik rusza z kazdej pozycji (bez obciazenia)? Czy jest jedno "miejsce" z ktorego sam nie ruszy?
Cezar38 - Śro 01 Lip, 2015

To jest jakiś metaliczny zgrzyt. Na pewno dobrze pokleiłeś te magnesy? Tam jest mało miejsca i może któryś się ociera?
lkuc18 - Śro 01 Lip, 2015

Barmal, silnik raczej rusza z każdego miejsca, wszystkich pozycji nie testowałem ale nie mam z tym problemu.

Cezar, nie wiem czy ocierają ale co najmniej dziwne jest to że jak silnik jest zimny to nic nie ociera tylko pięknie płynie. Tylko przy gorącym silniku występuje ten efekt. Też myślałem że to gdzieś metal ociera ale nie ma takiej możliwości. Specjalnie kilka razy rozbierałem silnik po każdej jeździe i nic tam nie ociera.

syntony - Śro 01 Lip, 2015

Hmm przy mocnym ogrzaniu rdzeń może się rozszerzać, ale raczej wątpię że aż tyle.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group