To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - Silnik 9c brzmi jak tramwaj

graziano - Czw 25 Cze, 2015
Temat postu: Silnik 9c brzmi jak tramwaj
Mój silnik gdy się rozpędza dostaje takiego tramwajowego "zgrzytu". Gdy rozpędzam powoli, albo gdy trzymam obroty pod niedużym obciążeniem, jest cicho. Zbieżność dzwięków nie może być przypadkowa, więc myślałem że to normalne, ale może może własnie nie? Spotkaliście się z czymś takim?
PiotrW - Pią 26 Cze, 2015

czy w momencie przyspieszenia traci moc ( w momecie tego zgrzytu)? Jesli tak to prawdopodobnie traci synchro. Sprawdz czy przy slabej baterii (rozladowanej min. w 50% bedzie to samo)
tas - Pią 26 Cze, 2015

Tramwaj jest na prąd... i rower jest na prąd... przypadek? Nie sadzę!
atomek1000 - Pią 26 Cze, 2015

Daj filmik, podejrzewam ze albo Halle albo po prostu nie znasz tego dźwięku :razz:
graziano - Pią 26 Cze, 2015

Nie traci mocy, idzie jak diabeł. I jak rozładowany chyba tak samo. Tylko jak mocniej depnę to robi takie takie tramwajowe bzzzzzzzz. Jeszcze brakuje żeby dzwonić zaczął na przystankach :)

No własnie, tramwaj, rower, elektryka, więc raczej się tym nie przejmuję. Ale na filmikach nie słyszałem żeby tak brzmiały, stąd zdziwienie.

Spróbuję go nagrać, to wrzucę.

Adamo - Pią 26 Cze, 2015

Pod obciążeniem i u mnie jest podobnie i ciągnie wtedy aż miło hehe
Hmm ale w decybelach to nie powiem :mrgreen:

Eryk1000 - Pią 26 Cze, 2015

pewnie silnik wchodzi w drgania które przenoszą się na luzach i brzęczy. Weź dokręć koło, szprychy, ściągnij odblaski z koła o ile masz.
dejvo - Sob 27 Cze, 2015

Moje koło robi to samo. Po prostu szprychy i obręcz w pewnym momencie wpadają w rezonans i brzmi to jak ruszający tramwaj. Chociaż u mnie podejrzewam, że może to być problem źle zaplecionego koła. Szprychy zostały zaplecione na jeden krzyż, ale zamocowano je tylko z jednej strony obudowy silnika i w momencie ruszania są naciągane i pocierają jedna o drugą, co powoduje wibracje.
graziano - Pon 29 Cze, 2015

Ja też szprychy podejrzewam. Koło dokręcone na maxa, odblasków nie mam, a szprych trochę boję się sam dociągać bo nie wiem ile można żeby nie pourywać :wink:

Właśnie zastanawiałem się czy gdybym połapał te szprychy na krzyżach jedną do drugiej to zredukowałoby to rezonanse. Znajdę chwilę to sprawdzę.

tas - Pon 29 Cze, 2015

To rama rezonuje od przebiegu blokowego :)
W jednym rowerze miałem taki ryk przy 18km/h, w innym przy 21km/h, w fullach często w ogóle go nie ma.
Jeśli o ten dźwięk chodzi, to bez obaw, norma :)

irrs - Sob 04 Lip, 2015

Też mi coś żęzi przy obciązeniu (wzniesienie, pełne przyśpieszenie). Idzie się przyzwyczaić.
graziano - Wto 07 Lip, 2015

Połapałem krzyże na szprychach zwykłą nitką o tak:



i jest rewelacja. Tramwaj jakby ktoś ściszył o 80%, został bardzo przyjemny dźwiek przyspieszającego silnika elektrycznego. Moje szprychy nie są zawinięte jedna o drugą jak Tasa, tylko dotykają się leciutko albo mijają o ułamek milimetra, i pewnie dlatego tak to rezonuje.

Nitka pewnie zaraz się rozejdzie, ale połapię to na najmniejsze trytki to będzie trwalsze i szybsze do wymiany.

MixhaL - Wto 07 Lip, 2015

No i masz przyczynę,masz niepoprawnie zaplecione, koło strasznie traci na sztywności bocznej.
Oddaj temu komuś kto Ci zaplatał niech Ci zaplecie poprawnie.

toft - Wto 07 Lip, 2015

To nie od tego rezonuje. Rezonuje od silnikai ramy, a to może ale nie musi wzmacniać dźwieku
Eryk1000 - Wto 07 Lip, 2015

Tak jak pisałem wyżej od silnika rezonansuje wszystko. Im więcej brzdękających rzeczy tym więcej hałasu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group