To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - Wymiana łożysk silnika 9C

jaco - Pon 14 Wrz, 2015
Temat postu: Wymiana łożysk silnika 9C
Witam
Czy jest gdzieś dostępny jakiś tautorial dot. wymiany łożysk w silniku 9C ?
Mój silnik ma delikatny luz poprzeczny lewo-prawo

Anonymous - Pon 14 Wrz, 2015

Miałem podobnie, dałem od środka podkładki i luz się zlikwidował. Prawdopodobnie wytarły się podtoczenia na osi przy łożyskach.
jaco - Pon 14 Wrz, 2015

Ok tylko mi coś chrzęści rytmicznie jak jade, jakby żaba rechotała w silniku + ten luz, więc chyba łożyska do wymiany, już kupiłem na nexunie, tylko teraz jakaś instrukcja by się przydała.
Anonymous - Pon 14 Wrz, 2015

Żadna filozofia, wybijasz stare i wciskasz nowe :D
Jak masz jakąś starą ośkę, która pasuje do dziury łożyska i jest podtoczona, to jeszcze łatwiej. Jakieś wiertło o średnicy większej, niż otwór łożyska i też pójdzie.

jaco - Pon 28 Wrz, 2015

Jestem już po operacji wymiany łożysk, faktycznie żadna filozofia. Zrobiłem jeszcze pogrubienie przewodów fazowych założyłem czujnik temperatury i zabezpieczenie termiczne silnika. Wczoraj testowałem sprzęta i nic nie pyka nie trze, kable się nie grzeją, ogólnie super. Cała modyfikacja zajęła mi 2 popołudnia wraz z wizytą u mechanika bo nie mogłem ścągnąć jednego łożyska, potrzebny był ściągacz. Ogólnie nie ma się czego bać polecam takie modyfikacje każdemu.
Tektronic - Pon 28 Wrz, 2015

Dobrze jest skorzystać z rozszerzalności cieplnej przy wymianie łożysk , idzie dużo łatwiej i jeśli się to dobrze wykona to wchodzą praktycznie same na miejsce :grin:
jaco - Wto 29 Wrz, 2015

Dotarłem dzisiaj do pracy i problem rytmicznego brzękania znów się pojawił, a myślałem że to już załatwiłem. Teraz to ja już nie wiem o co chodzi bo łożyska wymieniłem, wolnobieg i kasete na nowe. Teraz to już tylko szprychy zostały do poprawki, czy szprychy mogę naciągnąć samemu bez ściągania koła z roweru ?
bloodyopel - Wto 29 Wrz, 2015

Nawet najlepiej bez ściągania koła jeśli nie masz dedykowanego statywu do centrowania ;)
wookie - Wto 29 Wrz, 2015

jaco napisał/a:
Dotarłem dzisiaj do pracy i problem rytmicznego brzękania znów się pojawił, a myślałem że to już załatwiłem. Teraz to ja już nie wiem o co chodzi bo łożyska wymieniłem, wolnobieg i kasete na nowe. Teraz to już tylko szprychy zostały do poprawki, czy szprychy mogę naciągnąć samemu bez ściągania koła z roweru ?

Stawiam na szprychy

jaco - Wto 29 Wrz, 2015

Ok a czy jest szansa że koło rozcentruję, jeśli dociągnę wszystkie szprychy o tyle samo obrotów ?
bloodyopel - Wto 29 Wrz, 2015

Jeśli już są mocno nierówno ponaciągane (niektóre bardzo luźno) to w teorii jest taka szansa. Ale na spokoju spróbuj po np pół obrotu wszystkie, zakręć kołem i zobacz czy jest centrycznie, potem znów pół obrotu itd. Uwierz że to nie jest takie trudne, sam zaczynałem przygodę ze szprychami od zaplatania mojego silnika i wyszło bdb ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group