To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki BLDC - Grzanie silnika - Przyczyny

wookie - Wto 22 Wrz, 2015

Mój sterownik łapie temperaturę, bo nie ma żadnego chlodzenia, zamknięty jest niewentylowanej skrzynce. Ponawiercam otwory, żeby pęd powietrza chociaż wymieniał powietrze w skrzynce, to powinno być lepiej.
Na pewno gdybym miał sterownik na zewnątrz, to grzanie sterownika nie byłoby zauważalne.

raymaxxx - Wto 22 Wrz, 2015

Dokładnie to miałem na uwadze, jak ma poniżej 60st to nie wiem czy warto skrzynię dziurawić....
wookie - Wto 22 Wrz, 2015

Jednak podziurawię, to nie jest docelowa skrzynka, przez zimę dorobię się porządniejszej.
Ta co mam to zwykła skrzynka na narzędzia z marketu za 15 zł :) , więc nie szkoda wiercić.
Z drugiej strony jak na takie proste i tanie rozwiązanie, to ta skrzynka całkiem dobrze się sprawdza.

Tomas - Czw 24 Wrz, 2015

Czy przyczyną zwiększonego grzania może być problem z halami ?

Jak piszę tas na blogu:

Cytat:
Jak rozpoznać pracę bezczujnikową sterownika?
Łatwo sprawdzić czy sterownik działa w trybie czujnikowym lub bez czujnikowym.
Podnieś tylne koło do góry
Daj delikatnie gazu aby koło lekko i powoli ruszyło z miejsca
Obserwuj zachowanie koła. Jeśli koło najpierw delikatnie się cofnie i dopiero potem zacznie obracać w dobrą stronę – oznacza to pracę bezczujnikową i prawdopodobną awarię. Silnik sterowany czujnikowo (ze sprawnymi czujnikami) zawsze startuje od razu kręcąc w dobrym kierunku.


U mnie występuje delikatnie to zjawisko. Tzn silnik przy przekręceniu manetki cofa się w bardzo małym zakresie (ok 1 cm) i potem do przodu już normalnie. Co prawda podczas normalnej jazdy tego nie czuć i startuje od zera i dobrze przyspiesza.

Ale nie mam pojęcia gdzie może być problem czy z halami czy ze sterownikiem. Silnika nie rozkręcałem. Kabelki hali są ok. Co prawda uszkodziła mi się izolacja przy ściąganiu głównego pancerza (bez napięcia) ale zaizolowałem odrazu. Później przeprowadziłem tryb samonauki w sterowniku (bo koło kręciło wspak) i zacząłem normalnie jeździć a silnik dobrze ciągnie (tak mi się wydaje).

tas - Czw 24 Wrz, 2015

No to odłącz czujniki halla i sprawdź, czy cofanie się koła jest inne niż z nimi.
Jeśli nie - sterownik pracuje bez czujnikowo i to w pewnych warunkach może powodować szybsze nagrzewanie.

Tomas - Czw 24 Wrz, 2015

Odpiąłem złączkę halli i bez różnicy, czyli całość pracuje w trybie bezczujnikowym.

Czy sterownik przez użycie trybu samo-nauki mógł przestawić się w tryb bezczujnikowy :?:
....czy odrazu skupić się na szukaniu uszkodzonego przewodu lub hala w silniku :?:

piotrrs11 - Czw 24 Wrz, 2015

No tak,

Padły halle więc przestał ogarniać ( z tego co napisałeś )
Nauczyłeś go pracować bez czujek i jakoś sobie radzi :P
Ja w swoim 9c obecnie także jeżdżę bez czujników mimo iż 3 krotnie podejmowałem próby wymiany i jakoś daje radę. Ale na dniach chyba podejdę do tematu ponownie ;]

atomek1000 - Czw 24 Wrz, 2015

Sprawdz miernikiem czy wszystkie halle działają, zajmje ci to 5minut i sie dowiesz co trzeba zrobić :)
Tomas - Pią 25 Wrz, 2015

Obleciałem halle i są ok.

Jak można sprawdzić drożność przewodów w drugą stronę tzn od złączki na przewodach halli do sterownika ?

piotrrs11 - Pią 25 Wrz, 2015

Na początku zawsze możesz sprawdzić czy sterownik daje napięcie na halle.
Ciągłość przewodu możesz sprawdzić omomierzem ale to wymaga otwarcia sterownika.

Tomas - Pią 25 Wrz, 2015

Cytat:
Na początku zawsze możesz sprawdzić czy sterownik daje napięcie na halle.


Jaka procedura ?

atomek1000 - Pią 25 Wrz, 2015

czarny i czerwony zmierzyć czy jest ~5V :D na wtyczce od halli
Tomas - Pią 25 Wrz, 2015

Napięcie od sterownika ok.

Może samo-nauka sterownika (robione na początku) stwierdziła że bez halli tyż się da ?

Co można by jeszcze sprawdzić ?

tas - Pią 25 Wrz, 2015

włącz samonaukę jeszcze raz z włożonymi hallami


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group