To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Inne pojazdy, mechanika pojazdów - Przyrządy do centrowania kół

Anonymous - Śro 11 Lis, 2015
Temat postu: Przyrządy do centrowania kół
Czy prędzej, czy później każdego to czeka. Zamiast płacić w serwisach może lepiej samemu to robić? To naprawdę nie jest trudne ;)
Każdy, kto ma trochę pomyślunku i zna trochę zasad geometrii potrafi sam wycentrować koło.
Problemem jest przyrząd, który (profesjonalny) kosztuje dobrze ponad tysiąc złotych. A można taniej i prościej ;)
Jak dojedzie do mnie przesyłka, to zademonstruję swój "wynalazek" ;)
A jak wy centrujecie koła, o ile nie dajecie ich do "serwisów rowerowych"? ;)

bloodyopel - Śro 11 Lis, 2015

Ja póki co w widełkach :P przeważnie na "ołówek" lub na czujnik zegarowy jeśli chce mi się montować ;)
Anonymous - Śro 11 Lis, 2015

O ile centrowanie bicia bocznego nie jest specjalnie trudne, to jak radzicie sobie z biciem promieniowym? Ja usunąć takie bicie, gdy koło ma np. wybrzuszenie tylko w jednym miejscu? Które szprychy luzować, a które naciągać?
Adam Wysokiński - Śro 11 Lis, 2015

Ja raz chciałem dać do serwisu. Stroili fochy i tylko straciłem czas. Wkładam sobie w obcięty trójkąt ramy, który rozginam jak potrzeba. Do wskazania bicia daję drucik zbliżany do obręczy.
Warto to zrobić samemu. Nie trzeba się spieszyć, nauka zostanie w głowie a kasa w kieszeni.

toft - Śro 11 Lis, 2015

Ja zamiast drucika mam dospawanądo takiego uchwytu nakrętkę i wkręcam sobie śróbkę którą reguluję na odległość od obręczy. Pozdr.
tkoko - Śro 11 Lis, 2015

zeeltom napisał/a:
...jak radzicie sobie z biciem promieniowym? Ja usunąć takie bicie, gdy koło ma np. wybrzuszenie tylko w jednym miejscu? Które szprychy luzować, a które naciągać?

odkręcasz minimalnie wszystkie szprychy oprócz dwóch najbliższych wybrzuszeniu. Te dwie szprychy dociągasz i tak w kółko aż do skutku. Po uzyskaniu satysfakcjonującego wyrównania dociągasz wszystkie szprychy

Adam Wysokiński - Śro 11 Lis, 2015

Nie zawsze się da zrobić na idealnie jak jest obręcz kiepskiej jakości lub uszkodzona. Mniejszy wtedy jest problem jak hamulec tarczowy :smile:
MixhaL - Śro 11 Lis, 2015

Ja mam patent na tyrtyrkę.
bloodyopel - Śro 11 Lis, 2015

MixhaL, no więc się podziel ;)
Anonymous - Śro 11 Lis, 2015

Chyba wiąże pasek do widelca :)
JerzyZ - Śro 11 Lis, 2015

Kiedyś stosowano kredę (do opony), ja stosuję mazak trzymany w ręku. Po kilku zaznaczeniach na obręczy zmywam watą ze spirytusem (salicylowym zresztą).
gienek333 - Śro 11 Lis, 2015

Przy okazji taki mały OT http://www.trytyt.com/
MixhaL - Śro 11 Lis, 2015

zeeltom napisał/a:
Chyba wiąże pasek do widelca :)


Dokładnie, proste i skutaczne :wink:

Eryk1000 - Śro 11 Lis, 2015

Dokładnie trytytka robi robotę ;) też podobnie działam :)
Anonymous - Czw 12 Lis, 2015

Ja zanabyłem czujnik zegarowy i będę go przystosowywał do szybkiego mocowania do dowolnego widelca. W przypadku innych pomysłów, typu trytytki, czy ołówek, nie widzimy na bieżąco zmian w ustawieniu koła podczas regulacji nyplami. No i dokładność zegara 0,01mm daje dużo lepsze wyniki ;)
A jaką tolerancję maksymalną uznajecie za dopuszczalną? 1mm, mniej, więcej? Chodzi mi o bicia boczne i promieniowe.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group