To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Inne pojazdy, mechanika pojazdów - Przyrządy do centrowania kół

borsuk - Czw 12 Lis, 2015

JerzyZ napisał/a:
Kiedyś stosowano kredę (do opony), ja stosuję mazak trzymany w ręku. Po kilku zaznaczeniach na obręczy zmywam watą ze spirytusem (salicylowym zresztą).

Ja używam papierowej taśmy klejącej pociętej na wąskie paski.
Jak się ma hamulce szczękowe to żaden dodatkowy przyrząd nie jest potrzebny.
Przy hamulcach tarczowych stosowałem mały plastikowy uchwyt stolarski przykręcany do widelca. Dokładność centrowania ok.1 mm.

Adam Wysokiński - Czw 12 Lis, 2015

Ja ustawiam aż jest lepiej niż 1mm w obu płaszczyznach.(zwykle dużo lepiej)
raymaxxx - Sob 14 Lis, 2015

a jak rozwiązujecie kwestię siły naciągu szprych? Ja w pewnym momencie podociągałem wszystkie szprychy i zaczęło się pękanie, na 300-400 km strzeliły mi 3, po wymianie ostatniej poluzowałem naciąg i od 200 nic nie pęka ale teraz mam wrażenie że są za słabo naciągnięte znowu bo trykają przy ruszaniu...
Anonymous - Sob 14 Lis, 2015

Daj grubsze i ci nie będą pękać. Ja nie zakładam cieńszych, niż 2,3 mm a zazwyczaj daję 3 mm jeśli zaplatam silnik.
Adam Wysokiński - Sob 14 Lis, 2015

raymaxxx napisał/a:
a jak rozwiązujecie kwestię siły naciągu szprych?

Tutaj to chyba jedynie doświadczenie pomoże. Wydaje mi się ( bo dużo kół nie zrobiłem ), że kluczowe jest równomierne naciągnięcie. Jak jakaś jest bardziej napięta to przejmuje obciążenie przeznaczone na inne. Poluzowanie powinno właśnie pomagać bo się koło wtedy układa miękko. Poza tym szprycha a szprycha, może miałeś z kiepskiego materiału.

JerzyZ - Sob 14 Lis, 2015

Chyba jeszcze nikt nie dodał, że równomierność naciągu szprych można oceniać po dźwięku po uderzeniach kluczem lub śrubokrętem.
Anonymous - Sob 14 Lis, 2015

To jaka tonacja jest optymalna? ;)
tkoko - Sob 14 Lis, 2015

Równa :lol:
Anonymous - Pon 16 Lis, 2015

Przyjechał ustrój pomiarowy, to sobie wymodziłem coś takiego:





Bez większych problemów ustawiłem bicie na około 0,15 mm
Chyba będzie OK :D

Ma może ktoś zbędny widelec 28 cali?

JerzyZ - Pon 16 Lis, 2015

Ja przy centrowaniu co jakiś czas obijam promieniowo obręcz gumowym młotkiem. Czy Wy też?
PS To mogłoby być zgubne dla systemu pomiarowego typu "Zeeltom" :cry:

Anonymous - Pon 16 Lis, 2015

Zawsze można go odsunąć od koła.
Zauważyłem, że te obręcze nie są promieniowo idealne. Szczególnie w miejscach łączenia (spawu) obwodu.
Poza tym zazwyczaj tam są ostre krawędzie i trzeba je wyrównywać papierem ściernym, żeby nie pocięły dętki.
Piszę o tanich obręczach po około 30 zł.
Czytałem, że po zapleceniu niektórzy kładą koło na ziemi o łażą po obręczy. Też tak robicie?

Adam Wysokiński - Pon 16 Lis, 2015

Ja przy robieniu koła, robię też browara. Pomaga na nerwy. :smile:
bartek - Pon 16 Lis, 2015

Cytat:
Czytałem, że po zapleceniu niektórzy kładą koło na ziemi o łażą po obręczy. Też tak robicie?


Jak robię podobnie, ale w centrownicy, jest trochę solidniejsza od tych "sklepowych".
Dociskam obręcz równolegle względem osi na obie strony i wtedy wychodzą niedociągnięcia szprych.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group