To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Inne pojazdy, mechanika pojazdów - Wózek, wozidło elektryczne.

kolo1980 - Wto 05 Sty, 2016
Temat postu: Wózek, wozidło elektryczne.
Witam,chciałbym zbudować wózek towarowy z napędem elektrycznym.Koncepcja jest taka ,ze posiadał by trzy kola. Dwa z tyłu wolne i przednie napędowe skrętne z "dyszlem" cos jak paleciaki. Koła mysle ze wystarczyłyby lepsze taczkowe, może przednie podwójne. Obciążenie mysle ze ok 200 kg, prędkości wystarczyłoby ograniczyć do 6 km/h no chyba ze dyszel dało by się obrócić o 180 stopni i podjechac na tym wózku na nieduże odległości to wtedy jakies 10 km/h by się przydało. Konstrukcja ma być raczej budżetowa wiec aku zwykle mnie interesuje.
Teraz prośba do Szanownych Forumowiczów bo ja dopiero wczytuje się w forum. Jaka moc silnika wystarczy do takiego zastosowania? Jaka pojemność aku tak żeby uzyskać sensowny zasięg i czas pracy? Jakie sterowanie? Myślałem nawet ze wystarczyłby jeden lub dwa stałe zakresy obrotów tylko z miękkim startem. Z elektroniką może nie jestem na bakier ale musze się wgryźć w temat żeby go ogarnac wiec tu pewnie dam radę. Boje się nietrefionych zakupów i wydanych zbędnie pieniędzy. Z góry dziękuję i czekam na propozycje.

atomek1000 - Wto 05 Sty, 2016

Jeżeli chcesz to zrobić dość łatwo to w przednie koło włóż ninecontinenta bo obciążenie i tak bedzie na tyle duże ze nie będzie buksowac.
Około 1kW wystarczy aby w kazdych warunkach pojechać.
Do tego wystarczą baterie żelowe jezeli chcesz to zrobić taniej bo prądy będą niewielkie.
Mozna zrobić na li-ion ale koszt spory a zaletą w tym przypadku będzie jedynie waga pojazdu

Anonymous - Wto 05 Sty, 2016

Biorąc pod uwagę, że słonecznik, który w czasie jazdy waży 250 kg, leci spokojnie 30 km/h z silnikiem 800W, to przy prędkości 3x mniejszej spokojnie wystarczy silnik 500W z odpowiednim przełożeniem.
gienek333 - Wto 05 Sty, 2016

Mam silniki od szorowarek (maszyn sprzątających takich jak jeżdżą po marketach). Mają przekładnie i mechanizmy różnicowe, kółka niebrudzące (twarde), ramy z KO do tego, wózki do wożenia operatora itd. Napisz coś więcej o projekcie. Ja postaram się zrobić jakieś zdjęcia i dam w dziale sprzedam.
kolo1980 - Śro 06 Sty, 2016

Dzięki za sugestie jednak za namową kolegi nabyłem kompletny silnik od skutera razem z przekładnią i na nim będzie oparty mój projekt. Sterowanie będzie podobne a po zastosowaniu dodatkowej przekładni osiągi na wyrost oczekiwań. Wiec będzie spalinowo a nie elektrycznie. Pozdrawiam.
Anonymous - Śro 06 Sty, 2016

Ble...
tkoko - Śro 06 Sty, 2016

kolo1980 napisał/a:
.... Wiec będzie spalinowo a nie elektrycznie. ....

Jeżeli spalinowym zechcesz wyjechać na drogi publiczne, bez rejestracji, możesz mieć problemy z prawem :lol:

atomek1000 - Śro 06 Sty, 2016

Po chodniku to z pewnością nie pojedzie ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group