To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - Przetwornica DCDC Step up

maniekrox - Nie 17 Sty, 2016
Temat postu: Przetwornica DCDC Step up
Hej, czy wiecie w jaki sposób zrobić ograniczenie prądowe na wyjściu przetwornicy DCDC?
Pomińmy pomysł dawania rezystora na wejściu, ponieważ napięcie na wejściu będzie się zmieniało.

Chciałbym uzyskać 2-3A na wyjściu przy podbiciu napięcia z 12-16,8 V na max 21 V.


Druga sprawa to czy wyjścia przetwornic można łączyć szeregowo, kiedy są podłączone do tego samego źródła?

Myślałem o niedrogich przetwornicach z allegro:

http://allegro.pl/przetwo...5603537395.html

lub

http://allegro.pl/przetwo...4915404360.html

Adam Wysokiński - Nie 17 Sty, 2016

Wyjść nie można łączyć szeregowo. Musiały by mieć separację galwaniczną a nie mają.
Ograniczenie prądowe można by zrobić ingerując w układ. Przeglądałem aplikację i nie ma schematu z ograniczeniem prądu. Trzeba by dorobić do wejścia mierzącego napięcie układ mierzący prąd. Ja się nie podejmuję :smile:

maniekrox - Nie 17 Sty, 2016

Hmm, to może znacie jakieś DCDC z separacją galwaniczną?
Eryk1000 - Nie 17 Sty, 2016

Jakiś czas temu miałem DC/DC Lucent-a, miały separację, można było łączyć jak się chciało :) Można jeszcze coś upolować ;)
Adam Wysokiński - Nie 17 Sty, 2016

A dokładnie jakie ma mieć parametry?
Czemu np. 2 szeregowo, a nie jedna?

maniekrox - Nie 17 Sty, 2016

Mogłaby być jedna, ale musiałaby uzyskać napięcie nawet do 84V. Jest jedna taka na allegro o mocy do 600W (chociaż przy Uwe na poziomie 15 V nie będzie miała 600W, a może 150)

http://allegro.pl/przetwo...5599544746.html

Problem w tym, że ona jest do 80V, czyli za mało.

Adam Wysokiński - Nie 17 Sty, 2016

He, he, właśnie miałem ją zaproponować.
Czyli jakieś ładowanie z małego napięcia się kroi. :wink:

edyta:

A te 150W nie wystarczy?
Chciałeś dać takie malutkie. To ile miało by być ich szeregowo?
Ta z linku jak daje 80V to jeszcze 5% powinna sobie poradzić.
Mam zasilacz 48 podciągnięty do 54,6 przez zmianę rezystora.
Osobiście zaryzykował bym z nią i postarał się zmienić napięcie. Jest tam regulacja i trzeba troszkę zmienić zakres

Mechano - Nie 17 Sty, 2016

A może by tak delikatnie zmodyfikować tę przetwornicę :cool: Ciekawe co by się stało, jak by zmienić tranzystory, dławik większej mocy, grubsze ścieżki, i zmienić bocznik. Ale to już chyba lepiej budować od nowa na bazie tej przetwornicy :roll:
maniekrox - Nie 17 Sty, 2016

Hm, czyli da się coś z tym zrobić. Niestety sam nie mam odpowiedniego doświadczenia, żeby robić takie mody na elektronice, ale jak znajdę kogoś, kto chciałby z tym pomóc, to będę ruszał temat.
gienek333 - Pon 18 Sty, 2016

Przetwornic jest całe mnóstwo (duża ilość). Jeżeli chcemy stabilizować prąd (np. przy LED-ach), to robimy "sprzężenie zwrotne" prądowe, a jeżeli napięcie to napięciowe :idea:
maniekrox - Pon 18 Sty, 2016

Ok, przyjmijmy, że udałoby się podciągnąć napięcie tej przetwornicy na 82V (po przemyśleniu tyle będzie optymalne). Także sprawa ograniczenia max napięcia mogłaby być załatwiona. Jak zatem zrobić "sprzężenie zwrotne" prądowe?
Adam Wysokiński - Pon 18 Sty, 2016

Przecież ma drugi potencjometr oznaczony jako regulujący prąd
Mechano - Pon 18 Sty, 2016

Podejrzewam, że nawet taka przetwornica mogłaby działać jako źródło prądowe do ledów, trzeba będzie to sprawdzić.
maniekrox - Wto 19 Sty, 2016

True! To znacząco rozwiązuje problem.
Trzeba będzie tylko wykombinować jak podbić napięcie.

Szwagier - Wto 19 Sty, 2016

Koledzy elektronicy :wink: , jak już to rozkminicie, jak zrobić tę stabilizację prądową, to może ktoś z Was napisał by na ten temat posta? Z informacją, jaki model przetwornicy, gdzie kupiona, z jakimś zdjęciem, schematem, co gdzie przylutować..? Przyda się też innym :oops:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group