To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - Dobór przekroju przewodu

Anonymous - Pią 06 Mar, 2009
Temat postu: Dobór przekroju przewodu
Zawsze dobierałem przekroje kabli na czuja albo brałem co jest pod ręką. Będę wkrótce robił instalację w gokarcie, chciałbym ją zrobić solidnie, więc zainteresowałem się tematem na nowo. Taka pozornie prosta sprawa, ale może warto by było tę kwestię uporządkować.
W sieci znalazłem taką ciekawą stronę http://www.kik.pcz.czest.pl/iesk/ , gdzieś też wyczytałem, że w przybliżeniu przyjmuje się 1mm2 przekroju na 8A natężenia. Tyle, że wielkości te odnoszą się do AC.
W przypadku instalacji w budynkach reguluje sprawę norma PN-IEC 60364-5-523 do której nie dotarłem, ale jak jest z instalacjami prądu stałego?
Jakie są Wasze doświadczenia i przemyślenia w tym temacie?

Anonymous - Pią 06 Mar, 2009

Ja zakładam 10A na 1mm2. Dla stałego, czy zmiennego wsio ryba. W rowerze daję 6mm2 i mam spokój. Nic się nie grzeje. Zawsze lepiej dać większy przekrój, niż wynika z założeń. Mniejszy opór, mniejsze straty. U mnie, w chińczyku, do silnika lecą przewody, chyba nie większe niż 2,5mm2. Ale do akku i sterownika są większe, chyba 4mm2.
Anonymous - Pią 06 Mar, 2009

Dobry temat, chyba nie dyskutowany glebiej wczesniej, az dziwne. Ja uzywam zwyklych plecionych miedziakow 2.5mm2 i przy ciaglym pradzie 15-20A sa na moja reke za gorace. ale ogolnie wytrzymuja. Mowicie ok. 10A na 1mm2? Widocznie zalezy jaki miedziak. Na ten przyklad modelarski:
http://www.rcskorpion.pl/...roducts_id=1262
mozna by spokojnie powiedziec ze 20A ciaglego.

Anonymous - Sob 07 Mar, 2009

Przewody YDY (pełny drut) mają dopuszczalną temperaturę pracy 70 stopni C. Tak podają katalogi. Jeśli przewody są ciepłe, nie stanowi to przeszkody, ale nie należy przesadzać. Dlatego wolę dać przewód o jeden przekrój większy, niż wynika z teorii i mam święty spokój :)
W energetyce (domowej) daje się na gniazda przewód 2,5mm2 i na oświetlenie 1,5mm2. Typowe zabezpieczenia, to 10A na oświetlenie i 16A na gniazda. Ale na 1,5 zakłada się max. prąd 15A a na 2,5 25A.
W naszych przypadkach dla prądu ciągłego rzędu 50A dawał bym 10mm2. Przy prądach powyżej 100A przewody od spawarki :)

Adam Wysokiński - Sob 07 Mar, 2009

8-10 A na 1mm to dużo. Osobiście uważam, że należy dawać większy przekrój.
Co innego mówić "wytrzyma" a co innego dbać o małe straty więc i większy zasięg.
Aku mam w aucie łączone kablem 35mm i jak przycisnę z 10 min. tak ze 200A to są ciepłe.

[ Dodano: Sob 07 Mar, 2009 ]
8-10 A na 1mm to dużo. Osobiście uważam, że należy dawać większy przekrój.
Co innego mówić "wytrzyma" a co innego dbać o małe straty więc i większy zasięg.
Aku mam w aucie łączone kablem 35mm i jak przycisnę z 10 min. tak ze 200A to są ciepłe.

Anonymous - Sob 07 Mar, 2009

Dużo, nie dużo, takie są dopuszczalne prądy dla miedzi o takim przekroju.
Tu masz rację, że im większy przekrój, tym mniejsze straty i większa pewność, że się nie rozgrzeje do czerwoności ;)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group