To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Tematy elektryczne - Ogranicznik Predkosci i zmiana kierunku

Saku - Nie 15 Maj, 2016
Temat postu: Ogranicznik Predkosci i zmiana kierunku
Witam,
Przerobilem Quada mini dla syna no alem mam dwa problemy, jest jeszcze dla niego za szybki
i tu prosba do was forumowicze jak to zrobic? najlepiej jak by to bylo na potencjometrze bym mogl regulowac np jakas plytka na przewody od manetki gazu?

I jak najprosciej zmiana kierunku przod-tyl? :neutral:
Pozdrawiam

Adam Wysokiński - Nie 15 Maj, 2016

Manetka hallotronowa?
Ja do takiej wstawiam szeregowo diody prostownicze na wyjście w odpowiedniej ilości. Ograniczają napięcie i prędkość.

bartek - Nie 15 Maj, 2016

Najprościej to wstaw potencjometr 10k-oma na przewodzie manetki - masa i sygnal z manetki do wejscia potencjometru, a wyjście do sygnalu na sterownik. Potencjometrem wyregulujesz ograniczenie.

Przód tył to jak nie ma opcji na sterowniki to zamiana dwóch przewodów fazowych

Anonymous - Pon 16 Maj, 2016

Po pierwsze, to jaki masz silnik? DC, czy BLDC?
Przy DC, tylko zamiana przewodów na silniku. Ja to robiłem przełącznikiem tablicowym w swoim quadziku.
Jeśli BLDC, to nie tylko dwa fazowe, jak pisze kolega, ale i dwa od hallotronów.
Ja tu zastosowałem 4 przekaźniki samochodowe 30A sterowane napięciem 12V (cewki równolegle), 24V (cewki szeregowo-równolegle), lub 48V (cewki szeregowo).
Bez napięcia jazda do przodu, podanie napięcia - wsteczny.
Należy dobrać, które pary przewodów należy zmienić, żeby silnik pracował prawidłowo w drugą stronę. Zmieniamy jedną parę na stałe, a drugą parę musimy dobrać metodą prób i błędów ;)

Saku - Wto 17 Maj, 2016

Na szczescie to tylko DC wiec nie bedzie to az tak zakrecona robota :lol:

A przelacznik tablicowy masz na mysli taki trzy pozycyjny 1 0 2?

Anonymous - Śro 18 Maj, 2016

Dokładnie taki miałem w swoim quadzie :)
Jazda przód - neutral - jazda tył ;)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group