To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Pierwszy e-Bike, założenia, kalkulatorek i masochizm

Szwagier - Wto 21 Cze, 2016

No to życzę wytrwałości w dociągnięciu planów do końca! Chyba każdy na tym forum zna smak satysfakcji ze zdobycia nowej wiedzy i zrobienia czegoś samodzielnie :grin:
atomek1000 - Wto 21 Cze, 2016

Bardzo fajne podejście do budowy, tak trzymać :wink:
unix - Wto 21 Cze, 2016

Looknij na mosfety z serii IRFZ44NPBF - 60V i 50A. Do tego dobry radiator ;)


Pozdr

wichura - Śro 22 Cze, 2016

Dzięki wielkie za słowa wsparcia :D
Przy napięciu 48V i mocy 1282W (pobieranej) (a podejrzewam że ze startu na pełnej mocy może silnik chwycić nawet 2-3kW chwilowego) mam 26A (chwilowego podejrzewam na poziomie 62,5A) to myślę, że wystarczą w zupełności. ew. połączyć 2 równolegle, zwiększając pojemność bramki... Hm. datasheetem trzeba się zainteresować, sprawdzić czy zdąży się przeładować przy częstotliwości 490Hz (bo z taką są taktowane wyjścia PWM Arduino).
jeśli chodzi o tester baterii Li-Ion:
z sukcesem musze powiedzieć, że się już niemal udało zaprogramować :D lwia część już ogarnięta, zostało mi jeszcze jakoś zablokować układ by nie wzbudzał rozładowania impulsowego jak bateria będzie na granicy określonego napięcia końca rozładowania. i włączanie poprzez załączenie zasilania Arduino ;P a raczej jego chińskiego kuzyna za 8zł. "Bo nie chce mi się utrudniać"
jak uda mi się ogarnąć to aktywne obciążenie, to wrzucę tu schemat i plik wsadowy Chińczyka :)

Mechano - Śro 22 Cze, 2016

490Hz to ciut mało jak na silnik szczotkowy, przydałoby się jak najwięcej. Zainteresuj się timerami w arduino, z 8 bitowego da się wyciągnąć ponoć 64.5kHz.
unix - Śro 22 Cze, 2016

Zamiast na Uno zrób na DUE, będziesz miał 32 bity i 84MHz.
qaz33 - Śro 22 Cze, 2016

Zaden mosfet by nie wytrzymal takich czestotliwosci. Juz powyzej 10kHz byloby bardzo ciezko bez dobrego drivera. Max co widzialem to 50k i to juz jest ultraszybko
wichura - Śro 22 Cze, 2016

Panowie koledzy, powoooooli !
ja arduino pierwszy raz w życiu mam w rękach (!) dodatkowo pierwszy raz w życiu coś programuję :D
Póki co, zostanę na seryjnej częstotliwości - 490Hz - co najwyżej silnik będzie trochę "grał" ;)
docelowo zakupiłem jeszcze mini Pro, na którym wg. "forum arduino" spokojnie można PWM wyciągnąć na częstotliwości ok 30kHz bez problemu, bo korzystają z tego do odtwarzania muzyki.
Jednak nie zamierzam i tak przekraczać 2-5kHz - zależnie od tego jakie mosfety wpadną mi w ręce i jakie drivery. bo tu juz bez drivera się nie obędzie (chyba).

qaz33 - Czw 23 Cze, 2016

I dobrze kombinujesz ;) 2-5k jeszcze powinno dac rade bez drivera. A w razie czego driver zawsze mozna samemu sklecic na dwoch tranzystorach bipolarnych i kilku rezystorach. Sa fajne schematy gotowce w necie.
wichura - Pią 24 Cze, 2016

Kolejna porcja zabawek jakie znalazłem "w skrzynce na listy"
drugi pakiet 200 akumulatorków używanych, w nie rozebranych bateriach (czyli mam juz 400)
iMax B6 mini
20 ładowarek tp 4056
arduino mini pro, jeśli już projekt będzie zamkniety
wszystko by sobie przyspieszyc pracę ;) 4 arduino będą testerami baterii, iMax jako ładowarka z balancerem już wstępnego pakietu do testów na silniku (bez obciążenia kołem). dziś w nocy będzie walka :)

wichura - Nie 26 Cze, 2016

Jako, że mam tylko 1 tester i chciałbym testować każde ogniwo osobno, to potrzebowałem jakieś ładowarki by naładowała kilka akumulatorków jednocześnie, ale poniosła mnie fantazja... ;)
unix - Nie 26 Cze, 2016

:D
Adam Wysokiński - Nie 26 Cze, 2016

Niezły kombajn testujący :smile:
Te ładowarki to jaki prąd dają?

WojtekErnest - Nie 26 Cze, 2016

Po testowaniu ładowanie/pojemnosć, nie zapomnij o sprawdzeniu czy nie mają upływności, czyli czy np po 24 godz nie spada na nich napięcie.
atomek1000 - Nie 26 Cze, 2016

Zobacz czy te ładowarki w środku nie mają przypadkiem niższego napięcia zasilajacego. Ja u siebie mając kilka tp4056 musialem dosc gruby kabel do zasilania 5v zastosować bo te ładowarki są dość wrażliwe na spadki i ładują wtedy wolniej. U ciebie ten drucik na gruby nie wygląda :p


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group