To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - ładowarka Li-xx - Problem z wyregulowaniem napięcia.

tomeczekokok - Pią 19 Sie, 2016
Temat postu: ładowarka Li-xx - Problem z wyregulowaniem napięcia.
Witam

Mam standardową ładowarkę na 16S 3,5A. Chciałem wyregulować jej napięcie żeby kończyła ładowanie aku przy 4,15V na cele. Otworzyłem ją i zacząłem kręcić PRkiem w rogu bo tak słyszałem, że ten do tego służy. Ku mojemu zdziwieniu woltomierz ani drgną. Teraz jestem zupełnie zielony, którym PR się kręci żeby zmienić napięcie końcowe?.



Pozdrawiam

Szwagier - Pią 19 Sie, 2016

No ja tym właśnie kręciłem, gdy modowałem swoją 16S na 20S. Żeby zwiększyć napięcie musiałem chyba kręcić w lewo.
tomeczekokok - Pią 19 Sie, 2016

No właśnie ale wskazania na woltomierzu ci się zmieniały a mi nic ani gdy kręcę w prawą ani w lewą i w różnych stanach przy fazie CC i CV to samo. :sad:
borsuk - Nie 21 Sie, 2016

tomeczekokok napisał/a:
No właśnie ale wskazania na woltomierzu ci się zmieniały a mi nic ani gdy kręcę w prawą ani w lewą i w różnych stanach przy fazie CC i CV to samo. :sad:

A może odłącz baterię od ładowarki :)
Typowo:
regulacja napiecia VR2
reg. prądu VR1
reg. prądu progowego (wyłączenia) VR3

tomeczekokok - Nie 21 Sie, 2016

borsuk, tak robiłem ale wtedy ona jest w innym stanie i woltomierz pokazywał 30V albo 32V. Próbowałem zrobić sztuczne obciążenie na 2x żarówkach 230V 40W i też pokazywała mi napięcie z kosmosu.

Macie jeszcze jakiś pomysł?.

borsuk - Nie 21 Sie, 2016

tomeczekokok napisał/a:
borsuk, tak robiłem ale wtedy ona jest w innym stanie i woltomierz pokazywał 30V albo 32V. Próbowałem zrobić sztuczne obciążenie na 2x żarówkach 230V 40W i też pokazywała mi napięcie z kosmosu.

Macie jeszcze jakiś pomysł?.

Jest to regulacja napięcia maksymalnego baterii (do którego chcesz naładować) i robisz ją bez obciążenia.
Jeżeli ta regulacja nie działa przy odłączonej baterii to ładowarka jest uszkodzona.

tomeczekokok - Nie 21 Sie, 2016

No i tu mam dziwny przypadek.

Wyregulowałem ładowarkę. Wszystko pięknie ładnie, ładuje do 4.16 aku ale wskazania woltomierza dalej nie drgną. Zrobiłem to na czuja. Kiedy ładowarka naładowała do pożądanych 4.16 na cele pokręciłem PRkiem tak aby wstrzelić się w ten moment odłączenia.

Wszystko działa teraz ok ale dlaczego przy nie podłączonej ładowarce do aku jest napięcie ~ 30V? :???: .

WojtekErnest - Pon 22 Sie, 2016

tomeczekokok napisał/a:
N ale dlaczego przy nie podłączonej ładowarce do aku jest napięcie ~ 30V? :???: .

Pewnie oszukuje woltomierz bo jest tryb próbkowania, przetwornica daje impulsowe napiecie.

tomeczekokok - Pon 22 Sie, 2016

To mam włączyć funkcje w multimetrze na zmienne napięcie w tym momencie :???: ?.
Mechano - Pią 02 Wrz, 2016

Bardziej byłby chyba potrzebne pomiar TrueRMS. Możesz jeszcze spróbować oscyloskopem.
A gdyby użyć jakiegoś filtra przed woltomierzem?

tkoko - Pią 02 Wrz, 2016

tomeczekokok napisał/a:
To mam włączyć funkcje w multimetrze na zmienne napięcie w tym momencie :???: ?.


Daj jakiś kondensator na wyjście i dopiero zmierz napięcie na stałym V.

Anonymous - Pią 02 Wrz, 2016

Po kondensatorze mierzysz stałym?
tomeczekokok - Pią 02 Wrz, 2016

W poprzedniej ładowarce nie miałem tego problemu, po skończonym ładowaniu nadal trzymała napięcie ustawione na PRku. Dam dzisiaj kondensator i sprawdzę.
tomeczekokok - Pią 02 Wrz, 2016

tkoko, masz piwo :mrgreen:

Podłączyłem kondensator 400V 150qF i na ładowarce pokazało się właściwe napięcie. Wlutuje jakiś wewnątrz i będzie ok.

Na marginesie dzisiaj testowałem inną taka samą i nie było tego problemu. Ten model się taki trafił ale ważne że dodanie kondensatora rozwiązało sprawę.

tkoko - Sob 03 Wrz, 2016

tomeczekokok napisał/a:
[b]tkoko[/b..... Wlutuje jakiś wewnątrz i będzie ok.
.....


Nic tam nie lutuj to tak ma działać!! :mrgreen:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group