To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Zwiekszenie rezystancji wewnetrznej od zbyt duzego pradu

DeeX - Czw 08 Wrz, 2016
Temat postu: Zwiekszenie rezystancji wewnetrznej od zbyt duzego pradu
Powiedzcie mi jak będzie wyglądała sprawa Rw/pojemności jeśli dajmy na to ogniwa Sanyo 18650ga:
-będę rozladowywal prądem 10A zapewniając im chłodzenie na poziomie 5*C
-po rozladowaniu będę je zaraz ładować nie tak jak zaleca producent 4godziny tylko dajmy na to 2 godziny w dalszym ciągu zapewniając im chłodzenie na poziomie tych 5*C

Chodzi mi o to czy zapewniając ogniwom bardzo dobre chłodzenie ale katujac je wysokimi pradami (rozladowania i ladowania) można zachować fabryczne parametry takie jak właśnie Rw czy pojemność?

Proces rozladowania-lądowania powtarzał by się pary razy dziennie przez około 60dni

tkoko - Czw 08 Wrz, 2016

Optymalna temperatura ogniw, zarówno przy ładowaniu jak i rozładowaniu to 20-25*C więc myślę że chłodzenie (szczególnie przy ładowaniu) da odwrotny efekt (szybszy wzrost RW).
przenikanie - Czw 08 Wrz, 2016

Pojemność też spada wraz z obniżeniem temperatury.
DeeX - Czw 08 Wrz, 2016

To dajmy na to zapewnione będzie te 20*C

(Myślę że to będzie za dużo ponieważ wnętrze ogniwa będzie znacznie bardziej gorące niż obudowa stąd dałem te absurdalne 5*C)

atomek1000 - Czw 08 Wrz, 2016

Same zmiany w strukturze elektrody i litu coś zmienią w RW ale chłodzenie ogniw niezaprzeczalnie pomoże im w przetrwaniu takich w warunków.
tkoko - Pią 09 Wrz, 2016

W pkt. 7.6 i 7.7 załącznika masz jednoznaczną odpowiedź że ładowanie i rozładowanie prądem większym niż zalecany, raczej szkodzi baterii.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group