To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Tematy elektryczne - Trajka: dynamo zamiast łańcucha

Yin - Pon 12 Wrz, 2016
Temat postu: Trajka: dynamo zamiast łańcucha
Kusi mnie takie rozwiązanie:
https://www.youtube.com/watch?v=7hfClQh3rxM

Wcześniej odrzucałem ten koncept bo standardowy łańcuch ma nieporównanie większą sprawność przekazywania energii ale w trajce są z tym problemy:

-Prowadzenie łańcucha - U mnie w przerabianej kupnej trajce musiałem pogodzić łańcuch z sterowaniem pośrednim i płytą na której zamontowałem aku. Kompromis jest taki że na zębatce 11t łańcuch trochę trze.

-Przełożenie. Przy korbie szosowej 52t i kasecie z 11t z tyłu i kołach 20" daje rade do 35-40 km/h.

- Żywotność łańcucha - generalnie w elektryku nie ma z tym problemu ale podejrzewam że przy jeżdżeniu zimą złapie sporo soli.



I tu rozwiązanie w postaci takiego generatora:

-Można ładować rower stojąc na światłach.
-Mamy zawsze stałe optymalne przełożenie więc kolana nie cierpią
-Kręcimy z tą samą kadencją niezależnie od prędkości
-Zerowe problemy z linią łańcucha.

Pytanie jakie części użyć do budowy takiego napędu by było tanio, lekko, w miarę sprawnie ( wiem cudów nie będzie :) ) tak by dało się ładować aku 16-20s?

tomek701 - Pon 12 Wrz, 2016

Z tego co zrozumiałem prądniczka z silnika przekładniowego daje max 6 Amper 70 Volt to 420 Wat? Nawet jak chwilowo to dużo. Moja ładowarka daje 3 Amper. Wygląda ciekawie ale jak się nie spraktykuje to nie wiadomo.
Mobil - Pon 12 Wrz, 2016

Może dawać nawet 2kW i co z tego jak w nogach 200W, moż na chwilowej pompie 400... +straty bo to nie jest w 100℅ wydajne :lol:
wwojciech - Wto 13 Wrz, 2016

Sprawnosc slaba ale ma to swoje plusy:) np rowne pedalowanie bez przeciazen stawow:) ja bym to zrobil na pasku zebatym, a najlepiej na jakiejs planetarce z silnikiem prostopadle do korby i ladnie to zintegrowac z korba
Yin - Śro 14 Wrz, 2016

wwojciech napisał/a:
Sprawnosc slaba ale ma to swoje plusy:) np rowne pedalowanie bez przeciazen stawow:)

Dokładnie tak. Pytanie jak rozwiązać dalsze przekazanie energii do aku - jakaś przetwornica z szeroką tolerancją na napięcie wejściowe dająca na wyjściu stabilne 66.7v dla 16s i jakieś hmm 1A prądu ładowania to chyba będzie max jeśli chodzi o wydajność takiego układu? O przeładowanie się nie boje bo zwyczajnie w czasie jazdy układ będzie spalał więcej niż wytworzymy :) (nawet zakładając ładowanie na światach co już samo w sobie będzie ciekawie wyglądać - trajka stoi rowerzysta kręci ;) )

gienek333 - Śro 14 Wrz, 2016

Prądnicę można zrobić z silnika szeregowego (od wiertarki lub czegoś podobnego), rozłączyć wzbudzanie i zasilić je z zewnątrz.
Mobil - Śro 14 Wrz, 2016

Nie twierdze, że to jest bez sensu bo sam bym sobie takie coś zmontował tylko Tomek701 pisał, że może zbyt mocno ładować a tak na pewno nie będzie :mrgreen:
wwojciech - Śro 14 Wrz, 2016

Wydaje mi sie ze mostek 3f i przetwornica step up z regulowanym pradem ladowania spokojnie ogarnie cale to rozwiazanie:) takie przetornice 600W sa w cenie ponizej 70zl. Ja uzywam takiej 1200W jako ladowarki:)
Mechano - Śro 14 Wrz, 2016

wwojciech,
Połączyłeś dwie czy masz jakąś jedną, mocniejszą.

wwojciech - Śro 14 Wrz, 2016

Mam jedna 1200W, puszczalem przez nia 1150W i z wentylatorkiem spokojnie wyrabiala. Minus jaki zauwazylem - gdy aku bylo calkowicie rozladowane to ograniczenie pradu nie dziala i leci pelna moc zasilacza wiec lepiej zeby zasilacz mial max moc ograniczona wewnetrznie:)
Mechano - Śro 14 Wrz, 2016

wwojciech,
Fajnie! To też jakaś Chińska robótka czy coś "profesjonalnego"?

Przemek - Śro 14 Wrz, 2016

coś ciekawego
http://www.sport.pl/rio20...tml#BoxSpecPrze
Cytat:
(nawet zakładając ładowanie na światach co już samo w sobie będzie ciekawie wyglądać - trajtka stoi rowerzysta kręci )

można by zastosować dwie prądnice
rower pana Rafała podsuwa możliwość fajnego rozwiązania, dla chcących mocno wspomagać nogami i dodatkowo rękami :twisted: stojąc na światłach :shock:
proponowano jako generator wiertarkę, myślę że lepszy był by silnik z magnetyczny wirnikiem ... ale ?

wwojciech - Śro 14 Wrz, 2016

Mechano,
To jest chinczyk ale ladnie wykonany, jak na proste urzadzenie to ma napakowane elementow, ma nawet wyjscie 12V na wentylatorek:) trzyma rowno ustawione napiecie juz kilka miesiecy

tomek701 - Sob 17 Wrz, 2016

Może by jako prądnicy uczyć taniego i powszechnego silnika Sparta bezprzekładniowego jest w miarę lekki a znajomy mówił że jak zakręcił ręką lekko w imadła to 3 aperową żarówkę bez problemu odpalił. Podobno silniki rowerowe bezprzekładniowe wykorzystują konstruktorzy amatorskich turbin wiatrowych im świetnie one się sprawdzają w takiej roli zacząłem się zastanawiać nad takim rozwiązaniem. Mój
Giant rozkręcony daje napięcie 42 volt muszę w wolnej chwili podpiąć mostek i sprawdzić ile można z niego wycięgnąć.

dynamik - Czw 22 Wrz, 2016

ja tam bym zamontował panele fotowoltaiczne na dachu :razz:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group