To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Pikacz wylutowanie wyswietlacza

wechmannet - Czw 20 Paź, 2016
Temat postu: Pikacz wylutowanie wyswietlacza
Zabralem się za przeróbkę watomierza z HK na pikacza. Jak przystało na laika już na pierwszym kroku kłopoty. Nie mogę wylutować wyświetlacza. Grzeję, odsysam cynę i tak w kółko. Wyświetlacz siedzi twardo, nie chce odejść. Pierwszą i ostatnią nóżkę udało się w miare odessać bo miejsca jest sporo, widać otwory w płytce. Reszta pinów nie chce się odessać... jakieś rady?
bloodyopel - Pią 21 Paź, 2016

Odsysać lepiej :D albo użyć plecionki która "wciągnie" cynę ;)

Jest też szkoła która radzi nałożyć całą masę cyny na wszystkie nóżki razem i grzać to na raz, ale przy wyświetlaczu trochę za dużo nóżek chyba na takie działanie

Anonymous - Pią 21 Paź, 2016

Pod wyświetlacz wciskasz nożyk i na zasadzie dźwigni naciskasz i podgrzewasz nóżki. Musi wyleźć ;)
tas - Pią 21 Paź, 2016

1. Dodajesz cynę na nóżki tak, aby wszystkie zlały się w jedną całość
2. Przesuwasz grot z jednej strony na drugą grzejąc wszystko naraz
3. 5-10sek, zdejmujesz cały wyświetlacz
4. Gotowe

Żadne odsysacze, plecionki, podważanie itp itd :)

borsuk - Pią 21 Paź, 2016

tas napisał/a:

3. 5-10sek, zdejmujesz cały wyświetlacz

Pod warunkiem, że masz profesjonalną lutownicę odpowiedniej mocy (że o doświadczeniu zawodowym nie wspomnę :smile: )
Jakoś nigdy nie udało mi się wylutować wyświetlacza bez uszkodzenia punktów lutowniczych, dlatego stosowałem metodę odcinania nóżek.

Anonymous - Pią 21 Paź, 2016

Nagrzewasz ciągle i wyłazi ;)
I tak wyświetlacz do wyrzucenia :P

wechmannet - Pią 21 Paź, 2016

Dzięki za rady:) powalczę z tym późnym wieczorkiem. Może się wyposażę na przyszłość w lutownice z wbudowanym odsysaczem cyny, wydaje się przydatnym gadżetem.
JerzyZ - Pią 21 Paź, 2016

tas napisał/a:
1. Dodajesz cynę na nóżki tak, aby wszystkie zlały się w jedną całość

Też tak robię - dodatkowo wzdłuż linii pinów przykładam kawałek grubej srebrzanki odpowiedniej długości i grzeję kolbą 100W.

Anonymous - Pią 21 Paź, 2016

Wymieniałem wiele wyświetlaczy. Zawsze odsysacz. I podważanie nożem. Nie było możliwości, żeby tego nie wyjąć. Nawet, jak coś zostało przylutowane, to mocniejsze podważenie nożem zawsze pomagało. Trochę cierpliwości i doświadczenia pomagało ;) Obcinanie nóżek, to trochę kłopotliwa sprawa, bo i tak trzeba to wydłubać :) Kwestia prawidłowego przyłożenia odsysacza, trzeba nabrać doświadczenia :)
gienek333 - Pią 21 Paź, 2016

Ja do lutownicy transformatorowej wyginam odpowiedni grot (drut grzeje się cały) i dużo cyny i kalafonii. Kiedyś miałem groty do układów plcc.
wechmannet - Sob 22 Paź, 2016

poszło w miare gładko choć niezbyt czysto sposobem tasa. dzięki!
wechmannet - Sob 22 Paź, 2016

Wszystko wylutowane, oprócz bocznika... Jakieś pomysły??
tas - Sob 22 Paź, 2016

1. Natopić cyny na jednym końcu
2. Natopić cyny na drugim końcu
3. Grzać na zmianę raz jeden raz drugi koniec
4. Po 10-15sek zdjąć bocznik, gotowe :)

wechmannet - Sob 22 Paź, 2016

W międzyczasie się udało. Doklanie tym sposobem:)
LAZY - Sob 22 Paź, 2016

Witaj, nie wiem jaką masz lutownicę ale podpowiem ci na przyszłość jak sprawnie wymontować wyświetlacz.
Jeżeli otwory są metalizowane i cyna przeszła na wylot to jest troszkę zabawy. Jeszcze trudniej jest jak użyto cyny bezołowiowej która topi się trudniej.
Potrzebujesz pastę do lutowania, plecionkę miedzianą w miarę grubą, lutownicę z grubym grotem- taka 50Watowa powinna wystarczyć i cynę. Nakładasz pastę na wszystkie piny i przy pomocy plecionki odsysasz co się da. Jak nie wszędzie poszło to dokładasz cyny ze szpulki i nowej pasty i jeszcze raz. Cyna ze szpulki obniża temperaturę topnienia cyny na płytce- szczególnie jak była tam cyna bezołowiowa. Możesz też użyć kawałka plecionki do nagrzania kilku punktów na raz co ułatwi ci demontaż lcd. Nie zapomnij o paście, bo na sucho nie idzie tego skutecznie zrobić i zniszczysz tylko płytkę.
Można też kupić cynę która topi się w niskiej temperaturze co ułatwi demontaż trudnych elementów.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group