To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Inne pojazdy, mechanika pojazdów - silnik->kontroler->aku-> i co dalej

rarek - Nie 04 Paź, 2009
Temat postu: silnik->kontroler->aku-> i co dalej
WYmiaeniamy silnik na elektryczny, zbiornik na akumulator, a jak poradzic sobie z ogrzewaniem??
Czy zastosowac ogrzewane fotele?
nagrzewnice?
a może użyć klimatyzatora jako pompa ciepła??
Jakie macie rozwiązania?

Anonymous - Pon 05 Paź, 2009

Ja słyszałem o nagrzewnicach.
I tylko o nich.

Zbyszek Kopeć - Pon 05 Paź, 2009

A ja sobie grzeję, jak tylko potrzebuję ciepła (na moich stronach).
rarek - Pią 09 Paź, 2009

czy nagrzwnica to typowa "farelka" na 220v czy jakas specjalna do auta?
Zbyszek Kopeć - Pią 09 Paź, 2009

W tej chwili u mnie zastosowane - opisy na moich stronach.
Ale można zastosować ceramiczne wkłady grzejne w miejsce oryginalnej nagrzewnicy (1500W).

Anonymous - Nie 11 Paź, 2009

Webasto i po klopocie, masz cieplo jak w domu :) to samo jak w autokarach czy multivanach.
Zbyszek Kopeć - Nie 11 Paź, 2009

Webasto jest spalinowe i smrodzi.
Tylko elektryczne jest ekologiczne.

Mibars - Nie 11 Paź, 2009

W zalezności od napięcia w instalacji moze się okazać, że np mozna dać zwykłą suszarkę, albo piecyk elektryczny gdzieś w samochodzie i też będzie grzać. Bardziej wyrafinowane rozwiązanie to pompa ciepła - przy czym nie widze problemu, by ją zrobić samemu z ogólnodostępnych części.

Wiem, że sprzedawane są przepływowe grzałki do wody składajace się z elementu grzejącego i pompki wody (nawet dwóch, druga awaryjna...). Wystepują jeśli dobrze pamiętam w kilku wariantach mocy i napięcia zasilajacego. Wtedy sprawa jest banalnie prosta, bo wystarczy podpiąć to do nagrzewncy, kabel do zasilania, zalać płynem i działa. Ogrzewanie sterowane normalnie ze standardowego panelu nawiewów, urządzenie ma w sobie termostat, wiec nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawić grzanie na jakąś małą wartość, po prostu grzałka nie będzie grzać wody cały czas. Jedyną zmianą w aucie byłby dodatkowy włącznik do grzałki (bo nie ma sensu podgrzewać tej wody latem...)

rarek - Nie 11 Paź, 2009

elektryczne ladnie brzmi ale przy mojej mocy aku to musze je podwoic
moze te spalinowe nie sa tak wybredne na paliwo, moze na bimberku pogrzeja ;)

Anonymous - Nie 11 Paź, 2009

Po co grzać wodę? Chyba spirala, jak w farelku, będzie miała lepszą sprawność, niż grzanie wody i dopiero podgrzewanie nią powietrza.
rarek - Nie 11 Paź, 2009

czy ten opis z podgrzewaczem to jest przepis na pompe ciepla?
Anonymous - Nie 11 Paź, 2009

grzanie paliwami jest dużo bardziej racjonalne niż jazda na nim bo na ciepło pójdzie 100% energii a nie tylko kilkanaście jak przy zamianie na moc mechaniczną...
rarek - Nie 11 Paź, 2009

100% to tylo przy pradzie przy spalaniu to chyba nie, chyba , ze oddychasz tym co sie spalilo ;)

cena mat nie taka straszna
http://allegro.pl/item753...iec_na_12v.html
tyko nie ma mocy podanej i nadal szyb nie odmrozi

Zbyszek Kopeć - Nie 11 Paź, 2009

Przy webasto paliwowym w aucie zawsze więcej energii idzie w ogrzewanie asfaltu.
rarek - Nie 11 Paź, 2009

czy 72 W to wystrczajaco by zadek rozpalic??
http://allegro.pl/item759...c_grzewcza.html



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group