To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - Pierwszy ebike: Kross Level B2

Tomas - Śro 01 Lut, 2017

No fakt na szytwniaku to nie polecam jazdy na polskich drogach i chodnikach juz przy 35km/h.
pepelito - Śro 01 Lut, 2017

To zależy gdzie się mieszka. Na Podkarpaciu drogi są rewelacyjne, żadnych dziur. :smile: Większość, nie wszystkie :twisted:
bioly - Śro 01 Lut, 2017

Polecicie jakieś sprytne koszyki do ogniw? Tak żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Swoje wyliczenia oparłem na sposobie opisanym na blogu tasa:



Ale przy bardziej sprytnych koszykach chyba dałoby radę upchnąć jeszcze więcej ogniw, np.:


Eryk1000 - Śro 01 Lut, 2017

a czemu nie chcesz sobie poskładać zestawu z koszyków 1p, 2p, 3p ? Wtedy konfigurujesz sobie jak ci pasuje


bioly - Śro 01 Lut, 2017

Tak mi się wydaje, że w tych koszykach 1p, 2p, 3p się marnuje miejsce. Jakby ułożyć te ogniwa podobnie jak na powyższym zdjęciu to by ich chyba weszło więcej? Dobrze myślę? Czy jestem w błędzie? :D
Rugorlos27 - Śro 01 Lut, 2017

Wydaje mi się że wtedy ogniwa są za blisko siebie i będą się bardzo grzać.
Eryk1000 - Śro 01 Lut, 2017

jeżeli chodzi o miejsce to masz racje upakujesz więcej, niestety takie upakowanie nie sprzyja wymianie temperatury wewnątrz. Trzeba pakiet tak dobrać aby za bardzo nie obciążać ogniw

tu masz taki plaster miodu:

https://pl.aliexpress.com/item/10S2P-18650-cell-holder-plastic-cell-container-for-inner-tube-bike-battery-box-or-other-36V/32762357884.html?spm=2114.56010308.4.2.7g7nPN

bioly - Pią 20 Kwi, 2018

Po dłuższej przerwie wracam do projektu

Proszę o pomoc w konfiguracji pakietu 19s14p

Mi wyszło coś takiego:



Białe kreski oznaczają połączenia między sekcjami (2 białe kreski oznaczają taśmę podwojoną)

W najsłabszym punkcie wyszło 9 połączeń między sekcjami

Taśma 7mm*0,2mm 100% nikiel (czy może tańsza stalowa niklowana wystarczy? :cool: )

Sterownik 54A

madejp - Pią 20 Kwi, 2018

Nie napisałeś jakie ogniwa ani nie pokazałeś drugiej strony
Ale najprawdopodobniej przy takim łączeniu padną Ci pierwsze ogniwa na środku, na czerwonej sekcji. Ciężko też będą miały ogniwa przy sekcjach narożnych.

Tutaj policzyłem dlaczego.

bioly - Pią 20 Kwi, 2018

NCR18650B

Strasznie niewdzięczny kształt wyszedł tego pakietu i ciężko to ułożyć mądrze...

madejp - Pią 20 Kwi, 2018

No to z tego co piszą w internetach, to te ogniwa mają stosunkowo wysoką rezystancję wewnętrzną. Może nie będzie tragedii i wystarczy podwoić niektóre wewnętrzne połączenia (choć przy tych długich sekcjach czerwonych, to pomyślałbym nawet o potrojeniu).
bioly - Pią 20 Kwi, 2018

Nowa koncepcja:



Lepsza od starej?

PiotrW - Sob 21 Kwi, 2018

a co z bighit'em ? zaj.. juz go czy jeszcze jezdzi. tak mi przyszlo do glowy czy go spowrotem nie odkupic od Ciebie ;)
bioly - Sob 21 Kwi, 2018

jeździ, jeździ. Teraz będę miał 2 :wink:
madejp - Pon 23 Kwi, 2018

bioly napisał/a:
Nowa koncepcja:

Lepsza od starej?



bioly, dalej źle. Dlaczego pozbyłeś się poprzecznych łączeń w sekcja takich, jak czerwona lewa dolna? Nigdzie nie podwajałeś taśmy wewnątrz sekcji, a bez tego się nie obejdziesz, np. w żółtej górnej sekcji. Musisz dążyć do tego, aby ilość taśm z prądem wychodzącym było co najmniej tyle jak z prądem wchodzącym + prąd z danego ogniwa.

Pobawiłem się i pokazałem na zdjęciu jak szacować prąd (1 to prąd z jednego ogniwa). Jest to pewne uproszczenie, bo nie uwzględniłem łączenia "poprzecznego" ostatnich 4 ogniw, ale żeby to dobrze policzyć, trzeba by rozwiązać układ ok. 30 kilku równań. ;) W praktyce tam gdzie wyliczyłem duże prądy będą trochę mniejsze a tam gdzie małe, większe.



Czyli jak widzisz, masz jedno miejsce, gdzie może Ci popłynąć prąd około 15A-18A (zakładając średni pobór przy 4A na ogniwo) przez jedną taśmę. Najciekawsze jest to, że jednocześnie bardzo dbasz, żeby między sekcjami prąd nie płynął większy niż 3.5A na taśmę. ;) Jeśli będziesz pobierał 4A i więcej, to ja bym podwoił wszędzie tam, gdzie Ci wyjdzie prąd 2 ogniw i więcej i potroił tam, gdzie masz 4 i więcej (choć w tym przypadku lepiej było by zrobić połączenie ukośne w prawo w dół, od środka tej długiej linii).



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group