To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Kontrolery BLDC - Nowy Kontroler FOC

pepelito - Sob 23 Wrz, 2017

o znowu ja, z kolejnym problemem.

Tym razem sterownik w rowerze. Jako że trochę już bawiłem sie tym sterownikiem, to ustawienia jako tako ogarniam. Próbowałem wszystkie ustawiania halli w kombinacjach z offsetami od -60 do 60, aby wyeliminować błędne ustawienie. Tylko na 4 silnik się kręci i działa regen, bo o prawidłowym działaniu można zapomnieć.

Potem bawiłem się ustawieniami regulatorów pola, różne kombinacje. Silnik działa najbardziej płynnie przy ustawieniu Iq Ki i Id Ki w okolicy 2. Ustawienie powyżej 10 powoduje strzały i szarpanie. Silnik pod obciążeniem działa przez ok 1/5s, potem na 1/5 przestaje i tak w kółko. Gdy ustawiłem na 2-3, to mogłem normalnie jechać, nie licząc startu.

Co ja znowu spieprzy**m? :roll: Halle silnika sprawdzone i są sprawne. Sorki za filmik z tak zasyfionym rowerem, ale wiecie taka pogoda... Wczoraj wszystko działało bezbłędnie tyle że na blokowym.
Czy mogłem uszkodzić sterownik?

Dobra chyba coś mam. Po odlutowania halli i faz z sterownika i sprawdzeniu napięcia, pomiędzy pinami X7, X6 i X5, a gnd jest 9,5V. Czyli coś popsułem.. Halle silnika są sprawne.

Pierwszy występ przed kamerą:
https://youtu.be/iZaw2nvnu4k

Arczi76 - Sob 23 Wrz, 2017

pepelito, a czy te strzały masz w obydwu kierunkach?
pepelito - Sob 23 Wrz, 2017

Tak w obu.
barmal - Sob 23 Wrz, 2017

pepelito napisał/a:
o znowu ja, z kolejnym problemem.

Tym razem sterownik w rowerze. Jako że trochę już bawiłem sie tym sterownikiem, to ustawienia jako tako ogarniam. Próbowałem wszystkie ustawiania halli w kombinacjach z offsetami od -60 do 60, aby wyeliminować błędne ustawienie. Tylko na 4 silnik się kręci i działa regen, bo o prawidłowym działaniu można zapomnieć.

Potem bawiłem się ustawieniami regulatorów pola, różne kombinacje. Silnik działa najbardziej płynnie przy ustawieniu Iq Ki i Id Ki w okolicy 2. Ustawienie powyżej 10 powoduje strzały i szarpanie. Silnik pod obciążeniem działa przez ok 1/5s, potem na 1/5 przestaje i tak w kółko. Gdy ustawiłem na 2-3, to mogłem normalnie jechać, nie licząc startu.

Co ja znowu spieprzy**m? :roll: Halle silnika sprawdzone i są sprawne. Sorki za filmik z tak zasyfionym rowerem, ale wiecie taka pogoda... Wczoraj wszystko działało bezbłędnie tyle że na blokowym.
Czy mogłem uszkodzić sterownik?

Dobra chyba coś mam. Po odlutowania halli i faz z sterownika i sprawdzeniu napięcia, pomiędzy pinami X7, X6 i X5, a gnd jest 9,5V. Czyli coś popsułem.. Halle silnika są sprawne.

Pierwszy występ przed kamerą:
https://youtu.be/iZaw2nvnu4k


Nic nie sp..łeś. Na silniku w modelu działa. Często w silnikach z dorabianymi hallami,jaki masz tak może być. Dla mnie to wygląda mocno na złą komutację. Czyli jeśli halle są niezbyt dobrze umiejscowione. Dodatkowo można jeszcze spróbować rozdzielić przewody halli od fazowych (powód patrz u dołu instrukcji). Do wygenerowania sinusa konieczny jest poprawny sygnał. Jeśli go nie ma takie rzeczy się dzieją. Blokowy nie jest tu taki wybredny i kilka stopni w te czy we wte nie robi aż takiej różnicy.
Napięcie przy hallach jest poprawne. W wersji b zmieniłem filtry na hallach tak aby zminimalizować zakłócenia właśnie z tego tytułu.

pepelito - Sob 23 Wrz, 2017

Barmal, z tego co mi wiadomo to czujniki w bionxach są montowane oryginalnie, więc to nie to. Po odpowiednim ustawieniu offsetów moc na luzie to 18-20W, więc bardzo mało. Obroty: 360-370obr/min.

Dowód:




Zrobiłem tak jak mówisz. 10cm od wyjścia z silnika rozdzieliłem przewody, dodatkowo zaplotłem w warkocz przewody fazowe. Efekt jest bez zmian.

barmal - Sob 23 Wrz, 2017

Cholera...No to nie wiem. Próbowałeś innej kombinacji faz?
Nic mi nie przychodzi do głowy...

pepelito - Sob 23 Wrz, 2017

Tak, ale jedynie co się zmienia to mus zmiany numerku przy hallach. Cała reszta pozostaje. Przy starcie jest bardzo głośny strzał z silnika. Po rozpędzeniu jedzie normalnie. Jak mi ktoś pomoże w domu to nagram filmik.

Może uszkodziłem sterownik?

Anonymous - Sob 23 Wrz, 2017

Cześć wszystkim.
Czy Barmal X2/X4 może pracować bezczujnikowo w razie uszkodzenia, jak by nie patrzeć, dość delikatnych halli, czy przewodów? Czy jedyne wyście to sprzęt na plecy i krajem? Jest/będzie jakiś tryb awaryjny w tym zakresie?

pepelito - Sob 23 Wrz, 2017

Ja jużsięnie odzywam... Sterownik działa, zwarłem cynąjeden rezystor.
barmal - Sob 23 Wrz, 2017

pepelito napisał/a:
Ja jużsięnie odzywam... Sterownik działa, zwarłem cynąjeden rezystor.

Heeeeee, jaki rezystor?

pepelito - Sob 23 Wrz, 2017

W sterowniku, obok miejsca na jednąz faz. Ja to lutowałem nie wykorzystywałem złącz.
barmal - Sob 23 Wrz, 2017

pepelito napisał/a:
W sterowniku, obok miejsca na jednąz faz. Ja to lutowałem nie wykorzystywałem złącz.

Przy tranzystorze?
Możesz zrobić fotkę? Nie, żeby tranzystor poszedł...

pepelito - Pon 25 Wrz, 2017

Jakieś objawy występują wtedy?

W załączniku zaznaczony o który rezystor chodzi:

barmal - Pon 25 Wrz, 2017

pepelito napisał/a:
Jakieś objawy występują wtedy?

W załączniku zaznaczony o który rezystor chodzi:

Faza leci na bramkę tranzystora...
Możesz zrobić fotkę jak to wygląda?

pepelito - Pon 25 Wrz, 2017

Mogę, ale wieczorem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group