To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Kontrolery BLDC - Nowy Kontroler FOC

henio - Pią 09 Lut, 2018

PawLas napisał/a:
Barmal, jeśli to nie problem, napisz daty ostatniej aktualizacji przy kazdym pliku w pierwszym poście. Będzie łatwiej się połapać co było aktualizowane, a co ewentualnie nie było.


Dokładnie. Ważne informacje pisz Barlama w pierwszym swoim poście i pisz datę przy edycji, o tak:

----edit 9.II.2018r-----

Ułatwi to znacznie sprawę. Dzięki.

Mitar - Pią 09 Lut, 2018

Do czego jest właściwie wyjście X1 w barmalu X2 ?

Opisane jest jako
X1: górny pin: impuls z czujnika Halla, dolny pin: Gnd. Poziom 5V, przez tranzystor.
Ale dalej nie rozumiem co tam można podłączyć?

barmal - Pią 09 Lut, 2018

Mitar napisał/a:
Do czego jest właściwie wyjście X1 w barmalu X2 ?

Opisane jest jako
X1: górny pin: impuls z czujnika Halla, dolny pin: Gnd. Poziom 5V, przez tranzystor.
Ale dalej nie rozumiem co tam można podłączyć?

No na przykład jakiś licznik/komputer który do obliczania prędkości korzysta z czujnika Halla. Sygnał puszczony przez tranzystor aby nie zakłócać ani sterownika ani komputera :-)
A z dodatkowej przetwornicy 5V z tego co wiem można zasilić spokojnie np komputer Michała...

barmal - Pią 09 Lut, 2018

henio napisał/a:
Dokładnie. Ważne informacje pisz Barlama w pierwszym swoim poście i pisz datę przy edycji, o tak:

----edit 9.II.2018r-----

Ułatwi to znacznie sprawę. Dzięki.

Ok, specjalnie dla Ciebie Henio będę opisywał wszystkie pierdoły, które zmieniłem w sofcie. Łącznie z kodem. Choć wiem, że to u Ciebie bardzo niebezpieczne, bo może masz jakiegoś znajomego programatora, który za kilka groszy napisze Ci program i se po prostu wklepiesz w procka...
A będzie to wyglądać mniej więcej o tak:
if(henio_się_pyta_o_soft)
wyłącz_kompa;
else
po_zawodach_i_leć_po_browara_bo_już_za_późno;
:mrgreen:

Mitar - Pią 09 Lut, 2018

A no tak ,nie wpadłem na to ,że to jest to wyjście sygnału.

Powolij się przymierzam do podłączenia wszystkiego i mam jeszcze małą zagwozdkę.
Mam stacyjkę na kluczyk z voltomierzem taką: https://ae01.alicdn.com/kf/HTB11rgwSpXXXXXmaXXXq6xXFXXXW.jpg

Chcę ją zasilić ale tak by ekran wyłączał się jak przekręcę stacyjkę.

Stacyjkę podłączam pod X18 , i teraz czy jak pociągnę +V z X19 to wyłączenie stacyjki oprócz logiki odetnie też zasilanie na X19?
Jak nie to jaki jest na to sposób?

W blokowym nie miałem problemu bo stacyjka była jednocześnie zasilaniem.

barmal - Sob 10 Lut, 2018

Mitar napisał/a:
A no tak ,nie wpadłem na to ,że to jest to wyjście sygnału.

Powolij się przymierzam do podłączenia wszystkiego i mam jeszcze małą zagwozdkę.
Mam stacyjkę na kluczyk z voltomierzem taką: https://ae01.alicdn.com/kf/HTB11rgwSpXXXXXmaXXXq6xXFXXXW.jpg

Chcę ją zasilić ale tak by ekran wyłączał się jak przekręcę stacyjkę.

Stacyjkę podłączam pod X18 , i teraz czy jak pociągnę +V z X19 to wyłączenie stacyjki oprócz logiki odetnie też zasilanie na X19?
Jak nie to jaki jest na to sposób?

W blokowym nie miałem problemu bo stacyjka była jednocześnie zasilaniem.

X19 to stałe zasilanie, tak jak z aku. Zewrzesz, dupa zbita, tylko Henio i kumple pomogą :-) Sorry, nie mogłem :-)
Czyli podłączasz aku to masz napięcie/prąd na X19.
X18 odłącza całą logikę wraz z przetwornicami. Masa wspólna.

Mitar - Sob 10 Lut, 2018

W takim razie skoro X18 odłącza też przetwornicę to może można to zrobić za pomocą np MOSFETu coś takiego?:



Nie jestem elektronikiem także jak coś nakopałem to poprawcie ;)

Wojtas82 - Śro 14 Lut, 2018

Prośba do właścicieli X2. Podeślijcie proszę zdjęcia wyprowadzenia przewodów ze sterownika. Mam wrażenie, że źle to zrobiłem i występuje u mnie proces przecięcia przewodów w trakcie skręcania obudowy. Dziękuję
PawLas - Śro 14 Lut, 2018

Niestety nie mam zdjęć, ale na pocieszenie mogę potwierdzić, że ciasno jest.
Ja mam X4. No, fajny, mały i zgrabny jest efekt końcowy, ale trzeba się troszkę postarać i pomęczyć.

Cóż.
Rozplanuj otwory, wygładź dokładnie krawędzie obudowy, owiń miejsce styku przewodu z krawędzią kilkoma dodatkowymi warstwami mocnej taśmy, albo koszulki termokurczliwej. Może gdzieś znajdziesz specjalne nakładki gumowe na krawędzie otworów w obudowach...

Walcz. 😤

Wojtas82 - Śro 14 Lut, 2018

Dzięki. Wpadłem na taki pomysł ale na starcie wydaje mi się mocno przekombinowany. Obudowa do X2 jest długości 120 mm. Większa wersja ma 160 mm, nie ma nic pomiędzy. Pomyślałem kupić taką, obciąć ją te 20-25 mm nagwintować otwory na ściankę.Wtedy można spokojnie zastosować dławice i kable miałyby troszkę luzu. Jednak koszty samej obudowy (40 zł) plus cięcie tego laserem aby było jak ori gwintowanie sprawiają, że gra wydaje się być nie warta świeczki...
drugi pomysł, bardziej realny to zastosowanie dystansów na śrubki aby ścianka była odsunięta od obudowy ok 1-1.5 cm. Wtedy też wejdą dławice (nakrętka od środka) ale powstaje szpara którą trzeba by jakoś uszczelnić. Przypuszczam, że gorący plastik odpada ze względu na panujące tu temperatury. Na ten moment nie mam na to pomysłu... Tak to by miało wyglądać :

Nie wiem, może owinąć to kaptonem grubo i co jakiś czas sprawdzać czy się nie przetarło. Drugi pomysł to wyciąć z plastiku (za pomocą lutownicy przerobionej na grzejący nóż) takiej ala uszczelki.

PawLas - Śro 14 Lut, 2018

Pomyśl czy przewodów po wyjściu z obudowy nie przymocować do sterownika na zewnątrz. Nie latały by wtedy luźno w dziurze.

Edit
https://www.agropomoc.pl/...dwustronne.html

Mitar - Czw 15 Lut, 2018

Ja myślę, że ta dławica nie jest tam potrzebna, z małego sterownika robi się już spory kloc.
No chyba że ktoś chce to wozić na zewnątrz skrzyni ,wtedy to ma rację bytu.

Ja u siebie planuję zrobić coś pokroju http://nexun.pl/sklep/356...00w-60v-45a.jpg

Z poprzedniego projektu zostały mi http://allegro.pl/przepus...6707664771.html

Jeszcze ich nie przymierzałem ale jak będą za duże to kupie mniejsze.
Stosowałem je do głównej skrzyni roweru i się sprawdziły.

Nie wiem tylko czy do uszczelnienia dać silikon wysokotemperaturowy czy klej na gorąco.

Mocno grzeje się ten sterownik w środku?

PawLas - Czw 15 Lut, 2018

Nie więcej jak 100°C.
Sterownik ma zabezpieczenie termiczne w środku.

Mitar - Czw 15 Lut, 2018

Zrobiłem dziś otwory na przewody, chciałem sprawdzić czy przepusty kablowe się wpasują i powiem, że jestem zadowolony z efektu.
Otwornica ułatwiła zadanie.

Od drugiej strony musiałem trochę naciąć brzegi gumy aby płytka się wpasowała i nie wypychała gumy.

Tak to wygląda jeszcze bez przewodów:

X2



Wojtas82 - Czw 15 Lut, 2018

Mitar napisał/a:
Zrobiłem dziś otwory na przewody, chciałem sprawdzić czy przepusty kablowe się wpasują i powiem, że jestem zadowolony z efektu.
Otwornica ułatwiła zadanie.

Od drugiej strony musiałem trochę naciąć brzegi gumy aby płytka się wpasowała i nie wypychała gumy.

Tak to wygląda jeszcze bez przewodów:

X2
Obrazek

Obrazek


Fajnie Ci to wyszło. Jedyny minus jaki widzę to brak zabezpieczenia kabli przed nagłym szarpnięciem co może skutkować wyrwaniem przewodów z gniazd... Chyba, że masz jakiś patent aby je zabezpieczyć na zewnątrz?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group