To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - Manetka gazu - budowa

markkar - Wto 14 Mar, 2017
Temat postu: Manetka gazu - budowa
Czy manetkę gazu (kciukową) można wykonać z aluminium? Wiem że nie ma właściwości ferromagnetycznych ale wolę się upewnić czy to nie wpłynie jakoś na magnes. I druga sprawa gdzie taki magnes znajdę, domyślam się że nie może to być zwykły neodymowy tylko o zmiennym naładowaniu? Dobrze mówię czy bzdury?
JerzyZ - Wto 14 Mar, 2017

W manetce elementem czynnym jest hallotron - taki jakby potencjometr którego napięcie wyjściowe regulowane jest nie pokrętłem, lecz natężeniem pola magnetycznego. W praktyce polega to na zbliżaniu lub oddalaniu magnesu stałego.
A amelinium w niczym nie zaszkodzi :mrgreen:

markkar - Wto 14 Mar, 2017

Ok jasne, czyli zwykła magnes może być, dzięki.
Anonymous - Wto 14 Mar, 2017

Muszą być dwa o przeciwnej polaryzacji w stosunku do hallotronu. Bez magnesów będziesz miał na wyjściu połowę napięcia.
Czasami widziałem w środku jeden długi magnes, a najczęściej dwa malutkie.

madejp - Wto 14 Mar, 2017

W aluminium będą się wytwarzały prądy wirowe, które będą stawiały opór przy gwałtownych ruchach manetką. :)

Chodzi o coś takiego
https://www.youtube.com/watch?v=mNu4Wbe8ZeI (od 0:38).

Oczywiście w Twoje skali, to raczej będzie niewyczuwalne. :)

midi - Wto 14 Mar, 2017

Hej, ja przerabiałem swoja manetkę ( tą standardową na kciuka z plastiku ogólnie dostępną ) bo była dla mnie za gruba, został element który ma magnes a resztę obudowy wykonałem z aluminium . Wszystko działa jak trzeba nie mam z nią problemów, spokojnie można zrobić całą z alu.
Pozdrawiam serdecznie.

Yin - Wto 14 Mar, 2017

Taki pomysł na szybko: manetka DIY drukowana 3d z wmontowanym małym watomierzem :)
markkar - Śro 15 Mar, 2017

Midi też mam ten problem, mało miejca i nieporęczna jest przy klamce hamulcaca i przerzutkach ta standardowa kciukowa a innej sobie nie wyobrażam. A możesz jakąś fotę wrzucić jak swoją przerobiłeś.
Bo jak nie aluminium to poszukam coś gotowego, widziałem z das kit taką cieniutką w ecobike. Jak coś namierzę to podrzucę.

pepelito - Śro 15 Mar, 2017

madejp napisał/a:
W aluminium będą się wytwarzały prądy wirowe, które będą stawiały opór przy gwałtownych ruchach manetką. :)

Chodzi o coś takiego
https://www.youtube.com/watch?v=mNu4Wbe8ZeI (od 0:38).

Oczywiście w Twoje skali, to raczej będzie niewyczuwalne. :)


Kiedyś musiałem zrobić hamulec magnetyczny i jako że nie miałem wiedzy, testowałem różne rozwiązania. Przy tak małych magnesach, nie będzie miało to żadnego znaczenia. :smile:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group