To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Konstrukcje własne - Łączenie aluminiowych elementów

leszcz - Pon 10 Kwi, 2017
Temat postu: Łączenie aluminiowych elementów
Czym połączyć (najlepiej łatwo, przyjemnie i trwale) kątowniki aluminiowe?



Ma to być uchwyt na aku.

Skręcać? Spawać? Sklejać? Pierwszy raz mam taką potrzebę.

daro1980 - Pon 10 Kwi, 2017

najtrwalej TIG , kazde inne polaczenie predzej czy pozniej sie podda
noisue - Pon 10 Kwi, 2017

Jeżeli uchwyt na akku to skręcanie lub nitowanie, wytrzyma. Sam mam rower skręcany z aluminum i na razie daje radę. Nie wróże mu 10 lat ale ze 3 lata pojeździ.
Anonymous - Pon 10 Kwi, 2017

Najlepiej to pospawać. Nity i inne wynalazki nie będą dobre. Spawałem słonecznika i jakoś to się trzyma do tej pory, choć musiałem dodać dodatkowe wzmocnienia, bo buda za bardzo latała na dołkach. Nawet spawy czasem potrafią puścić, miałem takie przypadki. Zrobić to raz a dobrze i się zapomni o temacie. Tylko musi to spawać człowiek z doświadczeniem w spawaniu aluminium.
leszcz - Pon 10 Kwi, 2017

Ok dzięki Panowie. Mam sąsiada co spawa alu więc podejdę. Może na ebajka go namówię :)
noisue - Pon 10 Kwi, 2017

Nie żebym się upierał, ale skręcanie alu też daje rade.


Elektrotonus - Śro 12 Kwi, 2017

Może cienka taśma dwustronna plus skręcenie ?
pepelito - Śro 12 Kwi, 2017

Skręcanie alu jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy gdy nie stosujemy nakrętek tylko gwintujemy, mówię tutaj o nieco grubszym aluminium tak min 4mm.
Po mocnym skręceniu śruby potrafią się "zapiec" w aluminium i często są już nieokręcane. :wink:

wwojciech - Śro 12 Kwi, 2017

samoloty były nitowane, a ja swój cały rower zbudowałem łącząc alu laminatem epoksydowym(ani jednej śrubki). Dwa tak wykonane rowery są w ciągłym użytku od kilku lat. W tym jeden poziomy 3 metrowy tandem z udźwigiem ponad 200kg.
PiotrW - Śro 12 Kwi, 2017

Widzialem taki wynalazek aluWeld czy cos takiego. Do lutowania. W reklamie niby wytrzymale. Potrzebna lut lampa i ten wynalazek.
wwojciech - Śro 12 Kwi, 2017

Bardzo ciężko tym coś trwale złączyć, kilka lutów niby trzymało ale nie mam zaufania do tego wynalazku. Problem pojawia się w momencie kiedy potrzebujesz połączyć elementy o dużych powierzchniach gdzie temperatura szybko ucieka z miejsca lutowanego.
noisue - Czw 13 Kwi, 2017

Próbowałem alumweld zarówno jako lut i topnik ale efekty były niezadowalające. Po pierwsze duże elementy bardzo ciężko rozgrzać, gdyż ciepło szybko jest rozprowadzone po całym elemencie, w przypadku małych elementów było lepiej ale material szybko się przegrzewał i po ostygnięciu tracił na wytrzymałości, był miękki.
Miałem też inne pręty do lutowania twardego, jakieś niemieckiej formy, nazwy dokładnie nie pamiętam, i też był problem.
Na filmach wszystko pięknie wygląda, ale na pewno jest to okupione mnóstwem czasu i materiałów podczas nauki lutowania alu.

Anonymous - Czw 13 Kwi, 2017

Samoloty były nitowane, ale ile się oderwało poszycia w trakcie lotu przez mikropęknięcia blachy w nitowanych otworach przy drganiach całości? Kiedyś nie było możliwości spawania aluminium, to je nitowano. Dobry spawacz z doświadczeniem w spawaniu aluminium jest najlepszym rozwiązaniem.
Ale nikt nikogo do niczego nie zmusza. A propos nitowania. Ma ktoś aluminiową drabinkę i często z niej korzysta? Tam są wszędzie nity w aluminium. I jak trzymają się szczeble po dłuższym użytkowaniu? :P

pepelito - Czw 13 Kwi, 2017

Mam od dawna i u mnie się trzyma bez luzów. :mrgreen:
Anonymous - Czw 13 Kwi, 2017

Bo mało korzystasz. Ja już musiałem większość szczebli nitować powtórnie. Elektryk używa drabinki bardzo często ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group