To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Tematy elektryczne - Elektrownia wiatrowa XXI wieku

tomasz_kombi - Pon 09 Wrz, 2013

Wracając nieco do tematu elektrowni wiatrowych ..... ;) (mniejsza o to czy PRAWIDŁOWO zbudowanych czy nie .... )

Anonymous - Pon 09 Wrz, 2013

highend napisał/a:
DC naleśnik jest najlepszy

Ciekawa koncepcja na tym filmie jest w tej Tesli mowa o jeździe tylko z użyciem... jednego pedału-przyspieszanie rozkręca ten silnik AC, a odpuszczenie gazu zwalnia go bo załączany jest odzysk...
A cerce tego silnika coby nie powiedzieć ładne-bez żadnych magnesów-czysty metal i ta moc wyciskana z tego:

W sumie przekonuję się do silników indukcyjnych i następny projekt to własny falownik takiego silnika z odzyskiem (z podbijaniem napięcia i oczywiście ograniczaniem prądu odzysku + załączanie "grzałek" albo koła zamachowego w przypadku bardziej konkretnego hamowania elektrodynamicznego-bardzo strome zjazdy).
Sam układ odzysku z silników indukcyjnych przez podbijanie napięcia, przyda się w elektrowni wiatrowej (też na indukcyjnym silniku będzie), więc doświadczenia zdobyte pozwolą wytrawić więcej takich układów i powinno dać radę te indukcyjne silniki zautomatyzować, jak już wiadomo jak je zamienić w prądnicę :cool:
Pierwsze testy już niedługo-silnik indukcyjny z falownikiem będzie napędzał całkiem konkretne koło zamachowe maszyny do cięcia.. gałęzi i cakiem grubych drzewek_bez ograniczenia :wink:
Taki elektyczny dzięcioł-no może 3 dzięcioły zamknięte w puszcze pod prądem :grin:
Sąsiedzi zużywają do tego tyle energi ze spalinowców, że nie wiem jak im się to opłaca.
Tak czy inaczej jest to jakieś wyzwanie i pierwszy poważniejszy test falownika AC w warunkach bojowych :cool:

Anonymous - Nie 15 Wrz, 2013

Coś bardziej w temacie elektrowni XXI wieku.
Jakby ktoś potrzebował jak dobrać kondensatory do silnika indukcyjnego pracującego jako generator,
to tutaj przyzwoicie jest to wytłumaczone na przykładzie 3 faziaka:
Lecture - 39 Induction Motor 4 - YouTube

Pawiel - Wto 17 Wrz, 2013

highend napisał/a:


Zbyszek napisze, że Tesla jest za ciężka (ponad 2 tony waży), że jego DC naleśnik jest najlepszy i jego konstrukcje są lepsze niż Tesla. Założymy się? Btw. jadłem dzis naleśniki z serem - mniam :mrgreen:


A masz ku temu jakieś watpliości ? :) ))))))))))))))))))))))))
Nieźle się uśmiałem jak przeczytałem kilka ostatnich postów!

tomasz_kombi - Pon 14 Paź, 2013

Gdzieś tu była swego czasu mowa o nowatorskim pomyśle rodem z Polski.
Myślę, że chodziło o to (wtedy nie było jeszcze zdjęć a jedynie pogłoski, że chodzi o turbiny z pionową osią obrotu).

Firma jest z Olsztyna i wystąpiła m.in. na ostatnim Poleko (w zeszłym tygodniu).

Zbyszek Kopeć - Nie 06 Wrz, 2015

Jednak okazuje się, że dobry wiatrak, to tylko pionowy wiatrak VAWT i to koniecznie tylko "PRAWIDŁOWY SAVONIUS". Ważne są stosunki wymiarów (złoty środek) oraz działania sił podciśnienia jak siła nośna w wielkich ciężkich samolotach, to jest widoczne na rysunkach poglądowych na stronie: www.darmowaenergia.edu.pl lub na stronie:
http://www.savonius.keed.pl/
One mają najlepszą sprawność,, nawiększą wydajność i super moc, a kręcą się, że hoho.

bialy100k - Wto 08 Wrz, 2015

Zbyszek Kopeć napisał/a:
Jednak okazuje się, że dobry wiatrak, to tylko pionowy wiatrak VAWT i to koniecznie tylko "PRAWIDŁOWY SAVONIUS". Ważne są stosunki wymiarów (złoty środek) oraz działania sił podciśnienia jak siła nośna w wielkich ciężkich samolotach, to jest widoczne na rysunkach poglądowych na stronie: www.darmowaenergia.edu.pl lub na stronie:
http://www.savonius.keed.pl/
One mają najlepszą sprawność,, nawiększą wydajność i super moc, a kręcą się, że hoho.
Mam duże wątpliwości co do praktycznej efektywności Savoniusa. Nie takiego, co tylko pięknie się kręci (bo wiatraczek bez obciążenia) ale faktycznie oddaje sensowną ilość energii. Nawet na Youtube trudno znaleźć takie konstrukcje które pokazywały by, że generują faktycznie np. 1-2kW przy realizowanych w warunkach amatorskich wymiarach. W niektórych lokalizacjach, gdzie nie można postawić wyższej wieży, jest wielki, płaski teren albo są porywiste i zmienne co do kierunku wiatry być może sprawdziły by się jako dodatkowe niewielkie źródło energii.

P.S. Polecam http://www.solacity.com/smallwindtruth.htm - gość nieźle tłumaczy.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group