To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Pan cegła (testowanie pakietów)

jarek_rk - Czw 28 Wrz, 2017
Temat postu: Re: A może rezystory dużej mocy
Passat_EQ napisał/a:
Jedynie estetyka ustepuje


Zaprotestuję i wtrącę swoje trzy grosze, bo kolega nie widział mojej cegły... - pardon marmuru (nie miałem cegły, za to miałem płytkę marmurową, czy coś podobnego) :) Według mnie estetyka niczego sobie, choć jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje :)

Passat_EQ - Czw 28 Wrz, 2017

w takim razie nawet estetyka nie ustepuje :)
leszcz - Pią 29 Wrz, 2017
Temat postu: Re: A może rezystory dużej mocy
Passat_EQ napisał/a:
Jedynie estetyka ustepuje


Kwestia gustu :) Kupiłem te rezystory 15W 1.3Ohm, 2Ohm cementowe i powiedziałbym, że cegła ma swój urok :D

leszcz - Śro 08 Lis, 2017

Pan cegła przetestował dzisiaj pakiet 11s6p.

Mam pytanie dot. rezystancji ogniw.

Na powyższym pakiecie przy prądzie 25A napięcie spada o 2,0V.

Co z tego można wyliczyć/wywnioskować o ogniwach?

Mechano - Śro 08 Lis, 2017

Przy prądzie 25A i spadku 2V możesz wyliczyć rezystancję (R=U/I) równą 0.08R czyli 80mR.
Pamiętaj tylko żeby wziąć pod uwagę chwilowy spadek napięcia a nie trzymać rozładowania przed dłuższą chwilę.

leszcz - Śro 08 Lis, 2017

80mR => a jak to się ma do pojedynczego (uśrednionego) ogniwa?
madejp - Śro 08 Lis, 2017

Zakładając, że wszystkie mają identyczną rezystancję, to podzieliłbym wynik przez 11 i pomnożył przez 6. Czyli 43,63 mR.
leszcz - Śro 08 Lis, 2017

Ok i teraz jeśli to NCR18650BL to oczym to świadczy?
smdrwf12300 - Śro 08 Lis, 2017

Nota katlogowa podaje : "less than 35mR" dla pojedynczego ogniwa.Jeżeli masz połączonych 6 ogniw to te 35 mR daje ( jezeli sie nie pomylilem w obliczeniach ) ok 6mR dla pojednyczego pakietu .Problem masz taki ze nie wiesz jakie opory maja ogniwa zgrzane w pakiecie a masz tylko wartość srednia .Ja dobierałem/mierzyłem pojedyncze ogniwa i grupowałem je w grupy przed połaczeniem. Jest soft alteranywny do ładowarek Imax B6 i innych (https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=2622 ) który załatwia ci takie pomiary automatycznie . Dodatkowo na jednym z forum RC jest opisany prosty patent z rezystorem "włączanym" przez ładowarke i wyłaczanym przy osiagnięciu zadanaego napiecia rozładowania ale wtedy nalezałoby sie sugerowac tylko czasem rozładowania do konkretnego napiecia pojedynczego ogniwa i na tej podstawie je grupowac.
wwojciech - Śro 08 Lis, 2017

Dla katalogowych ogniw rezystancja powinna wynosić:
dla 1S6P wypadkowa ~6mR
dla 11S6P wypadkowa 66mR

Czyli przy prądzie 25A spadek w warunkach idealnych(bez połączeń ogniw) powinien wynosić 1,65V.

tas - Śro 08 Lis, 2017

leszcz napisał/a:
Ok i teraz jeśli to NCR18650BL to oczym to świadczy?


BLki mają 26-28mR podczas pomiaru zgodnego z notą.

Passat_EQ - Śro 08 Lis, 2017

Uwazam ze do takich obliczen nie powinno sie dawac napiecia jałowego, czyli bez obciazenia.
Moze on wprowadzac duze bledy.
Bardzien poprawnym jest obciazenie wstepne nawet w 10% pradu i pomiar napiecia a nastepnie w pelnym pradzie jaki byl planowany. Wtedy R =∆U/∆I.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group