To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Test żywotności ogniw

tas - Czw 06 Lip, 2017
Temat postu: Test żywotności ogniw
Chce zrobić test żywotności ogniw gdyż iż w sumie mam do tego sprzęt.
I sobie tak wymyśliłem, że skoro można nim testowac do 16 aku jednocześnie to zrobię 8 eksperymentów po 2 akusy.

Uzyję do tego celu jakiegoś nowoczesnego ogniwa wysokopojemnego, przykładowo popularnego w zastosowaniach pojazdowych LG MJ1 3500mAh, "10A"

C = ładowanie
D = rozładowanie
T = Temperatura otoczenia

1. D=5A, C=1A - Referencyjny - punkt odniesienia do testu, warunki najczęściej spotykane w prawidłowo zbudowanym aku
2. D=10A, C=1A - test wpływu dużego prądu rozładowania na żywotność
3. D=5A, C=3A - test wpływu dużego prądu ładowania na żywotność
4. D=10A, C=1A, Aktywne chłodzenie ogniwa - Wpływ chłodzenia ogniwa na żywotność
5. D=5A, C=1A,T=50st - wpływ temperatury na żywotność ogniwa
6. D=5A, 3.0V, C=1A, 4.1V - wpływ innych napięć ładowania i rozładowania
7. LiPo Turnigy 5Ah, D=10A, C=2.5A - próba porównania LiPo i LiLion w warunkach referencyjnych
8. Sony VTC5/ Samsung 25R D=5A, C=1A - Referencyjny - porównawczy LiNiCoAlO2 vs LiNiMnCoO2

qaz33 - Czw 06 Lip, 2017

moze popularny prad ladowania 0.5C? Podobno maksymalny nie majacy wplywu na zywotnosc ale taki test moglby to potwierdzic.

Wolne kanaly fajnie byloby wykorzystac na inna chemie. Te LG co proponujesz to typowe NCA (a dokladniej LiNiCoAlO2) a mozna byloby sprawdzic tez wytrzymalsze i ponoc duzo trwalsze NMC LiNiMnCoO2 (np wszystkie sony VTC, LG HE2, Samsung 25R)

Taki test bylby super :) potwierdzilby albo obalil duzo wnioskow

Majster - Czw 06 Lip, 2017

Ciekawe by było porównanie żywotności baterii
:

- ładowanej do 4.1V w porównaniu do
- ładowanej 4.25V i zbijanego napięcia jak przez bms do 4.2V

Zdaje sobie sprawę że przy pakietach balansing jest potrzebny, ale może przez większość cykli ładować baterię do mniejszego napięcia dla zwiększenia żywotności.

Innym testem mogłoby być testowanie ogniw wysokoprądowych prądem z noty katalogowej, tyou 15A ciągłego prądu.

Może jeden test w warunkach zimowych? Temperatura -5 stopni (zrobić jakąś komorę z ogniwem peltiera do chłodzenia).

Pozdrawiam :grin:

tas - Czw 06 Lip, 2017

uzupełniłem test 6
Niestety nie mam jak chłodzic ogniw, moge tylko grzać

djmarcin56 - Czw 06 Lip, 2017

7. D=10A, C=3A, T=50st, rozładowanie do 2,75v najbardziej nie sprzyjające warunki dla ogniw moznz by sprawdzić
tas - Czw 06 Lip, 2017

test obejmuje rozładowywanie do 2.5V zgodnie z notą
maniekrox - Czw 06 Lip, 2017

A jest opcja zmienności obciążenia podczas rozładowywania? Ten przypadek, który opisałeś jako referencyjny, to nie jest rzeczywiste użytkowanie ogniwa. To jest maksymalny prąd, który płynie przez stosunkowo niewielki czas.

Jeżeli się da to poponuję:
interwały D = 10A 3s, 5A 7s, 1A 15s, 0A 5s
C = 1A

tas - Czw 06 Lip, 2017

Chyba się da, sprawdzę to
maniekrox - Czw 06 Lip, 2017

Swoją drogą co to za sprzent? :P
tas - Czw 06 Lip, 2017

Jednak nie da się, przemysłowe testery nie mają czegoś takiego jak zmienne obciążenie, noty też nie podają przy zmiennym, trzeba by robić tak, aby:
5min prąc x
10min prąd Y
3 min prąd X
15min prąd Z
a to się mija z celem bo jest kłopotliwe i wraz z rozjazdem akusa zmieniają się warunki testu, nawet jeśli by to generował sam

Szymon645 - Czw 06 Lip, 2017

A moze test czy większy wpływ na żywotność ma ładowanie do 100%(rozladowywanie do 3,3v) czy rozładowywanie do 0%(Ładowanie do 3,9V)
Yin - Czw 06 Lip, 2017

tas napisał/a:

Niestety nie mam jak chłodzic ogniw, moge tylko grzać


Może coś prostego: wentylator pokojowy skierowany na ogniwa? Sam pomysł testów super :)

tas - Czw 06 Lip, 2017

Yin, chodzi o chłodzenie do -5 stopni, nie do temperatury pokojowej.
Do chłodzenia ogniwa podczas testu do temperatury pokojowej mam takie fikuśne radiatory na ogniwo, wkłada się go do środka i wentylatorek sobie dmucha.
Mam obawy, że się że nie da się rozładować ogniw prądem maksymalnym z noty bo one mają wtedy 60st i to jak są nowe... A po 200 cyklach to sam nie wiem, mogą się nawet ogrzewać do 100st

Maju - Czw 06 Lip, 2017

Szymon645 napisał/a:
A moze test czy większy wpływ na żywotność ma ładowanie do 100%(rozladowywanie do 3,3v) czy rozładowywanie do 0%(Ładowanie do 3,9V)


Wg. mnie bardzo ciekawy pomysł na test. Dobrać tylko napięcia tak, żeby w obu przypadkach korzystać z podobnej pojemności ogniwa. Najlepiej jakby porównywać oszacowane na równo Wh a nie Ah z ogniwa. Bo przy Ah przy tym niższym zakresie napięć odebrana energia byłaby niższa i ciężko byłoby wyciągnąć jakieś konkretne wnioski.

sietaz - Czw 06 Lip, 2017

Wrzuć jedną cele turnigy. Da to odniesienie lion - lipo


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group