To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Hyde Park - Jaki silnik do roweru ?

kospan - Pon 14 Sie, 2017
Temat postu: Jaki silnik do roweru ?
Witam piszę tutaj bo kompletnie nie wiem gdzie. Posiadam Rower Kands Maestro koła 28" rama 19" Myślałem nad jakimś wspomagaczem elektrycznym prędkość około 25-30km/h zasięg minimum 10km.
Budżet bardzo niski.
Myślałem nad zestawem do konwersji ze sklepu magma lecz nie wiem jaka moc silnika będzie wystarczająca.

leszcz - Pon 14 Sie, 2017

Mogłoby się udać w okolicy 650zł coś zbudować samemu...

Używana przekładniówka 250W z obręczą na przód - 300zł
Sterownik 15A + manetka - ok 120zł
20 ogniw sony - ok 200zł
Pudło na aku we własnym zakresie - może być torba.

I tyle...

kospan - Pon 14 Sie, 2017

Nowa magma zestaw z silnikiem 250w na tylne koło jest za ~300zł ze sterownikiem, szukałem silników w piaście ale nic taniego na allegro nie znalazłem. Ogniwa Ok 10A prądu rozładowania wystarczy czy szukać 20A ?
leszcz - Pon 14 Sie, 2017

W tej cenie z magmy to chyba szczotkowa porażka.

Na tym forum są ogłoszenia i sam już 3 TranzX kupiłem z kołem po ~300zł. Sprzeglądaj "Sprzedam" i napisz "Kupię". Maks 3 dni i masz silnik. Polecam użytkownika glebor.

kospan - Pon 14 Sie, 2017

Zaraz poszukam. A co z ogniwami bo znalazłem SONY US18650V3 nadadzą się czy nie bardzo?
leszcz - Wto 15 Sie, 2017

Nadadzą ale są na pograniczu:

Minimalna: 2150mAh
Maksymalny prąd rozładowania: 10A

Bo to zależy od:
- przekładniówki na przód, bo 250W są w wersji 24V i 36V. Moc ta sama ale prędkość obrotowa inna. Dla 36V będziesz potrzebował (podejrzewam) z 10 sekcji ogniw w szeregu, dla 24V może 8, żeby osiągnąć te 30km/h, zakładam 24V (bo dokładając w przyszłości kolejne sekcje można rower przyspieszyć),
- sterownika, zakładam 15A,
- pojemności ogniwa, bo cel to zasięg 10km i trzeba liczyć 10Wh/km, zakładam 2700mah.

Zobaczmy co nam z tej układanki przykładowo wyjdzie.

1.
10km * 10Wh = 100Wh
Jedno ogniwo ma 2700mah = 2,7Ah
Średnie napięcie rozładowania jest ~3,7V więc wychodzi pojemność jednego ogniwa = 3,7*2,7 = 9,99Wh. Więc trzeba minimum 10 ogniw.

2.
Założyliśmy 8 sekcji więc nie da się 10 ogniw rozdzielić na równe 8 sekcji.
W tym momencie zrobiłbym 8 sekcji po 2 ogniwa (8s2p), w sumie 16 ogniw.
Wzrośnie zasięg do ok 16km ale ogniwa z czasem tracą pojemność, więc docelowe 10km powinno się utrzymać z rok-dwa. Chyba, że wybierzemy ogniwa o niższej pojemności (tańsze). Dla 16 ogniw wystarczyłoby wtedy: 100Wh / 16 = 6,25Wh. 6,25 / 3,7 = 1680mah.

3.
Potrzebujemy wygenerować 15A z każdej sekcji (2 ogniwa) więc wychodzi 7,5A na ogniwo. W doborze ogniw przyjmuje się do 60-70% ich znamionowej maksymalnej mocy ciągłej aby nie przegrzewać ogniw (to je uszkadza) dlatego przyjąłbym nawet 50% i wychodzi, że szukamy ogniwa z mocą ciągłą min 11A (70%), a najlepiej 15A (50%).

Osobiście na Twoim miejscu robiłbym (lub zlecił kolegom z tego forum) akumulator z nowych ogniw rozbiórkowych (sprzedawane na tym forum przez kilku kolegów). Z tego względu, że za cenę nowych ogniw możesz mieć aku który posłuży rok-dwa a będzie dwukrotnie pojemniejszy - więcej ogniw za tą samą kasę, np 8s4p na ogniwach ~2500mah = 30km zasięgu a chodzą tu po 6-7zł sztuka.

djmarcin56 - Wto 15 Sie, 2017

Wystarczy, że zrobi aku na 7s i prędkośc maks ma około 30km/h dla 24v nominalnie, 8s jeszcze nie widziałem i raczej w zestawieniu z 7s to 7s ma same plusy bo wystarczy 21 ogniw i na 7s3p już trochę polata na np. sony vtc4 lub sanyo ga bo prąd 5A na ogniwo to wszystkie się w sumie nadadzą lepsze i brałbym z jak największą pojemnością ogniwa.
Swoją drogą jeśli bym myślał, że to tylko na rok dwa to bym się ogniwami nie przejmował aż tak zresztą w niskiej kwocie całości aku i eksploatował je na maksa więc każe ogniwa 10A ciągłego spokojnie dadzą radę.

Jeśli budżet niski to najlepiej kupić wszystko od jednej osoby np. glebora jak chcesz zestaw gotowca lub samemu to poskładać wszystko żeby koszta ograniczyć ale jak każde kupisz osobno to już będzie jakaś sumka za same przesyłki więc lepiej się dobrze zastanowić.

kospan - Wto 15 Sie, 2017

Akumulatory 10A Sony ~2200mAh można kupić za około 5pln/szt. Połączyć w 7s3p wtedy pakiet miałby 6.6Ah. Lub 7s4P 8.8Ah wtedy potrzeba by było 28 akku po około 5pln to jest jakieś 140pln za akumulator.

Właśnie po to tu napisałem aby zebrać informacje i potem dokonać zakupu bo po co wywalać pieniądze w błoto.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group