To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Oświetlenie, przetwornice DC/DC, manetki, panele słoneczne, itp. - Odkłócenie instalacji elektrycznej w rowerze.

Anonymous - Nie 08 Paź, 2017
Temat postu: Odkłócenie instalacji elektrycznej w rowerze.
Temat poruszony w innym dziale, ale może się komuś przyda, bo CB radio w rowerze to dość fajna sprawa.
Niestety kontrolery blokowe szumią jak diabli i z radia nie da się normalnie korzystać. Trzeba wyłączać całkowicie zasilanie kontrolera, by skorzystać z łączności.
Nie pomagało, przynajmniej w moim przypadku, ekranowanie przewodów, czy zasilanie radia z odrębnego akumulatora.
Nie wiem, jak sprawa wygląda przy kontrolerach sinus? Ma ktoś możliwość sprawdzenia, jak to wygląda przy używaniu CB?

gienek333 - Nie 08 Paź, 2017

Na pewno (no może na 90%) da się coś z tym zrobić. Można zacząć od otoczenia sterownika blachą od rynien (ja lubię eksperymentować :oops: , kiedyś byłem nawet u wróżki :wink: ) .
Anonymous - Pon 09 Paź, 2017

Sterownik jest przecież w puszce, więc teoretycznie zaekranowany. Sądzę, że to leci po przewodach i dalej w "eter". Może być tak, że przy sterownikach niewiele więcej da się zrobić. Dlatego pytałem o sinus, ale tam też siedzi procek. W autach przecież też są komputery, a nie sieją w ten sposób.
Mechano - Pon 09 Paź, 2017

Puszka sterownika jest pewnie odizolowana elektrycznie, można by spróbować połączyć ją z masą (najpierw upewnić się, że nie jest z żadnym potencjałem połączona) i wtedy sprawdzić zakłócenia.
Anonymous - Pon 09 Paź, 2017

Minus zasilania też emituje sygnały, tak samo, jak i plus, bo płynie przez niego ten sam prąd. To nic nie da :) Kiedyś poekranowałem wszystkie możliwe przewody i zupełnie nic to nie dało.
gienek333 - Pon 09 Paź, 2017

Sterownik jest w puszce, ale aluminiowej, a ja pisałem o stalowej.
Anonymous - Pon 09 Paź, 2017

Dla pola magnetycznego musi być stalowa, dla w.cz, wystarczy aluminiowa.
W samochodach różnego rodzaju elektronika jest w obudowach plastikowych i nie zakłócają CB.

gienek333 - Pon 09 Paź, 2017

Tomek, znowu się podkładasz :cry: . Nie możesz wziąć starego garnka i wsadzić do niego sterownik i sprawdzić czy coś się zmieniło, tylko wcz, mcz, hgw.
Anonymous - Wto 10 Paź, 2017

Ciężko mi będzie wsadzić garnek do roweru tam, gdzie jest miejsce na kontroler.
To nie obudowa kontrolera promieniuje, tylko przewody z niego wychodzące.
Dlaczego jeden z zasilaczy impulsowych w plastikowych obudowach, które miałem podłączone w domu, powodował zakłócenia, a pozostałe nie?
To nie jest kwestia ekranowania, a odfiltrowania szumów na przewodach wychodzących z urządzenia.
Jak masz kontroler luzem ( ja w tej chwili nie mam) i CB radio, to podłącz to u siebie i sprawdź, czy garnek pomoże.
Z wielu urządzeń dokładanych do roweru, to chyba tylko ja miałem na rowerze CB radio. Nawet w słoneczniku próbowałem to zamontować, ale ze względu na szumy zrezygnowałem. Kiedyś dołożyłem do roweru i tylko po wyłączeniu zasilania można było normalnie nawiązać łączność.

mrgiver - Wto 10 Paź, 2017

Bo zasilacze impulsowe pod swoją plastikową obudową mogą mieć ekran metalowy, nawet kilka warstw cienkich blaszek. Mój z laptopa np. tak miał.

Sprawdzałeś, czy dodanie jakiś dławików na zasilaniu radia (ew. logiki sterownika) coś poprawia?

Na jakich częstotliwościach działa CB, że zakłóca jest sterowniik silnika?

Anonymous - Śro 11 Paź, 2017

CB pracuje w paśmie 11 metrów. W modulacji AM w Polsce. W sterownik nie ingerowałem. Kiedyś poekranowałem wszystkie przewody i połączyłem z masą i nic nie pomogło.
maczek - Pią 13 Paź, 2017

Cześć,
Ja bym spróbował odpalić CB radio na zewnętrznym zasilaczu, żeby mieć pewność co do zakłóceń idących po kablu. Podejrzewam, że CB radio zasilasz z przetwornicy. Jeśli masz oscyloskop to możesz sprawdzić, jakość napięcia stałego na wyjściu przetwornicy.


Pozdrawiam Maciek

Anonymous - Pią 13 Paź, 2017

Podłączałem radio na zewnętrznym akumulatorze kilka metrów od roweru i szumiało.
gienek333 - Pią 13 Paź, 2017

Kiedyś dałem Ci takie fajne nożyce do blachy, weź kawałek stalowej blachy, i wytnij coś czym otoczysz sterownik, załóż i napisz czy coś się zmieniło :wink: .
Anonymous - Sob 14 Paź, 2017

Nie mam takiej blachy. Blachy stalowe stosuje się do ekranowania transformatorów, głowic w magnetofonach itp. gdzie trzeba uchronić urządzenie przed polem magnetycznym. Dla sygnałów wielkiej częstotliwości stosuje się miedź, mosiądz, aluminium. Wystarczy zajrzeć do urządzeń odbiorczych, czy nadawczych, gdzie praktycznie wszystkie ekranowane elementy osłonięte są aluminiowymi obudowami.
Stosuje się blaszki stalowe, ale to raczej ze względu na łatwość lutowania, bo połączenie płytek miedzianych z aluminiowymi jest kłopotliwe ze względu na późniejszą korozję.
Tu masz ekranowanie magnetyczne transformatora:

A tu ekranowanie filtrów p.cz :





Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group