To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Dział dla początkujących - Przekrój przewodów sterowniczych

Wojtas82 - Śro 17 Sty, 2018
Temat postu: Przekrój przewodów sterowniczych
Zastanawiam się czy mogę zrobić tak, że ze sterownika wypuszczę przewód sterowniczy na manetkę, hamulce i całą resztę. Mam przewód 16 x 0.25 mm2 i chciałbym pociągnąć go ze sterownika do kierownicy. Instalacja zyska na estetyce. Czy taki przekrój będzie ok czy może za mały? Które przewody ewentualnie powinny być grubsze?
Anonymous - Śro 17 Sty, 2018

Będzie OK. O ile nie będziesz tym zasilał żarówek ;)
McL - Śro 17 Sty, 2018

0,25mm2 spokojnie do wszelkich sygnałów można stosować. Jedynie nie wiem czy jeden przewód z 16 żyłami nie będzie za gruby bo jeżeli wyprowadzasz na kierownicę to musi lekko pracować. Może lepiej i optymalniej dać dwa przewody 9x0,25.
Anonymous - Śro 17 Sty, 2018

No i musi być to linka, a nie drut ;)
McL - Śro 17 Sty, 2018

ma się rozumieć :smile:
Wojtas82 - Śro 17 Sty, 2018

Dziękuję! Mam już 16 żyłowy więc taki montuję. Dam mu trochę luzu na pewno, nie będzie napięty jak plandeka na żuku. Chciałem ogólnie wpuścić w ramę ale trzeba by wiercić więc gra nie warta świeczki.
Anonymous - Czw 18 Sty, 2018

Jak go będziesz mocował do ramy? Ja mocuję zazwyczaj na trytytki, ale że mam zazwyczaj kilka razem z linkami, to owijam w spiralną rurkę. Miałem już kilka przypadków, że jednak przełamywały - rwały się wewnątrz w miejscu mocowania ostatnią trytytką przy kierownicy. Doszedłem do wniosku, że zaciskałem ją za mocno. Trzeba zostawić minimalny luz do pracy przewodów przy kręceniu kierownicą.
McL - Czw 18 Sty, 2018

Przewody z ramy na kierownicę najlepiej wyprowadzić w dość szeroką pętlą, tak aby przy skręcaniu kierownicy pętla zwiększała / zmniejszała swoją średnicę. W miejscach mocowania przewody nie powinny pracować.
Wojtas82 - Czw 18 Sty, 2018

zeeltom napisał/a:
Jak go będziesz mocował do ramy? Ja mocuję zazwyczaj na trytytki, ale że mam zazwyczaj kilka razem z linkami, to owijam w spiralną rurkę. Miałem już kilka przypadków, że jednak przełamywały - rwały się wewnątrz w miejscu mocowania ostatnią trytytką przy kierownicy. Doszedłem do wniosku, że zaciskałem ją za mocno. Trzeba zostawić minimalny luz do pracy przewodów przy kręceniu kierownicą.


Na trytytki. Zostawię oczywiście bufor jak kierownica będzie pracować. Powiem szczerze, optymalnie byłoby schować przewód w ramie ale z braku laku będzie szedł po ramie aż do samej kierownicy gdzie będzie czarna puszka (hub) z której będą wychodzić przewody do manetki, watomierza, czujników hamulca tempomatu i włącznika.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group