To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Silniki DC - Silnik DC i kontroler BLDC

Anonymous - Sob 20 Sty, 2018
Temat postu: Silnik DC i kontroler BLDC
Da się to pogodzić? Przewody fazowe BLDC zewrzeć razem i podpiąć jako plus do silnika DC a minus silnika do masy. Na moje mniemanie powinno działać. Pytam, bo mam silnik DC, ale z czasem będzie BLDC a kontroler mam tylko BLDC.
gienek333 - Sob 20 Sty, 2018

Zdecydowanie NIE.
Anonymous - Sob 20 Sty, 2018

A teraz pytanie pomocnicze: dlaczego nie?
Według mnie pojawia się plus na każdej fazie po kolei, co powinno sumować się konkretnie dla silnika DC. Jeśli się mylę, to proszę o niekierunkowaniem mnie, dlaczego się mylę?

Scuda - Sob 20 Sty, 2018

Elektryk ze mnie slaby ale wydaje mi sie, ze jesli na jednej z faz jest plus to na innej musi byc minus ? Bo jak inaczej prad poplynie ? A jesli tak to co się stanie jeśli je połączysz ?
djmarcin56 - Sob 20 Sty, 2018

Kup sterownik DC, drogie nie są a ten pewnie uwalisz przy takim podłączeniu, sterownik DC steruje przez wypełnienie PWM, zobacz link powienien wystarczyć wielkości przetwornicy na 12v jest :)

https://abc-rc.pl/sterownik-pwm-dc-9-60v

Sterownik bldc działa zupelnie inaczej, prąd leci z jednej fazy do drugiej i bardzo szybko je przełącza po koleji i w danym momencie napięcie jest tylko na 2 bo prąd plynie z jednej przez uzwojenie do drugiej i tak koleji, nie możesz wszystkich naraz do plusa podpiąć.

Anonymous - Nie 21 Sty, 2018

OK, to sobie odpuszczam :)
Scuda - Nie 21 Sty, 2018

Jesli juz temat jest to zapytam czy ze sterownika dc wychodzi prąd AC tak jak w fazach bldc ? No i dlaczego wychodzi prad AC ze sterownika ktory sie nazywa brushless DC ? :)
Mechano - Nie 21 Sty, 2018

AC to tutaj raczej pojęcie względne, można tak go nazwać bo jest on przemienny, tzn. zmienia kierunek prądu na poszczególnych fazach. Jakbyś jakąkolwiek baterie podłączył do multimetru i wystarczająco szybko byś zamieniał przewody w mierniku też miałbyś napięcie przemienne.
gienek333 - Nie 21 Sty, 2018

Sterownik DC włącza pełne napięcie na silnik, ale na krótkie odcinki czasu, natomiast prąd jest piłą (po włączeniu tranzystora narasta, po wyłączeniu opada-prąd płynie przez diodę która jest podłączona równolegle do silnika).
madejp - Pon 22 Sty, 2018

Zeeltom, jak się uprzesz, to możesz podłączyć silnik DC do sterownika BLDC przez mostek prostowniczy. :) Nawet pół mostka powinno wystarczyć, tylko musisz się upewnić czy Twój sterownik ma PWM na - czy na +, żeby wiedzieć które pół mostka wybrać. A i jeszcze musisz rozwiązać problem hali albo symulować BackEMF dla bezczujnikowców.
Chyba jednak taniej i prościej kupić sterownik DC.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group