To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Akumulator Lition, a minusowe temperatury.

materna11 - Nie 25 Lut, 2018
Temat postu: Akumulator Lition, a minusowe temperatury.
Witam wszystkich gdyż jest to mój pierwszy post na forum.
Mam pytanie odnośnie akumulatorów lition w ujemnej temperaturze jaką mamy w zimie za oknem. W datascheetach wszystkich akumulatorów jest o pracy od około -20 do bardzo dodatniej. Natomiast prawie wszędzie ludzie piszą o tym że zima zła etc itp. Jaka w końcu jest prawda dotycząca tego jak działa akumulator zimą. Na moim przykładzie- Do pracy jeżdżę rowerem i zostawiam na parkingu firmowym. I teraz czy minusowa temperatura (około np -10) przez cały dzień źle na niego działa, czy zdejmować akumulator i brać go ze sobą do szafki. Ewentualnie jakiś pokrowiec do akumulatora na zimę- jeśli tak to z czego najlepiej. Czy taki pokrowiec tylko raczej na wyjazdy w zimne dni, a nie na rower który stoi w mrozie około 8h. Liczę na wiele pomocnych informacji. Pozdrawiam

wwojciech - Nie 25 Lut, 2018

Przede wszystkim na mrozie rośnie nawet dwokrotnie rezystancja wewnetrzna(w moim przypadku zmusiło mnie to do wymiany aku na nowy o mniejszym Rw aby dalej robić trasę do pracy). Warto wzorować się na zachowaniach z Tesli, czyli absolutny zakaz ładowania gdy bateria ma mniej niż 0℃. Czyli regen wylaczony, do momentu aż się nagrzeje od używania.
materna11 - Nie 25 Lut, 2018

Więc coś już wiadomo. Mam tylko pytanie, czy Twój akumulator był narażony na ciągłą niską temperaturę, czy tylko i wyłącznie wyjazd do pracy te x kilometrów w zimnym, z powrotem do ciepła i oczekiwanie na powrót do domu w zimnym? Jeśli mowa o narażaniu go na ujemne temperatury tylko podczas przejazdów to może jakaś opcja "termosu" do baterii wchodzi w grę.
djmarcin56 - Nie 25 Lut, 2018

Oczywiście możesz zrobić sobie jakiś polarowy/neoprenowy pokrowiec na baterie, napewno pomoże chronić przed chłodem. Jak masz możliwość to bierz aku do szafki tym bardziej jak jest mały, wtedy po założeniu możesz normalnie smigać a jak zostawiasz go na mrozie to napoczątku musi się rozgrzać więc pierwsze 5-10min. zacznij oszczednie coraz bardziej cisnąć gaz żeby się ogniwa rozgrzały powoli.
WojtekErnest - Nie 25 Lut, 2018

Zabranie go do ciepłego pomieszczenia, to również możliwośc podładowania.
Bo nawet lekko rozładowany aku oraz zimno, to czynniki destrukcyjne obniżającego jego sprawność.

madejp - Pon 26 Lut, 2018

Trzymanie na mrozie nie szkodzi. Używanie zimnego akumulator szkodzi.
Passat_EQ - Pon 26 Lut, 2018

W tesli zasieg maleje nawet dwukrotnie z 400 do 200 przy -9 stopniach (przedwczoraj).
Miłosz001 - Śro 29 Sie, 2018

madejp napisał/a:
Trzymanie na mrozie nie szkodzi. Używanie zimnego akumulator szkodzi.


Nie wiem czy trzymanie na dużym mrozie nie szkodzi. Producenci zalecają temperatury przechowywania 15-20 st C. Niektóre firmy produkujące rowery np. Bosh wkładają w baterię czujnik temperatury. Idziesz do serwisu z padnietą po zimie baterią na gwarancji, sprawdzają: zarejstrowane -10 st C i tracisz gwarancję



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group