To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Tematy elektryczne - Obudowa HiLong 65 ogniw,jak zasilić wyjście USB?

wibi - Pon 02 Kwi, 2018

Po "rekordowo" długim czasie w końcu dzisiaj skręciłem moją baterię 48V w obudowę HiLong. Z tej właśnie przyczyny mam kilka subiektywnych uwag do tej obudowy, mających na celu ułatwienie innym chcącym w tej obudowie montować własną baterię. Otóż po pierwsze,obudowa jest bardzo ciasna i już na etapie łączenia ogniw w baterię należy rozpatrzyć miejsce umieszczenia BMSa jak i jego wielkość (grubość) gdyż może się okazać w końcowej fazie, że obudowy nie da się zamknąć z powodu (mnie się to przytrafiło i dlatego piszę)za dużej grubości (15 mm mosfety wyjściowe po obu stronach płytki). Musiałem więc wymienić BMS na taki o grubości ok.9 mm wraz z radiatorem i na dodatek umieścić go na ściance bocznej.Gdy już wymieniłem BMSa to okazało się, że złączki XT60 też są za grube i będąc z boku baterii tak ją "wybrzuszają" że nie domyka się szczelnie. Wymieniłem je więc na złączki XT30 wykorzystując oba styki do jednego kabla "+" i "-". Chciałem też wykorzystać pełne możliwości obudowy czyli uruchomić gniazdo USB i możliwość wyłączania baterii istniejącym wyłącznikiem. Oczywiście sam ten wyłącznik nie jest przystosowany do prądów jakie będą odbierane z baterii i należy to wykonać na innej "drodze" z jego wykorzystaniem, ja tym wyłącznikiem podaję napięcie baterii przez dzielnik oporowy na bramki dwóch mosfetów T428 włączając podanie masy z BMSa na wyjście baterii. Do tego wyjścia-masy-minusa jest również podłączony minus wyjścia USB ,przetwornica 5V i wskaźnik naładowania baterii, tak, że wyłączenie czerwonym wyłącznikiem odłącza baterię i te elementy obudowy co zapobiega rozładowaniu baterii przez okres postoju. Tu pytanie do montujących baterie w takiej obudowie,jak wy ten problem rozwiązaliście i czy w ogóle jakoś wyłączacie baterię (kluczykiem jak w innych,fabrycznych bateriach się nie da z powodu braku miejsca na taki zameczek blokady). Podsumowując to co napisałem,gdybym teraz taką baterię składał to zaczął bym od końca czyli od wyjścia baterii,rozmieszczenia kabli,BMSa i przetwornicy a dopiero później myślał bym nad ułożeniem ogniw w koszyku i miejscach wyjść baterii czyli minusa i plusa by było to finalnie proste do złożenia.
Cudak - Pią 11 Maj, 2018

Sprawdzał ktoś jak sprawuje się oryginalne złącze USB do tego pojemnika napięcie wejściowe to 36V/48V wyjściowe +i-5V koszt to $9.50 lub $5,30 a kombinować nie trzeba.

link do aukcji: https://pl.aliexpress.com/item/Free-Shipping-36V-electirc-bicycle-battery-box-with-5V-USB-plug-36V-HaiLong-Battery-plastic-case/32762997036.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.FtCfSu

qaz33 - Nie 13 Maj, 2018

a po co tam kabelki na dane? :roll:
YoGi - Pon 13 Maj, 2019

Tyle że ta gotowa przetworniczka daje max. ok 1A, a mój telefon ma znacznie większy apetyt na prąd więc przetwornica po prostu się wyłącza po kilku sekundach.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group