To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
ROWERY I INNE POJAZDY ELEKTRYCZNE - FORUM ARBITER
Rowery, trójkołowce, ryksze, skutery, hulajnogi i inne lekkie pojazdy elektryczne
Porady, zdjęcia, filmy, konstrukcje, opinie

Akumulatory litowe i pochodne i ich ładowanie - Bateria - czy należy sprawdzić pojemność nowych ogniw?

nikodemsz - Wto 10 Lip, 2018
Temat postu: Bateria - czy należy sprawdzić pojemność nowych ogniw?
Witam. Tak jak w temacie
Kupiłem ogniwa świeżo po rozpakietowaniu i chce z nich stworzyć akumulator 13S7P i moje pytanie jest następujące, czy przy takich ogniwach powinienem sprawdzić pojemność każdego z nich i je odpowiednio posegregować czy w przypadku użycia nowych ogni, świeżo po rozpakietowaniu nie jest to konieczne?

Lipski - Śro 11 Lip, 2018

--
Lipski - Śro 11 Lip, 2018

W jakim celu chcesz je segregować? chcesz układać je w pakiety słabsze-mocniejsze?
Myślę, że wystarczy sprawdzić czy są sprawne i wyrównać im napięcia przed zgrzaniem. Ja tak robiłem i jak na razie pół roku nic niepokojącego z moją baterią się nie dzieje.

--edit--
no nieźle, forum ma jakiegoś bugga, zrobiłem dwuklik i post dwa razy dodany a usunąć nie mogę (bo nie można usunąć postu na który jest już odpowiedź) :)

madejp - Śro 11 Lip, 2018

Lipski. Trzeba było usunąć ten drugi ;) (teraz przez mnie już żadnego nie usuniesz :D )
Scuda - Czw 12 Lip, 2018
Temat postu: Re: Bateria - czy należy sprawdzić pojemność nowych ogniw?
nikodemsz napisał/a:
Witam. Tak jak w temacie
Kupiłem ogniwa świeżo po rozpakietowaniu i chce z nich stworzyć akumulator 13S7P i moje pytanie jest następujące, czy przy takich ogniwach powinienem sprawdzić pojemność każdego z nich i je odpowiednio posegregować czy w przypadku użycia nowych ogni, świeżo po rozpakietowaniu nie jest to konieczne?

Jak budowałem pierwsza bateria to tez się tak srałem z tym segregowaniem. Czasu zeszło ho ho. A tak naprawde to wystarczy naładować wszystkie i odłożyć na kilka dni i te które będą miały ponad norme uplywność napięcia to nie zgrzewaj. I tyle.

ozzy_123 - Pią 13 Lip, 2018

Dla ogniw pochodzących z rozpakietowania sprawdziłbym przynajmniej rezystancję wewnętrzną każdego z nich i przed zgrzaniem posortował w/g uzyskanych pomiarów.

Jeśli któreś z ogniw zdecydowanie odbiega od pozostałych odrzuciłbym takowe.

WojtekErnest - Pią 13 Lip, 2018

ozzy_123 napisał/a:
Dla ogniw pochodzących z rozpakietowania sprawdziłbym przynajmniej rezystancję wewnętrzną każdego z nich i przed zgrzaniem posortował w/g uzyskanych pomiarów.

Jeśli któreś z ogniw zdecydowanie odbiega od pozostałych odrzuciłbym takowe.

Potwierdzam. Nie zaszkodzi jeszcze kontrola organoleptyczna czyli sprawdzenie czy nie ma uszkodzeń, rozszczelnien na minusie.

sasha1243 - Śro 18 Lip, 2018
Temat postu: Re: Bateria - czy należy sprawdzić pojemność nowych ogniw?
nikodemsz napisał/a:
Witam. Tak jak w temacie
Kupiłem ogniwa świeżo po rozpakietowaniu i chce z nich stworzyć akumulator 13S7P i moje pytanie jest następujące, czy przy takich ogniwach powinienem sprawdzić pojemność każdego z nich i je odpowiednio posegregować czy w przypadku użycia nowych ogni, świeżo po rozpakietowaniu nie jest to konieczne?


Witam
Też buduję 1 pakiet 13s7p i zmierzyłem Opusem wszystkie ogniwa (bite 2 tygodnie) by optymalnie ułożyć cele i być pewnym że żadne nie jest trefne oraz po to by najsłabsze, najmniej pojemne nie znalazły się w jednej celi.

Taki pakiet to droga rzecz więc warto poświęcić czas by było najlepiej jak się da.

WojtekErnest - Śro 18 Lip, 2018

Po zmierzeniu opusem, jesli pozostawiles je w stanie max naladowania, to warto sprawdzic po kilku dniach czy trzymaja napięcie. Ogniwo ktore będzie mialo uplywnosc będzie deformowac caly segment P.
sasha1243 - Śro 18 Lip, 2018

WojtekErnest napisał/a:
Po zmierzeniu opusem, jesli pozostawiles je w stanie max naladowania, to warto sprawdzic po kilku dniach czy trzymaja napięcie. Ogniwo ktore będzie mialo uplywnosc będzie deformowac caly segment P.


Dzięki za radę, niestety tego nie zrobiłem a pakiet już zgrzany. Pozostaje kontrola rozjazdu cel jak rozumiem.
Mierzyłem im rezystancję wewnętrzna i pojemność - RW powyżej 70 nie było (ale to jest niemiarodajne wyniki różne - to samo ogniwo mierzone i wynik różnił się o 10 np. rw 60, drugi pomiar rw 50)

WojtekErnest - Czw 19 Lip, 2018

Po zgrzaniu, posrednio to tez sprawdzisz. Naladuj całośc. Jeśli będzie możliwość nie używaj kilka dni. A potem zobacz napięcia na każdym segmencie.
sasha1243 - Czw 19 Lip, 2018

Więc wszystko jest OK, po zgrzaniu pakiet leżał tydzień i nie zaobserwowałem większych różnic w napięciach cel. Dzięki za rady


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group